Sport

Pitný režim při sportu

Sbírání kytiček

Vybraly jste si vhodnou pohybovou aktivitu, která vám přináší radost a také zpevňuje vaše tělo? Blahopřejeme! Nezapomeňte jen, že při každém sportu je třeba správně pít.

Nejhorší je zapomenout si doma vodu v láhvi a vyběhnout třeba do lesa, kde potkáte v tom lepším případě veverku, nikoliv stánek s občerstvením.

 

Proč pít speciální nápoje při sportu?

Pít samozřejmě můžete nejen vodu, ale speciální drinky, jež efektivně podporují hydrataci organismu během sportování. Iontové sportovní nápoje (isotonické nebo hypotonické) však dodají vašemu tělu také energii v podobě sacharidů a minerálů. Abyste se v nich lépe vyznali, prozrazujeme:

Isotonické nápoje

Hodí se pro pohybové aktivity s vysokou intenzitou, které potrvají maximálně 1 hodinu. Vyzkoušejte třeba Nutrend Isodrinx hotový nápoj.

Nutrend Isodrinx

 

Hypotonické drinky

Doporučují se pro aktivity se střední intenzitou trvající od 60 minut více. Namíchejte si třeba Nutrend Profidrinx.

Nutrend Profidrinx

 

Co tělo ztrácí, to mu dodejte

 

 

Speciální drinky na rozdíl od obyčejné vody obsahují řadu minerálů, které se vypařují společně s potem, a sacharidů dodávajících potřebnou energii.

Z minerálů potřebujete hlavně sodík, a dále pak hořčík, draslík, či vápník. A jak je to se sacharidy? Když se jejich zásoba vyčerpá, sníží se hladina krevního cukru, a tím i výkon. Za optimální se považuje dodat tělu během sportovní zátěže 30 až 60 gramů sacharidů za hodinu (kromě speciálních drinků se nabízí i energetické gely a tyčinky – je to nutné, jen drinky na doplnění sacharidů nestačí).

 

Pití před, během i po

Zavodňovat organismus byste měly ještě před tím, než si obujete tenisky. Odborníci například radí popíjet hypotonický nápoj zhruba dvě hodiny předem, a poslední dávku si dát asi 30 minut před začátkem aktivity. Během cvičení je také třeba zavodňovat tělo. Správně byste mu měly dodat tolik tekutin, kolik jich ztratilo potem. A když se to nepodařilo? Pak myslete na hydrataci po skončení pohybu, to už musíte doplnit až 150 procent ztracených tekutin.

 

Méně, ale pravidelně

Někdo se do pití doslova nutí, protože nepociťuje žízeň. Není ani nutné najednou vypít celu láhev, vhodnější i zdravější je průběžné pití. Například každých 15 až 20 minut vypijte zhruba 150 až 350 ml; to už zvládnete snáze. Pozor! Například ztráta tekutin o 3 procenta sníží vaši výkonnost až o 20 procent.

Víte, že…

… voda je bezpochyby důležitá, ale nedodá organismu sacharidy a další látky důležité pro fyzickou aktivitu?

… sladké minerálky a džusy obsahují až příliš velké množství sacharidů? Chutnají, ale také přispívají ke zhoršení dehydratace organismu, a tím i ke snížení potřebného výkonu.

Připravila: Komerční prezentace
Foto: iStock
20. 5. 2014
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků