Zdraví

Skoncujte s jarní únavou

Blíží se jaro a vy se cítíte unaveni a malátní? Nejste v tom sami! Přechod na jarní aktivní režim je pro náš organismus značně vyčerpávající.

Příčiny jarní únavy hledejme už na podzim. Dny se zkracují, teploty klesají a většina z nás omezí pohyb venku na minimum. Nedostatek pohybu spolu se zimním přejídáním, které dosahuje vrcholu o Vánocích, postupně zhoršuje naši kondici a imunitu, která je na jarní aktivity příliš slabá.

Na vině může být i kolísání hormonální hladiny. Zásoby „hormonu štěstí“ serotoninu se přes zimu vyčerpaly, což usnadňuje působení „hormonu spánku“ melatoninu. Na jaře se dny začnou prodlužovat a tělo hladinu hormon upravovat. I to může být pro organismus náročné. Jak čelit jarní únavě?

Hýbejte se

Zcela zásadní je pro lidský organismus pohyb. Najděte si sport, který vás baví. Pokud nejste příliš sportovně založení, zkuste třeba dynamickou chůzi se sportovními holemi (tzv. nordic walking). Tělu prospěje saunování, udržovat kondici můžete také plaváním v krytých bazénech.

Vyrazte do přírody

Slunečních paprsků si v zimě moc neužijeme, zvláště ve větších městech jim brání častá inverze. Udělejte si proto výlet do přírody. Ideální je vyjet na hory, nechat se pěkně prohřát od slunce a nadýchat se čerstvého vzduchu. Zlepší vám to náladu a nastartuje proces tvorby vitaminu D v kůži, který mimo jiné pozitivně ovlivňuje obranyschopnost organismu.

Změňte jídelníček

Únava souvisí s nedostatkem vitamínů D a E, minerálů jódu a selenu. Typická jídla české kuchyně jsou sice velmi chutná, ale jejich pravidelná konzumace tělu příliš neprospívá. Pokud zařadíte do svého jídelníčku více ovoce, zeleninu a ryby, uvidíte, že vaše tělo to ocení. Odměnou vám bude příliv energie.

Připravila: Eva Šarfová

Zdroj informací: www.css.ch/en/private-customers/my-health/physical-health/amazing-human-body/spring-fatigue.html, https://en.wikipedia.org/wiki/Springtime_lethargy
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků