Knihy

SARA STRIDSBERGOVÁ – ANTARKTIDA LÁSKY

Švédská prozaička se představuje českým čtenářům nevšedním románem o křehkosti lidské duše.

DĚJ: 

Příběh je částečně inspirovaný skutečnou událostí vraždy mladé ženy. Je vyprávěný z pohledu právě té ženy, která nějakou dobu po své smrti pozoruje svět, který se odehrává už bez ní. Její jméno je nám stejně jako mnoho dalších věcí utajeno. To důležité ale postupně vyplouvá na povrch. Měla složité dětství, což nejspíš vedlo k její pozdější závislosti na drogách. I když se zamilovala a se svým partnerem se stali rodiči, nedokázala se závislosti nikdy úplně zbavit. Když byly synovi tři roky, byl jim pro neschopnost se o něj starat odebrán. Brzy nečekaně počali další dítě a rozhodli se holčičku rovnou po narození nechat náhradním rodičům. 

Po takových událostech už vůbec není schopná s fetováním přestat, a její život se smrskne na pouhé přežívání, na které si nedokáže vydělat jinak než prostitucí. Jednou přistoupí do auta k cizímu muži, který jí zaveze do lesa a zavraždí. Kusy jejího těla odloží na různá místa, a než první část někdo najde, trvá to několik dní. Tady začíná její vyprávění. Pozoruje svůj vlastní pohřeb a pak životy těch, kteří pro ní znamenali nejvíc. Sleduje muže, kterého milovala, svou matku, a především své dospělé děti, které si v mnoha ohledech počínají mnohem lépe než ona. Než definitivně odejde z tohoto světa, je její duše naplněná odpuštěním a vděčností. A láskou. 

DOJMY: 

Přes brutalitu námětu je román velmi poetický, každý odstavec vás bude nutit k zamyšlení. Motiv pachatele není zásadní, hrdinka se v podstatě necítí jako oběť, protože cítí, že něco podobného se jí dřív či později mohlo stát. Leckdy zdlouhavé popisy samotné vraždy střídá zajímavé vyprávění o prožitých časech a příběh pomalu plyne ke své pointě. Jako kusy skládačky, které oddělují jednotlivé kapitoly, do sebe zapadá zvláštní pohled na život, který i když se na první pohled může jevit jako nepovedený, splnil svůj účel. Hloubka našeho prožívání je možná důležitější než samotné činy. Je to pomíjivost života a naše duše, která z nás dělají ty opravdové, neopakovatelné bytosti. I přes některé trochu nudnější pasáže DOPORUČUJU! 

Vydal: Albatros v edici Kniha Zlín v dubnu 2020 

Počet stran: 272 

Vazba: Pevná 

Autor recenze: Jitka Králová, www.romantickyzapisnik.cz 

Foto: Jitka Králová


Diskuze: příspěvků