Gastro

Pepř: barevné varianty i zdravotní benefity

Už od pradávna se říká, že sůl je nad zlato, ale takový pepř můžeme právem nazvat králem koření. Dá totiž nejrůznějším pokrmům pořádný šmrnc. Jaké existují varianty pepřů, v čem se liší a který pepř je nejkvalitnější?

Pepř pochází z keře pepřovníku a znali ho již staří Římané. Z jihovýchodní Indie se díky rozvoji mořeplavby rozšířil v 15. a 16. století i do dalších míst. Dnes tuto rostlinu nalezneme zvláště v tropických částech světa a nezřídka na čajových či kávových plantážích. Jediný keř může mít na sobě hned několik druhů pepře, záleží pouze na tom, v jaké fázi dozrávání se sklidí a usuší. Poté putuje do našich kuchyní tak, jak ho známe – celý, drcený či mletý.

Kromě skvělých dochucovacích schopností má také příznivý vliv na naše zdraví. Podle webu webmd.com pomáhá pepř stimulovat kyselinu chlorovodíkovou v žaludku, čímž pomáhá lépe trávit a absorbovat živiny. Pomáhá také při nadýmání a podporuje trávení.

Černá klasika i barevné varianty

Černý pepř

Černý pepř patří k nejznámějším a také nepoužívanějším druhům, zároveň je také nejlevnější. Jedná se o nedozrálý plod pepřovníku, který se nejprve nechá zapařit a následně usušit na slunci, dokud neztmavne. Jeho výrazná štiplavá chuť si skvěle rozumí především s tmavým masem, polévkami, omáčkami či guláši.

Zelený pepř

Nezralé plody pepřovníků lze zpracovat i jinak. Usušením nebo zmrazením vzniká zelený pepř, který zpravidla využijeme při přípravě paštik, mletých mas či steaků. Nebo z něj můžeme udělat falešné kapary. Chuť zeleného pepře je výrazná a nepříliš pálivá, nicméně jeho cena je poněkud vyšší.

Bílý pepř

Výraznou, avšak ne tak palčivou chutí, vyniká pepř bílý. V tomto případě jde o již zralý plod pepřovníku, který se po sklizni namáčí, loupe a následně vysušuje. Ideálně se používá k drůbežímu masu, rybám či sýrům, případně do smetanových omáček.

Červený pepř

Červený pepř jsou zcela zralá pepřová zrnka po sběru vysoušená na slunci. Má peprnou chuť a nasládle voní po ovoci. Je ideální na steaky, grilovaná masa, burgery, ryby a plody moře, drůbež i zvěřinu. Hodí se do dresinků, omáček, těstovin, zeleninových a vaječných jídel. Používá se ale také při výrobě dezertů a nápojů.

Prémiový pepř z Kambodži

Za vůbec nejkvalitnější pepř na světě je považován kampotský, který roste v provincii Kampot v jižní Kambodži. Pěstování není vůbec snadné, proto je tato odrůda málo rozšířená a dražší než ostatní. Z rostliny se opět získává pepř zelený, černý, bílý, červený i tmavě červený.

Připravila: Veronika Ježková

Zdroj informací: www.webmd.com/diet/health-benefits-black-pepper, pepper field
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků