Děti

Těhotné ženy a bezpečná jízda v autě: důležité je se správně připoutat

Sbírání kytiček

Doba pokročila, a tak budoucí maminky obrazně řečeno nesedí v koutě, naopak jsou velmi aktivní. Pokud je to i váš případ a jezdíte autem, poradíme vám, jak zvýšit bezpečnost svou i budoucího miminka. Pravidla správného připoutání se v autě platí jak pro řidičky, tak pro spolujezdkyně.

Prevence pro těhotné

Značné množství vážných úrazů během těhotenství mají „na svědomí“ právě dopravní nehody. „Přesto je u nás prevence v podobě správného připoutání tříbodovými pásy podceňovaná. Podle mého názoru by každá těhotná žena měla být poučená o důležitosti a správném způsobu poutání na sedačce řidiče i spolujezdce,“ uvádí gynekolog MUDr. Jiří Kepák, CSc.

Bezpečnostní pásy samozřejmě nemohou garantovat úplnou ochranu před zraněním, ale významně toto riziko redukují. Dokonce i zdánlivě malý náraz totiž může způsobit odloučení placenty.

Pomocný pás

Použití bezpečnostního pásu jako ochranné pomůcky předpokládá, že ho použijete správně. Což prakticky znamená: spodní pás musíte vést co nejníže pod dělohou (mimo měkkou tkáň bříška a plod) a ramenní popruh, který by nikdy neměl sklouznout z ramene, má směřovat mezi prsy nad vrcholem těhotné dělohy. Upněte ho tak, jako kdybyste upínali jiné bezpečnostní pásy – ani na těsno, ani na volno, hlavně pohodlně.

Šikovný je například speciální pás. Buď se instaluje pomocí popruhu kolem opěradla sedačky, nebo se použijí speciální úchyty. V obou případech se pomůcka položí na sedadlo řidiče (spolujezdce), připevní se, žena se posadí, připoutá a nakonec připne spodní díl automobilového pásu do úchytu na pomůcce.

Kdy jsou airbagy užitečné

Možná si to nemyslíte, ale pravdou je, že rovněž airbagy se vnímají jako další příspěvek k bezpečné jízdě těhotné ženy. Samozřejmě za předpokladu, že jste správně připoutané. Podle MUDr. Kepáka byly airbagové systémy vytvořené pro muže průměrné výšky 175 cm a váhy 80 kg. U žen – řidiček fungují jako další ochrana tehdy, když rychlost vozidla v okamžiku kolize překročí 55 až 60 km/hod. „Při nižších rychlostech u nepřipoutané těhotné ženy riziko potenciálního poranění způsobené rozvinutým airbagem převýší jeho výhody. Proto je správné připoutání bezpečnostním pásem ve vozidle přednostním zádržným prostředkem,“ vysvětluje lékař.

Pozor! Podle doporučení dopravních expertů mají být hrudní kost a klenoucí se bříško těhotné vzdáleny nejméně 25 cm od palubní desky nebo dolního okraje volantu. Se zvětšujícím se bříškem musíte sedadlo posunout dozadu, úměrně aktuálnímu stavu.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: brněnská Úrazová nemocnice, gynekolog MUDr. Jiří Kepák, CSc
Zdroj fotografií: BeSafe
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků