Cestování

Tip na výlet: Navštivte města českých královen. Nejen Polička nebo Chrudim nabízí své unikáty

Sbírání kytiček

Královská věnná města darovali králové od 14. století postupně svým manželkám. Tato města patří k nejkrásnějším a nejzajímavějším českým městům. Věnná města byla důležitým zdrojem příjmů a útočištěm českých královen a bohaté stopy historie spojené s českými královnami zde naleznete i dnes. O jaká města se jedná?

Polička: historické město chráněné hradbami

Malebné historické město naleznete ve výšce 555 m nad mořem v krajině Českomoravské vrchoviny. Unikátních 1220 m gotických hradeb doposud střeží historické jádro této brány Žďárských vrchů. Polička je také spjata s hudebním skladatelem Bohuslavem Martinů, který se zde narodil a strávil část svého života. Jeho světnička se nacházela 36 metrů nad zemí, ve věži kostela svatého Jakuba. Pětičlenná rodina Martinů žila ve věži až do Bohuslavových 11 let. Otec Bohuslava Martinů pracoval jako švec, ale také jako pověžný a jeho úkolem bylo mimo jiné natahovat věžní hodiny.

Život rodiny Martinů přibližují oživené prohlídky v dobových kostýmech. Za návštěvu také stojí hrad Svojanov, který již od roku 1910 spadá pod město Poličku a je jedním z nejstarších hradů u nás. Na výlet k hradu Svojanov se můžete vydat i na kole, v rámci prohlídkových okruhů si zde vyslechnete i pověst o Ohnivé svini.

Dvůr Králové nad Labem: nejenom ZOO, ale i krásné památky

Dvůr Králové nad Labem je jistě neodmyslitelně spjatý především s jednou z největších a nejkrásnějších evropských zoologických zahrad. Ovšem historické město malebného Podkrkonoší nabízí také řadu historických, kulturních a uměleckých památek. Krásné okolí, kterému vévodí barokní hospital Kuks a kde se nachází pohádková přehrada Les Království, můžete prozkoumat na pěších výletech nebo na kole.

Při návštěvě Dvora Králové se také dozvíte, jak to bylo s Rukopisem královedvorským, jehož nález ovlivnil vývoj Národního obrození. Navštívit můžete také muzeum, ve kterém mají Vánoce po celý rok. Tradice výroby vánočních foukaných ozdob začala na Královédvorsku v roce 1931 a přežila dodnes.

Hradec Králové: Salon republiky

Zjistit, proč je Hradec Králové známý také jako Salon republiky, není tak těžké. Noblesní architektura, jedinečný urbanistický koncept a vize moderního evropského města z počátku 20. století jsou pádným argumentem pro takový přívlastek. Město na soutoku Labe a Orlice je přirozeným centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech, sídlem řady institucí a škol a také městem festivalů. Okouzlující zákoutí starého města, monumentální nábřeží a krásně upravované parky jsou jen některá další místa, která nesmíte při své návštěvě vynechat.

Za návštěvu určitě stojí také Labyrint Divadla Drak, který v sobě skrývá celkem tři zásadní prostory: studiovou scénu, netradiční muzeum loutek a divadelní laboratoř. Divadelní laboratoř je experimentálním prostorem, kde nahlédnete pod pokličku vzniku divadelního představení. Proč se na chvíli nestát výtvarníkem, kostymérem, režisérem nebo dokonce hercem? V laboratoři dostanete možnost vyzkoušet každou z těchto profesí.

Chrudim: Athény východních Čech

Pro svou bohatou kulturní a dodnes žijící tradici je Chrudim známá rovněž jako „Athény východních Čech“. Dvacetitisícové město již zdálky láká návštěvníky svým typickým panoramatem, kterému dominuje kostel Nanebevzetí Panny Marie. Městem protéká řeka Chrudimka, jejíž okolí vybízí k osvěžujícím procházkám. Počátkem července se město již přes 60 let stává útočištěm loutkoherců, kteří sem zavítají na tradiční Loutkářskou Chrudim.

Připravila: Linda Vojancová

Zdroj informací: www.vennamesta.cz, Linda Vojancová
Zdroj fotografií: sdružení Královská věnná města
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL