Knihy

Knižní recenze: Petra Klabouchová – Anglická zahrada

Napínavý psychologický thriller na motivy skutečné události. Česká spisovatelka ve své další knížce nevšedním způsobem zpracovala případ ztracení dvou chlapců, kteří před lety zmizeli v malém městě na jihu Itálie.

DĚJ

Když se ztratí jedenáctiletý a třináctiletý chlapec v malém městečku, je to nepředstavitelná událost. Chlapci byli navíc z velmi sociálně slabé rodiny, rodiče žili odloučeně a byli věčně bez peněz. Maminka pro psychické potíže dlouho nemohla pracovat a chlapci žili v době před zmizením s tatínkem. Ten jezdil s kamionem a často nebyl doma. Témata, která mohou do nekonečna propírat místní obyvatelé a novináři se tedy zdají nevyčerpatelná. Toho, čeho by se mohli chytit vyšetřovatelé, naopak mnoho není. K chlapcům nevedou skoro žádné stopy a možné motivy mají příliš mnoho slabých míst.

Prvními podezřelými jsou zhroucení rodiče, kteří by se mohli sobě navzájem únosem dětí mstít. Pak je tu matčin přítel, kolem kterého koluje tolik pomluv, že vedou kriminalisty k myšlence, že mohl chlapcům něco udělat a pak se jich zbavit. Nebo s tím mohli mít něco společného spolužáci, kteří kluky prokazatelně šikanovali. Podezřelých je postupně čím dál víc, ale to hlavní, najít ztracené děti, se nedaří.

DOJMY

Příběh je psaný z pohledu mladšího ze ztracených chlapců. Naivním dětským jazykem bez popisu nepříjemných detailů a situací, kterým dítě nerozumí, zpočátku čtenáře šetří. Je s bratříčkem ve studni, jsou zranění, neví, jak se tam dostali a co se stalo. Vypráví o svém strachu ze tmy, strachu o brášku, který je v bezvědomí a z toho, že je nikdo nenajde. I tak nepatří první polovina k těm nejděsivějším thrillerům. I pointa není zdaleka tak odpudivá, jak se nastínilo v několika variantách. Jiné zločiny, které se díky celému vyšetřování odhalily, byly daleko surovější než to, co se těm dvěma stalo.

Přesto je závěr šokující. Viníkem nemusí být konkrétně nikdo, přesto můžou být za tragédii zodpovědní skoro všichni zúčastnění. Právě jejich předešlé chování dovedlo děti právě na to místo, kam se neměly nikdy dostat. Místy méně čtivá. Většinu času napínavá. V závěru nevšední. Taková je Anglická zahrada.

Autor recenze: Jitka Králová

Zdroj informací: Albatros Media
Zdroj fotografií: Albatros Media
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků