Zdraví

Jak na jarní únavu

Sbírání kytiček

Máte pocit, že jedete na doraz a chybí vám energie? Přinášíme vám tipy pro jarní restart, které ocení nejen vaše tělo, ale i psychika.

Pravidelný pohyb

Vyskočte z postele o čtvrt hodinky dřív a dejte si krátkou rozcvičku. Nikdo po vás nechce desítky dřepů nebo kliků, je spousta příjemnějších způsobů, jak si rozproudit krev. Zkuste třeba oblíbenou jogínskou sestavu pozdrav slunci. Dobře fungují i balanční cviky na balonu. Po cvičení si dejte krátko sprchu. Uvidíte, že den začnete s dobrou náladou.

Dostatek spánku

Dny se sice prodlužují a možná se vám ještě do postele nechce. Myslete však na to, že vaše tělo potřebuje dostatečnou porci spánku, aby se mohlo zregenerovat. Odborníci doporučují strávit v kanafasu zhruba 8 hodin. Organizmus potřebuje řád, takže je důležité uléhat do postele a vstávat ve stejnou dobu. Ideálně i o víkendech. Tím totiž předejdete případným problémům s usínáním. Dbejte na to, abyste neměli v ložnici přetopeno.

Lehká strava

V zimě podvědomě vyhledáváme hutnější a tučnější jídla, která tělu dodají energii a zahřejí ho. Tohle období však právě skončilo, takže zapomeňte na omáčky, pečínky a husté polévky. Na jejich trávení musí organizmus vynaložit více energie, která vám pak chybí na jiných frontách.

  • Do jídelníčku zařaďte mladou jarní zeleninku a dopřávejte si čerstvé zeleninové saláty. Obohatit je můžete různými klíčky. Při klíčení se aktivují enzymy, škroby se štěpí na jednoduché cukry a zvyšuje se obsah vitaminů.
  • Pochutnejte si na rybách a oříškách, jež obsahují omega 3 nenasycené mastné kyseliny.

Relaxujte

Tolik jste se těšili na jaro, až vyrazíte ven do přírody a užijete si čerstvý vzduch a sluníčko. Jenže teď se vám nikam nechce, a ačkoli je venku hezky, nejradši byste zalezli a spali. Důvodem je nedostatek energie. Litry kávy nebo energetických drinků to ovšem nezlepší. Chce to více odpočinku od stresu a pracovních povinností. Dopřejte si občas relaxační masáž, vydejte se na procházku do přírody a pravidelně se věnujte fyzickým aktivitám.

Oblečte se do barviček

Barvy působí na naši mysl. Odložte tmavé zimní kabáty a bundy. Sáhněte po světlém a pestrém oblečení, které vás doslova rozzáří. A svoji proměnu zkuste korunovat třeba i změnou barvy vlasů nebo líčení.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.css.ch/en/private-customers/my-health/physical-health/amazing-human-body/spring-fatigue.html, en.wikipedia.org/wiki/Springtime_lethargy
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků