Cestování

Tip na výlet: Třebíč a její památky

Sbírání kytiček

Třebíč je malebné město uprostřed podhůří Českomoravské vrchoviny. Jeho počátky souvisí významným benediktinským klášterem založeným moravskými přemyslovskými knížaty roku 1101.

Bazilika a kostel

V první polovině 13. století byl dřevěný areál přestavěn na kamenný kostel. Ten byl později více než dvě století využíván ke světským účelům jako konírna, sýpka a varna piv. Dnešní podobu získala bazilika v 1. polovině 18. století, kdy byl kostel opraven a zasvěcen sv. Prokopovi. Díky své jedinečné architektuře je bazilika i areál bývalého benediktinského kláštera pod ochranou UNESCO. K nejcennějším částem patří románská krypta s gotickými prvky, s původní, více než osm století starou výdřevou klenby v polích mezi kamennými žebry.

Židovská čtvrť

Už někdy v době přestavby kláštera sem začali přicházet první Židé.  Ti tu během několika let vytvořili silnou komunitu, kterou tvořilo až 1600 obyvatel. První restrikce přišly v polovině 18. století, kdy se ze židovské čtvrti stalo ghetto, které se nemohlo rozšiřovat, a jeho obyvatelé se nemohli stěhovat nikam jinam. To se změnilo v polovině 19. století, kdy získali Židé rovnoprávnost, která trvala až do 2. světové války. Před tou jich žilo v Třebíči kolem tří set, po válce se jich vrátilo méně než dvacet. Domy tu ale zůstaly a dnes je třebíčská židovská čtvrť, která se rozkládá na více než čtyřech hektarech, jedinou kompletně dochovanou židovskou čtvrtí v Evropě a jedinou židovskou památkou UNESCO mimo území Izraele.

Najdete tu všechno, co bylo potřeba – kupecké krámky, radnici, chudobinec nebo špitál.  Skutečnými perlami židovské čtvrti jsou dvě synagogy. Součástí je také zachovalý Židovský hřbitov s přibližně 3 000 náhrobky a obřadní síní. Za zmínku stojí i Dům Seligmanna Bauera na takzvaném Španělovském pozemku. V přízemí se nachází hokynářství, vzadu je moderně vybavená kuchyň a první patro ukazuje bydlení židovské rodiny v meziválečném období.

Celá čtvrť je volně přístupná. Pokud byste si ji chtěli projít s průvodcem, můžete si vybrat ze dvou okruhů. Objednat si prohlídku musíte ale alespoň dva dny dopředu. Kromě expozic najdete v historických budovách stylový whisky bar, kde můžete ochutnat všechny druhy místní whisky TREBITSCH, Kavárnu Vrátka s bramborovými pekáči, židovským cukrovím a domácím žitným chlebem, nebo košer víno v Kavárně u Židovské brány.

Připravila: Linda Vojancová

Zdroj informací: Vysočina Tourism, Linda Vojancová
Zdroj fotografií: Vysočina Tourism
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků