Plastová okna: jak je udržovat

Pořídili jste si nová plastová okna a těšíte se z úspor za energii? Aby vám však okna dobře a dlouho sloužila, věnujte jim pravidelnou péči.

Plastová okna: jak je udržovat
Zobrazit fotografii v galerii

Přestože údržba plastových oken není nijak složitá, je třeba se o ně starat. A nejde jen o mytí okenních tabulí. Ačkoliv – tady vám zase ušetří práci novinka na trhu – robotický čistič (nejen) oken.

Skla řešte po rámech

Když už se pustíte do mytí oken, myslete i na rámy. Vlastně obráceně – nejprve byste měli umýt rámy, následně skla. I když se pak při očistě skel objeví trocha vody na spodní části rámu, je to jednodušší setřít, než kdybyste začali skly (při mytí rámu přece jen „odletí“ pár kapek na sklo, které byste znovu přemývali, nebo minimálně znovu dolešťovali).

Doporučujeme: Pečlivé mytí patří i pro vnější stranu rámů, protože prach, pyl a jiné nečistoty ulpívají na jejich povrchu a sluneční záření je pak „zapéká“. 

Pozor na přípravky

Doma si zpravidla vystačíte s běžnými saponáty. Podstatné však je, abyste na okenní rámy neaplikovali čisticí písky ani jiné abrazivní prostředky, dále benzín a podobně, stejně tak vadí hadříky s drátěnou strukturou (hrozí poškrábání). A pokud běžné saponáty nestačí? Pak se obraťte na výrobce či prodejce oken a kupte si od nich speciální čističe.

Zaujalo nás: Nečistoty na rámech vždy namočte, nesnažte se je odstranit takzvaně na sucho.

Kdy žlutá vadí?

Přestože jde o krásnou letní barvu, která se líbí mnohým z nás, zažloutlé okenní rámy určitě nechceme. Týká se zejména starších plastových oken nebo oken z nekvalitních profilů, byť svou trošku do mlýna samozřejmě přináší také UV záření. Zažloutnutí se nedá vyčistit, jde o degeneraci základního materiálu, z něhož se profil vyrábí. Ovšem u kvalitně provedených oken se netřeba tohoto problému obávat; takové plastové profily obsahují bezolovnaté barevné stabilizátory a antioxidanty, které zaručují, že základní bílá barva zůstane bílou řadu let.

Z koho si můžete utahovat?

Zatímco naši blízcí či kamarádi nejsou vždy nadšení, když si z nich lidově řečeno utahujeme, okenní kliky a úchyty to naopak vyžadují. Kontrolujte a dotahujte je jednou až dvakrát ročně. Jednou ročně se rovněž doporučuje promazat kování, k tomu použijte kvalitní olej nebo speciální přípravek. A těsnění? I to si žádá péči, tak na něj nezapomeňte. Jednou či dvakrát ročně ho přetřete, například silikonovým olejem. Díky této péči totiž zpomalíte proces, který se nevyhýbá věcem ani lidem – stárnutí, navíc zůstane pružnější.

A co ještě? Zkontrolujte průchodnost otvorů pro odvádění vody v profilech rámů, z nichž je třeba občas vytřít nečistoty.


Připravila: Marcela
Foto: archiv firmy Inoutic
1. 8. 2013

DISKUZE K ČLÁNKU

0

My jsme taky docela dost dlouho přemýšleli nad tím, jak udržovat ty naše plastová okna, kterým bylo nejméně 10 let a už jsme na tom byli tak špatně, že jsme si prostě řekli, že to nebude oknama, ale jejich těsněním a oprava by vyšla na tolik, že by se nám vyplatilo spíše si nějaká ta okna pořídit nová... No a tak jsme i učinili a pořídili si okna z této stránky zde - https://www.oknoplastpn.cz/ ... Takže kdyby to náhodou někdo řešil také, tak se mrkněte...

ODPOVĚDĚT

0

Nám také žloutly okna a tedy nám na to prakticky nepomohl žádný z uvedených návodů. Daleko jednodušší pro nás bylo si prostě nějaká okna koupit, respektive povolat nějakou firmu, která to vyřeší za nás. Pro nás to byla firma jis , která nám dodala velice kvalitní a robustní okna u kterých už na první pohled vidíte, že se při prvním bouchnutí nerozpadnou...

ODPOVĚDĚT

0

Já jsem si myslela, že jsou plastová okna zcela bezúdržbová, ale nějakou lehkou údržbu předci jen potřebují. Není to ale zdaleka tak hrozné, jako když jsme měli dřevěná okna. Já každou zimu spíš řeším to, že se nám okna strašně rosí. Našla jsem zajímavý článek http://www.chytre-bydleni.cz/proc-se-okna-rosi-a-kdy-je-to-nebezpecne kde je vysvětleno, čím by to mohlo být způsobeno, tak zkusím tyto věci odstranit a snad se nám okna nebudou tolik rosit.

ODPOVĚDĚT

0

Zmiňovanému žloutnutí oken můžeme předejít už během výběru oken. Pokud chcete okna kvalitní, je třeba si dát pozor již během výběru oken. Plastový profil třídy "A" je nejkvalitnější, protože je nejtlustší a tak je na něj využito nejvíce plastu. Okna z prvoplastu zase nejlépe drží ve svárech. U oken si zjistěte jejich původ. Na našem trhu jsou spousty překupníků, kteří nemají s výrobou oken nic společného a proto nemohou za kvalitu okna ručit. Nakonec si nechte všechny tyto parametry uvést do kupní smlouvy, ať vás nemohou následně ošidit.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (4 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Podle statistik ČSÚ bydlí ve vlastní nemovitosti přibližně dvě třetiny rodin. V rodinném domě žije...

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

Probouzíte se unavení, podráždění, bez energie, a to i po dlouhých hodinách spánku? Pak je...

Titulka pro: Veletrhy nábytku, bydlení a zahrady už od zítřka!

Veletrhy nábytku, bydlení a zahrady už od zítřka!

Řešíte stavbu nebo rekonstrukci? Nábytek do bytu? Zajímáte se o zahradu? Pak si nenechte ujít...

Titulka pro: Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Pokud uvažujete o novém bydlení a poohlížíte se po řadové výstavbě, určitě si také kladete...

Kdy vylétne z hnízda? Nedělejte si z bytu mama hotel!

Zatímco někteří potomci se snaží vylétnout z hnízda co nejdříve, poznat svět a osamostatnit se,...

Nový start do života v pronájmu bytu v Praze

Nový start do života v pronájmu bytu v Praze

Rozešla jste se s partnerem a nyní hledáte nový pronájem bytu v Praha?

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz