Domácnost

Plísně v domácnosti: jak se s nimi popasovat

Sbírání kytiček

Existují, i když nejsou ještě dobře vidět. Plísně se totiž rozrůstají pozvolna, zato vytrvale. Co dělat, abyste se jich skutečně zbavili?

Když vám řekneme, že na světě existuje doslova několik desítek tisíc nejrůznějších plísní, možná nám ani nebudete chtít věřit. Ale je to tak. Samozřejmě, vaši domácnost ani nemůžou všechny druhy napadnout, ovšem ono stačí i těch dvě stě plísní, jež to skutečně dokážou.

Skromní vetřelci

Každý asi ví, že plísním se obecně dobře daří ve vlhkém prostředí. Doma tedy v koupelnách, soukromých wellness a kuchyních. Ovšem stejně tak i některá místa v jednotlivých pokojích se můžou stát dobrým zdrojem – stačí, když zatéká od sousedů, máte špatně vyřešenou střechu, okapy nebo třeba okna.

Ovšem nám lidem vadí nejen samotné plísně, zákeřné jsou i jejich spory neboli výtrusy, které uvolňují. Ty se dokážou přichytit na kdejakém povrchu, kde se dále rozrůstají. A na rozdíl od plísní postiženého koutu třeba v rohu pokoje nejsou ani do doby, dokud se nezbarví, vidět. Problém s plísněmi je i v tom, že jsou velice skromné – potřebují vlhko, ale už jim nechybí světlo ani nevyžadují extra živiny.

Jak nám škodí

Neustálý kontakt s plísněmi a jejich výtrusy může u citlivějších lidí způsobit rozvinutí alergie. Prvními příznaky jsou rýma, kýchání, zarudnutí očí a kožní vyrážky. Při trvalejším podráždění sliznic nosu, hrdla a průdušek se může objevit i průduškové astma a také  záněty dolních dýchacích cest. Plísně jsou tedy velmi nebezpečné pro astmatiky a alergiky, ale i u zdravých osob mohou způsobit bolesti hlavy, záněty spojivek, ekzémy a další zdravotní obtíže,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Bičíková, plicní a interní lékařka. Plísně nesvědčí nikomu, ale doslova neštěstím jsou pro male děti, starší generaci a všechny chronicky nemocné.

Nebojte se dezinfekce

Jak se s plísněmi, jež se už u vás doma objevily, co nejlépe vypořádat? Zkuste osvědčené čističe a současně změňte své domácí návyky a podle potřeby upravte bydlení.

Kromě účinné chemie pomůžou také spárovací hmoty a silikony, které dokážou zabránit vzniku plísní. A do místnosti, kde je vlhkosti nadmíru, použijte odvlhčovače.

Změna pro zdraví

Stejně tak byste však měli změnit svoje návyky, které povedou k tomu, že u vás doma nebude tolik vlhkosti. Už jen tím, že doma žijete, produkujete vlhkost. Vařením, sprchováním, sušením prádla, ale třeba i topením plynem a podoboně.

Zásadní je změna vašich návyků a současně se naučte denně větrat, i když je venku opravdu zima nebo lidově řečeno lije jako z konve. Stačí otevřít okna dokořán ve všech pokojích několikrát denně, na několik minut. Studený vzduch je sušší než teplý a proto pojme více vlhkosti. Současně je třeba myslet na správné odvětrávání zejména koupelny a kuchyně, a uvidíte, že se plísním u vás doma nebude dařit.

Náš tip: Plíseň v kuchyni je často tvořena vlhkostí, kterou vytváříme. Pára která vzniká při vaření a kondenzuje na stěnách je jedním z nejčastějších zdrojů plísní. Podívejte se na kvalitní digestoře, které tento problém lehce vyřeší.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.medicalnewstoday.com/articles/288651
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků