Kosmetika

Péče o citlivou pleť

Citlivou pokožku můžete mít v jakémkoli věku a nezávisí na jejím typu. Projevuje se mnoha způsoby. Některé jsou znatelné na první pohled: zčervenání, suchost, olupování, otoky či puchýřky. Objevují se i pocity nepříjemného svědění, pálení, štípání a zvýšeného napětí kůže.

Citlivá pleť trpí ztrátou přirozené obranyschopnosti. Často je slabá a křehká, obvykle suchá, náchylná k alergickým reakcím. Výkyvy teploty, některé čisticí prostředky, kosmetické produkty a alkohol aplikovaný na pleť mohou pleť dráždit a způsobit zarudnutí a skvrny. Citlivá pokožka vyžaduje zvláštní ochranu a posílení, neboť u ní dochází k porušení ochranného kožního filmu, a tím vnikají do pokožky škodlivé látky.

Přecitlivělost pleti nemusí být jen vrozená. Kvůli okolním vlivům, zhoršenému životnímu prostředí a často nesprávnému životnímu stylu stále více žen trpí citlivou pletí. Na pleť negativně působí smog, zakouřené prostředí, klimatizace atd. K citlivosti pleti dochází také používáním nevhodných přípravků, nešetrným mechanickým hloubkovým čištěním, některými léky, stravou, špatnou životosprávou, povětrnostními vlivy a nejvíce stresem.

Přípravky vhodné pro citlivou pleť

Pro citlivou pleť jsou určeny speciální přípravky, které neobsahují alkohol, parfemace a látky, které pokožku vysušují. Citlivá pokožka má vrozeně sníženou odolnost proti zevním vlivům, včetně kosmetických přípravků, proto je hlavním úkolem těchto kosmetických přípravků navrácení přirozené obranyschopnosti pleti.

Jak se správně starat o citlivou pleť?

Pravidelně ošetřujte pokožku přípravky, které budou podporovat přirozenou ochrannou bariéru pokožky, její hydrataci. Nevystavujte pleť pokud možno přímým přechodům z chladu do tepla, silnému větru, mrazu, nadměrně slunci, chlorované vodě v bazénech. Vyvarujte se stresu, jezte stravu bohatou na vitamíny a minerální látky. Pravidelně pleť čistěte, ošetřujte vhodným denním a nočním krémem. Na den používejte přípravky s UV-filtry, při slunění vyšší ochranné faktory. Přednostně vyhledávejte přípravky, které jsou označené jako „vhodné pro citlivou pokožku“. Ty se testují speciálním testem na skupině osob, které citlivou pokožku mají.

Autor: Dana Nekvapilová, profesionální kosmetička

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: Tiskové materiály Lumene
Zdroj fotografií: Lumene

Diskuze: příspěvků