Plísně v domácnosti: jak se s nimi popasovat?

Existují, i když nejsou ještě dobře vidět – plísně se totiž rozrůstají pozvolna, zato vytrvale. Co dělat, abyste se jich skutečně zbavili?

Plísně v domácnosti: jak se s nimi popasovat?
Zobrazit fotografii v galerii

Když vám řekneme, že na světě existuje doslova několik desítek tisíc nejrůznějších plísní, možná nám ani nebudete chtít věřit. Ale je to tak. Samozřejmě, vaši domácnost ani nemůžou všechny druhy napadnout, ovšem ono stačí i těch dvě stě plísní, jež to skutečně dokážou.


Skromní vetřelci

Každý asi ví, že plísním se obecně dobře daří ve vlhkém prostředí, doma tedy v koupelnách, soukromých wellnes a kuchyních. Ovšem stejně tak i některá místa v jednotlivých pokojích se můžou stát dobrým zdrojem – stačí, když zatéká od sousedů, máte špatně vyřešenou střechu, okapy nebo třeba okna.


Ovšem nám lidem vadí nejen samotné plísně, zákeřné jsou i jejich spory neboli výtrusy, které uvolňují. Ty se dokážou přichytit na kdejakém povrchu, kde se dále rozrůstají. A na rozdíl od plísní postiženého koutu třeba v rohu pokoje nejsou ani do doby, dokud se nezbarví, vidět. Problém s plísněmi je i v tom, že jsou velice skromné - potřebují vlhko, ale už jim nechybí světlo ani nevyžadují extra živiny.


Jak nám škodí

„Neustálý kontakt s plísněmi a jejich výtrusy může u citlivějších lidí způsobit rozvinutí alergie. Prvními příznaky jsou rýma, kýchání, zarudnutí očí a kožní vyrážky. Při trvalejším podráždění sliznic nosu, hrdla a průdušek se může objevit i průduškové astma a také  záněty dolních dýchacích cest. Plísně jsou tedy velmi nebezpečné pro astmatiky a alergiky, ale i u zdravých osob mohou způsobit bolesti hlavy, záněty spojivek, ekzémy a další zdravotní obtíže," vysvětluje MUDr. Kateřina Bičíková, plicní a interní lékařka, Program H Plus. Plísně nesvědčí nikomu, ale doslova neštěstím jsou pro male děti, starší generaci a všechny chronicky nemocné.


Nebojte se dezinfekce

Jak se s plísněmi, jež se už u vás doma objevily, co nejlépe vypořádat? Zkuste osvědčené čističe a současně změňte své domácí návyky a podle potřeby upravte bydlení.


Šikovný je například nový Bref proti plísni na bázi chlorového bělidla. Při pravidelném používání na vlhkých místech v domě dokáže ochránit nejen vás, ale i stavební materiály. Tento přípravek byste podle Jany Očadlíkové ze společnosti Henkel měli aplikovat před tím, než se pustíte do úklidu – například v koupelně ho nastříkejte na silikonové okraje a spáry mezi keramickými obklady.


Kromě účinné chemie pomůžou také spárovací hmoty a silikony, které dokážou zabránit vzniku plísní. A do místnosti, kde je vlhkosti nadmíru, použijte odvlhčovače.


Změna pro zdraví

Stejně tak byste však měli změnit svoje návyky, které povedou k tomu, že u vás doma nebude tolik vlhkosti. Už jen tím, že doma žijete, produkujete vlhkost - udává se, že průměrná rodina denně „vyrobí“ asi 12 litrů vody. Vařením, sprchováním, sušením prádla, ale třeba i topením plynem a podoboně.


Zásadní je změna vašich návyků a současně se naučte denně větrat, i když je venku opravdu zima nebo lidově řečeno lije jako z konve. Stačí otevřít okna dokořán ve všech pokojích několikrát denně, na několik minut. Studený vzduch je sušší než teplý a proto pojme více vlhkosti. Současně je třeba myslet na správné odvětrávání zejména koupelny a kuchyně, a uvidíte, že se plísním u vás doma nebude dařit.


Náš tip: Plíseň v kuchyni je často tvořena vlhkostí, kterou vytváříme sami. Pára která vzniká při vaření a kondenzuje na stěnách je jedním z nejčastějších zdrojů plísní. Podívejte se na kvalitní bílé digestoře, které tento problém lehce vyřeší. 


Připravila: Marcela
Foto: Henkel
18. 5. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Děkuji moc za super článek o tom, jak se zbavit takové plísně nebo třeba i vlhkosti na zdech. Já jsem se s tímto problémem velice dlouho potýkala a až Váš článek a tento mi konečně pomohli v tom, aby už se to u nás doma nedělo :-)

ODPOVĚDĚT

3

je to asi všude tak

ODPOVĚDĚT

5

PLastová okna máme, větráme normálně a vlhkost ani plíseň nás netrápí.

ODPOVĚDĚT

4

My máme doma také plísně. Koupili jsme si nová plastová okna https://www.pramos.cz/okna/plastova-okna/ , která tolik nevětrají jako dřevěná, která jsme měli doposud. I když se snažím hodně větrat, tak stejně se nám plíseň dělá. Umyji je tedy vždy savem a máme na chvíli klid, než se vytvoří znovu.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (4 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Podle statistik ČSÚ bydlí ve vlastní nemovitosti přibližně dvě třetiny rodin. V rodinném domě žije...

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

Probouzíte se unavení, podráždění, bez energie, a to i po dlouhých hodinách spánku? Pak je...

Titulka pro: Veletrhy nábytku, bydlení a zahrady už od zítřka!

Veletrhy nábytku, bydlení a zahrady už od zítřka!

Řešíte stavbu nebo rekonstrukci? Nábytek do bytu? Zajímáte se o zahradu? Pak si nenechte ujít...

Titulka pro: Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Pokud uvažujete o novém bydlení a poohlížíte se po řadové výstavbě, určitě si také kladete...

Kdy vylétne z hnízda? Nedělejte si z bytu mama hotel!

Zatímco někteří potomci se snaží vylétnout z hnízda co nejdříve, poznat svět a osamostatnit se,...

Nový start do života v pronájmu bytu v Praze

Nový start do života v pronájmu bytu v Praze

Rozešla jste se s partnerem a nyní hledáte nový pronájem bytu v Praha?

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ÚNIK MOČI

Kdo s tím máte taky problém podělte se prosím o zkušenosti, ...

ÚNIK MOČI

Kdo s tím máte taky problém podělte se prosím o zkušenosti, ...

E-SHOP DROGERIE

Ráda bych tip na e-shop kde bych koupila kvalitní prací ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz