Domácnost

Zapomeňte na prací prášek a perte v tabletách!

Sbírání kytiček

Občas každý z nás stojí v obchodě před plným regálem pracích prostředků
a řeší, který koupit. Pro naše prádlo přeci chceme jen ten nejlepší. Hledáme účinný prostředek, který spolehlivě odstraní nečistoty a bude se jednoduše dávkovat i používat. Nabízí se tedy otázka, jaké vlastně máme v současné době možnosti, pokud jde o praní prádla?

Od mýdla k tabletám
V průběhu historie se postupy při praní prádla měnily. Když přeskočíme starověké
a středověké způsoby, dostáváme se do renesance, kdy se pro praní poprvé začalo používat mýdlo. Tak tomu bylo až do 20. století. Tehdy se objevily první syntentické prací prostředky. Jejich vývoj jde od té doby mílovými kroky dopředu, objevily se postupně nejrůznější produkty pro konkrétní účely, typy praní, barevnost prádla, stupeň znečištění, tvrdost vody, typ látky aj. V 90. letech 20. století byly na trh uvedeny prací gely, které si získávají stále více příznivců. Revoluční novinkou 21. století jsou prací tablety Persil Active Tabs, které právě přicházejí na náš trh.

V čem jsou rozdíly?
Vaše prádlo vyperou všechny typy univerzálních pracích prostředků. Jejich složení je ve své podstatě stejné. Přesto má každá varianta své výhody. Podle průzkumů spotřebitelského
chování je nejoblíbenější klasický prací prášek, roste však počet lidí, kteří perou v moderní gelové variantě. A jak jsou na tom prací tablety? Také tato varianta má stále více příznivců, především z řad moderních žen, které si chtějí život a pracovní povinnosti co nejvíce zjednodušit, aby měly čas na příjemnější činnosti, než je praní prádla.

  • Prací prášky

Obecně platí, že prací prášky jsou vhodné pro velmi silně zašpiněné prádlo. Jsou vhodné pro praní v širokém teplotním rozmezí od 30ºC do 90ºC. Obsahují 20 % tenzidů, bělidla a posilovače bělení a mají celkově vyšší pH. Prášky se hodí spíše pro praní v pračce, na ruční praní jsou vhodnější gelové varianty, které se lépe rozpouštějí.

  • Prací gely

Obsahují 30 % tenzidů, více neiontových tenzidů, které ve větší míře chrání vlákna, protože jsou účinné již při nižších teplotách. Výborně se rozpouštějí a na tkaninách proto nezanechávají nežádoucí stopy. Gely jsou ideální pro citlivější materiály, ale pozor, toto neplatí pro vlnu a hedvábí, pro které máme speciální prací prostředky (např. Perwoll). Gely si úspěšně poradí s vaším prádlem i při nižších teplotách i při kratším pracím programu. Hodí se výborně i pro ruční praní.

  • Prací tablety
 Tablety Persil Active Tabs

Tablety Persil Active Tabs

Jde o novinku na našem trhu pracích prostředků. Spotřebitelům tablety nabízejí jednak dokonalou prací schopnost, ale i velmi jednoduché dávkování. Jsou koncentrovanější než prací prášek a silnější než ostatní předem dávkované formy pracích prostředků. Dvoufázové tablety s bělícími přísadami odstraňují odolné skvrny a dokonale vyperou veškeré vaše prádlo. Velkou předností je dobrá rozpustnost. Účinné látky se aktivují již během prvních 30 vteřin.

 

Rozdíly v dávkování
Dávkování je pro úspěšné odstranění nečistot z prádla velmi důležité. Prášky na praní i gely jsou vybaveny odměrkou. Na etiketách je uvedena zároveň i tabulka, podle které poznáte, kolik pracího prostředku je třeba pro praní použít. V potaz je třeba vzít stupeň zašpinění prádla, ale také tvrdost vody. Podle míry zašpinění je pak vhodné zvolit i prací program.
Prášek dávkujeme klasicky do dávkovače pračky, gel vložíme v dávkovací nádobce přímo do jejího bubnu. Pozor – při dávkování do násypky může gel stéci po vnějším povrchu pračky, proto je dávkování do bubnu pračky ideálním řešením, navíc zajišťuje i přímý kontakt s prádlem. Pokud používáte aviváž, nalijete pak potřebné množství do dávkovače pračky.
A jak vypadá dávkování v případě tablet Persil Active Tabs? Stačí roztrhnout fólii a při každém praní vložit do dávkovače pračky dvě tablety. Výsledek bude optimální – dokonale odstraněné skvrny, zářivá bílá a jasné barvy. Pokud tablety umístíte do zásobníku na prací prášek, dosáhnete optimálního rozpuštění pracího prostředku již při zahájení pracího cyklu. Můžete je vložit i přímo do bubnu pračky, ale měli byste tak učinit ještě dřív, než do něj umístíte prádlo, aby se tablety rozpustily hned, jak se do pračky napustí voda. Jen tak dosáhnete maximálního pracího účinku.

Bílé nebo barevné?
Prací prášky, gely i tablety existují ve variantách pro bílé a barevné prádlo. Pokud jste si vybrali, kterou variantu pracího prostředku zvolíte, pak se můžete pustit do praní. Rozdělte prádlo na barevné nebo bílé a vložte ho do bubnu pračky. Pozor, pračku není dobré plnit po okraj. Nechte vždy mezi volně vloženým suchým prádlem mezeru alespoň na šířku dlaně. Následně odměřte správné množství pracího prostředku a zvolte prací program. Ideální teploty praní se pohybují v rozmezí od 30°C do 60 °C, přičemž je vždy nutné brát ohled na doporučení od výrobce textilie, které je u značkového zboží uvedeno na jeho visačce. Pokud při praní zvolíte nižší teplotu, šetříte tak nejen prádlo, které se vlivem vyšších teplot zbytečně poškozuje. Při praní na 30ºC spolehlivě účinkují prací prostředky značky Persil. Díky receptuře Cold Active se aktivují již po začátku praní, ve studené vodě.

Tečka v podobě aviváže
Používání aviváže je dnes již samozřejmou součástí praní. Prádlo ošetřené aviváží se méně
mačká, snadněji se žehlí a je příjemnější na nošení. Navíc prádlu dodá příjemnou vůni. Aviváže jsou koncentráty, které před použitím není třeba ředit. Informace o správném dávkování jsou stejně jako u pracích prostředků umístěny na obalu.

Text: Zuzana

Foto: iStock

13. 7. 2011

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků