Cestování

Tip na výlet: Zámek Telč

Sbírání kytiček

Na Vysočině, uprostřed krásné přírody Českomoravské vrchoviny, se nachází zámek Telč. Je jedinečným příkladem vlivu italské renesance na naši architekturu.

Zámek v Telči je často označován jako klenot moravské renesanční architektury. Patří k jednomu z nejlépe dochovaných renesančních architektonických komplexů v České republice. Jeho půvab můžeme obdivovat v mnoha slavných českých pohádkách jako Pyšná princezna nebo Z pekla štěstí, které se zde natáčely. Původně gotický hrad nechal v 16. století jeho majitel Zachariáš z Hradce předělat na reprezentativní sídlo ovlivněné italskou renesancí.

Překrásné interiéry, které jsou příkladem zásahu italského umění na našem území, doplňují unikátně zachované původní exteriéry. Nejmajestátnějším místem celého zámku je Zlatý sál s kazetovým, bohatě vyřezávaným dřevěným stropem, zachovaly se také sklípkové klenby v gotické části zámku. Součástí areálu je Kaple Všech svatých s bohatou a náročnou výzdobou, která zároveň slouží jako poslední místo odpočinku Zachariáše z Hradce a jeho manželky. Okolo zámku se rozprostírá francouzská zahrada a rozsáhlý anglický park s oranžérií. Celý komplex byl roku 1992 zapsán na Sezamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Prohlídkové okruhy

Letos v červenci se zámek Telč opět otevřel veřejnosti po rozsáhlé rekonstrukci, která tu od roku 2019 probíhala. Díky změnám je nyní zámek dostupný návštěvníkům celoročně a součástí prohlídek je nově i zámecká kuchyň a pivovar, které v minulosti nebyly přístupné. Právě v zámecké kuchyni najdete nové informační centrum zámku, a to včetně malého občerstvení a toalet.

Nově si můžete vybrat z rozšířené nabídky prohlídkových okruhů. K původní nabídce prohlídky Renesančních sálů, Obytných místností posledních majitelů a Zámeckého podzemí, přibyla ještě nová expozice Zámeckého muzea a Pivovar s instalovaným depozitářem. Zámecké nádvoří a zahradu, která také prošla rekonstrukcí, si můžete projít kdykoliv v rámci otvíracích hodin a bez průvodce.

Připravila: Linda Vojancová

Zdroj informací: Vysočina Tourism
Zdroj fotografií: Aleš Motejl
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků