Cestování

Tip na výlet: příroda Krušných hor a skvělá místa na koupání

Sbírání kytiček

Až budete mít prozkoumané město Teplice, je načase objevit okolí. Nudit se rozhodně nebudete. Teplice obklopuje krásná příroda malebného Českého středohoří a Krušných hor plná zámků, zřícenin, hradů, dolů a kilometrů skvělých turistických a cyklistických tras.

Oblíbeným místem je nedaleká Doubravská hora s krásným výhledem a se zříceninou hradu Doubravka. Dnes patří radioamatérům a konají se zde různé kulturní akce. Na vrchol můžete z centra Teplic dojet také kabriobusem. K hotelu Komáří Vížka na vrcholu Komáří hůrky vás vyveze nejstarší provozovaná osobní visutá lanovka v Česku, která je od roku 2013 chráněna jako kulturní památka.

Po cestě očekávejte nevšední výhled na Teplice, Krupku, České středohoří a za dobré viditelnosti dohlédnete až na vrcholky Krkonoš. Na vrcholu se můžete občerstvit na vyhlídkové terase nebo přímo v restauraci hotelu. Pokud si chcete výlet prodloužit, vyrazte po žluté značce po pohodlné asfaltové cestě až k Sedmihůrské vyhlídce.

Oblast okolo Krupky patří k nejstarším těžebním revírům v Krušnohoří a je pokládaná za nejdříve dobývané naleziště cínu ve střední Evropě. V prohlídkové štole Starý Martin si můžete projít podzemí s 800 let dlouhou historii těžby cínu, dozvíte se, jak se štoly razily, jak to v dole fungovalo, nebo jaké nástroje horníci používali. Oblíbenou zastávkou je pramen štěstí nebo dědičná štola Dürrholz, která byla ražena již ve 2. polovině 15. století. Celá trasa o délce 1000 metrů je pohodlně schůdná a dobře nasvícená, z důvodu bezpečnosti mohou prohlídku absolvovat ale jen děti starší 5 let.

K areálu štoly náleží venkovní muzeum historické i současné důlní techniky. V roce 2019 byla štola jako součást Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří zapsána na seznam památek UNESCO. V létě nevynechejte vodní nádrž Barbora, která vznikla zatopením stejnojmenného povrchového lomu na hnědé uhlí. Vodní plocha o 65 hektarech nabízí vše – krásné koupání, veškeré sociální zázemí, občerstvení i zábavu. Hloubka vody dosahuje místy až 40 metrů, díky čemuž je průzračná a její čistota je přirovnávána k moři.

Připravila: Linda Vojancová

Zdroj informací: visitteplice.com, město Teplice
Zdroj fotografií: město Teplice
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků