Zdraví

Těhotenství a porod: mýty a pověry

Víte, co se povídá v Thajsku? Pokud by prý budoucí maminky byly svědky zatmění, má se jim narodit děťátko se znetvořenými ústy. Ovšem ani jiným zemím se pověry nevyhýbají…

Doba očekávání radostné události je mnohdy „okořeněná“ všelijakými zprávami, co se může během těhotenství nebo porodu přihodit. Těmto zajímavostem a legendám se věnuje i pořad Těhotenství a porod na stanici CBS Reality, který se je snaží uvádět na pravou míru.

Tradiční mýtus

Pokud bříško budoucí maminko míří spíše vzhůru, prý se jí má narodit děvčátko, kdežto bříško směřující dolů signalizuje, že na svět přijde chlapec. Statistiky však tuto pověru dosud nepotvrdily. Co je však pravdou? Tvar bříška je ovlivněný stavbou těla a tvarem dělohy.

Nejlepší je židle?

V Malajsii a Indonésii koluje pověra, která říká: pokud bude těhotná žena sedávat ve dveřích nebo na schodech, může se dočkat těžkého průběhu porodu. Karenské rodičky v Thajsku zase věří, že když někdo brání v cestě těhotné ženě, musí jí dát kuře, jinak se nedají vyloučit komplikace při porodu.

Pozor na rychlost

V Libérii se předává z generace na generaci legenda, že by se dítě nemělo rodit moc rychle. A pokud ano, je dobré uvázat tři kameny do matčiny sukně; ty prý zamezí porodu, dokud nebudou kameny uvolněné. Další pověra je vskutku zajímavá – neustálé nošení podprsenky během těhotenství může prý zapříčinit omotání pupeční šňůry kolem krku dítěte. Co však mají dělat dámy s poněkud vyvinutějším poprsím, které se v těhotenství navíc zvětšuje, už nikdo neporadí.

Krása vítězí

Na různých místech různých kontinentů se stále omílá pověra, že budoucí maminky se mají dívat výhradně na pěkné věci. Například v Ghaně nesmí těhotné ženy spatřit krev, opice, ošklivá zvířata a dřevořezbu. Bengské ženy v Africe a jamajské ženy se zase musí vyhnout pohledu na mrtvoly (ostatně ten jistě není po chuti nikomu, bez ohledu na jeho zdravotní stav). V Nigérii se hodně klade důraz na klidné prostředí a vstřícnou komunikaci, bez napětí, stresů a sporů, aby i děťátko bylo klidné. Této povídačce, jejíž opodstatnění by určitě potvrdili i psychologové, musíme jen tleskat!

Mýtus z Čech

Ale ani naše končiny nejsou ochuzené o babské „povídačky“. Mimo jiné se traduje, že pokud těhotnou ženu pálí žáha, bude mít její miminko hodně vlasů. Budete se divit, ale tuto pověru si vzala na paškál dokonce i věda, leč dosud se spojení mezi pálením žáhy a krásně vlasatým děťátkem neprokázalo.


Připravila: Marcela
Foto: archiv pořadu Těhotenství a porod, stanice CBS Reality
28. 5. 2013
 


Diskuze: příspěvků