Zdraví

Těhotenství a porod: mýty a pověry

Sbírání kytiček

Doba očekávání radostné události je mnohdy „okořeněná“ všelijakými zprávami, co se může během těhotenství nebo porodu přihodit. Těmto zajímavostem a legendám se věnuje i dokumentární seriál Těhotenství a porod: skutečná pravda, který přináší pohled lékařů, porodních asistentek a rodičů. Klade si za cíl informovat a rozptýlit tak zažité mýty a obavy. Některé z nich jsme pro vás vybrali.

Tradiční mýtus

Pokud bříško budoucí maminky míří spíše vzhůru, prý se jí má narodit děvčátko, kdežto bříško směřující dolů signalizuje, že na svět přijde chlapec. Statistiky však tuto pověru dosud nepotvrdily.

Malajsie, Indonésie a Thajsko

V Malajsii a Indonésii koluje pověra, která říká: pokud bude těhotná žena sedávat ve dveřích nebo na schodech, může se dočkat těžkého průběhu porodu. Karenské rodičky v Thajsku zase věří, že když někdo brání v cestě těhotné ženě, musí jí dát kuře, jinak se nedají vyloučit komplikace při porodu. Nic z toho není pravda.

Pozor na rychlost

V Libérii se předává z generace na generaci legenda, že by se dítě nemělo rodit moc rychle. Další pověra je vskutku zajímavá – neustálé nošení podprsenky během těhotenství může prý zapříčinit omotání pupeční šňůry kolem krku dítěte. Co však mají dělat dámy s poněkud vyvinutějším poprsím, které se v těhotenství navíc zvětšuje, už nikdo neporadí.

Krása vítězí

Na různých místech různých kontinentů se stále omílá pověra, že budoucí maminky se mají dívat výhradně na pěkné věci. Například v Ghaně nesmí těhotné ženy spatřit ošklivá zvířata.

Mýtus z Čech

Ale ani naše končiny nejsou ochuzené o babské „povídačky“. Mimo jiné se traduje, že pokud těhotnou ženu pálí žáha, bude mít její miminko hodně vlasů. Budete se divit, ale tuto pověru si vzala na paškál dokonce i věda. Leč dosud se spojení mezi pálením žáhy a krásně vlasatým děťátkem neprokázalo.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: CBS Reality - dokumentární seriál Těhotenství a porod: skutečná pravda, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6719884/
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků