Zdraví

Proč je důležité procvičovat paměť

Stejně jako naše fyzická schránka i mozek potřebuje trénink. Snažte se ho potrápit co nejčastěji, protože postupem let klesá i jeho schopnost pamatovat si. Stačí pár šikovných cviků denně a ztrátu paměti můžete úspěšně oddálit.

Od rána do večera

Nebojte se, není to nic časově náročného. Zapojte jednoduše trénink do svého každodenního života. Až třeba půjdete na nákup, nechte seznam v kapse co nejdéle a potřebné věci si v obchodě nejprve snažte vybavit. Alfou a omegou zapamatování informací je pozornost. Soustřeďte se na všechno, co děláte. I na zdánlivé banality, které provádíte automaticky, jako je např. ukládání mobilu do kabelky, zamykání bytu nebo auta. Známým způsobem procvičování paměti jsou nejrůznější hry jako třeba pexeso, pasiáns nebo bludiště a populární luštění křížovek, rébusů a kvízů. Pomáhá také dostatek pohybu a spánku.

Pomozte svému mozku

Oživit paměť pomohou významným způsobem mnemotechnické pomůcky. Jde o to vytvořit si mezi informacemi nějaké pojítko. Klasickým příkladem je problém se zapamatováním delšího čísla. Zkuste si ho rozdělit na menší úseky a ty si ztotožnit s nějakou známou cifrou. Třeba s datem narození, číslem bot, velikostí oblečení apod. Tyto jednotlivé části si pak poskládáte snadněji za sebou.

Otestujte své paměti

  • Zraková

Vystříhejte z novin a časopisů 12 obrázků a rozložte je před sebe na stůl. Po dvou minutách je zakryjte a snažte si jich co nejvíce vybavit.

  • Sluchová

Poproste někoho, aby vám přečetl pomalu za sebou 12 různých podstatných jmen. Pak se snažte jich co nejvíce zapsat.

  • Hmatová

Poproste někoho blízkého, aby dal do igelitové tašky 10 různých věcí denní potřeby. Pak se pokuste zjistit pouze hmatem, o co se jedná.

  • Čichová

Požádejte opět partnera, aby vám dal čichnout k pěti druhům koření. Přitom mějte zavřené oči. Snažte se pak uhodnout, o které druhy jde.

  • Chuťová

Tentokrát vám bude někdo blízký vkládat do úst postupně šest různých potravin (sýr, ovoce, jogurt, čokoládu apod.). Vy se zavřenýma očima poznáváte, o co jde.

  • Motorická

Vytvořte si jednoduchou sérii pěti různých cviků, a to v pevně stanoveném pořadí. Několikrát si ji zacvičte a po dvou hodinách to zkuste znovu a bez chybičky.

Text: Eva Šarfová

Zdroj informací: www.everydayhealth.com/longevity/mental-fitness/brain-exercises-for-memory.aspx
Zdroj fotografií: iStock

Diskuze: příspěvků