Zdraví

Výhody ICSI: usnadní cestu spermie do vajíčka

Sbírání kytiček

V České republice roste podíl párů, kteří nemohou počít dítě přirozenou cestou. Naštěstí existují možnosti, jak těmto párům pomoci. Podle MUDr. Hany Višňové je na vině špatná kvalita vajíček a spermií v populaci, kterou způsobuje především oddalování rodičovství na pozdější věk. Dnes už se naštěstí nehledá chyba jen u ženy. Obě pohlaví se na problému podílí zhruba půl na půl.

Naštěstí existuje spousta objevů, které v rámci asistované reprodukce pomáhají. Partneři podstupující umělé oplodnění často řeší, které metody (většinou nehrazené zdravotní pojišťovnou) zvolit. Dnes nám MUDr. Hana Višňová vysvětlí metodu ICSI – Intracytoplazmatickou injekci spermie do vajíčka.

ICSI patří mezi laboratorní techniky, které jsou nadstavbou IVF – in-vitro fertilizace neboli mimotělní oplodnění. Při ní se injekcí vpraví jedna nejkvalitnější spermie (výběr na základě pohybu spermie a její morfologie) do cytoplasmy zralého oocytu (vajíčka). Spermie má tak usnadněnou cestu do vajíčka, nemusí překonávat jeho obal.

Pro injekční vpravení spermie přímo do vajíčka v rámci mimotělního oplodnění je třeba odstranit masu buněk, která vajíčko obklopuje. Díky tomu je možné zjistit zralost vajíčka podle základních morfologických znaků viditelných pod mikroskopem. Pouze zralé vajíčko je schopné oplození. Nezralá vajíčka nejsou připravená přijmout spermii a oplodnit se. Pro klasické IVF však zůstává obal z buněk kolem vajíčka zachován (neodstraňuje se), neboť je potřebný pro spontánní interakci vajíčka se spermií (spermiemi), a není tak možné zralost vajíčka hodnotit. Může se pak stát, že prvotním důvodem selhání oplození vajíčka je jeho nepřipravenost pro oplození.

Dalším plus pro ICSI oproti klasickému IVF je skutečnost, že při spontánním oplození vajíčka musí spermie postupně aktivně vyhledat vajíčko, projít již zmiňovanou masou buněk okolo vajíčka, projít dalším nebuněčným obalem vajíčka („skořápkou“) a spojit se s tenkou buněčnou membránou vajíčka. Jde o celou kaskádu dějů, kde selže-li jediná část, výsledkem je neoplozené vajíčko.

Díky ICSI se tato náročná cesta do vajíčka překlene tím, že spermie je injikována přímo na místo – dovnitř vajíčka. Děje, které nastávají po vstupu spermie do vajíčka, už jsou pak v obou případech stejné a závisejí na připravenosti vajíčka k dalším procesům, kterých se vajíčko již aktivně účastní.

Nevýhodou je jeho finanční náročnost. Obecně se v centrech platí 7 000 Kč u 1 až 8 embryí. Má-li žena více získaných vajíček, doplácí podle ceníku daného centra.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: MUDr. Hana Višňová - IVF Cube, cs.wikipedia.org/wiki/Intracytoplazmick%C3%A1_spermiov%C3%A1_injekce
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků