Krásná krajina, památky UNESCO a zábava pro celou rodinu – to vše najdete ve Žďáru nad Sázavou. Kromě toho, že je žďárský zámek skvělým výchozím bodem k poznávání krás Žďárských vrchů, můžete tu navštívit také některý z netradičních prohlídkových okruhů a Muzeum nové generace
Santiniho poutní kostel Jana Nepomuckého plný symboliky
Jedním z nejfotogeničtějších míst na Vysočině je bezpochyby kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tohle vrcholné dílo geniálního stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichela, které bylo v roce 1994 zařazeno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, najdete kousek od zámku ve Žďáru nad Sázavou. Tehdejší opat Václav Vejmula tu chtěl nechat vystavět poutní kostel zasvěcený Janu Nepomuckému, a tak si přizval na pomoc právě Santiniho.
Jejich spoluprací tu vzniklo nadčasové dílo protkané symbolikou a prvky křesťanské kabaly. Kostel je postavený na půdorysu pěticípé hvězdy. A číslo pět se objevuje opakovaně i v dalších prvcích stavby – najdeme tu třeba pět vchodů, pět kaplí a pět oltářů. Od 1. dubna do 31. října můžete objevit všechny zajímavosti v rámci komentované prohlídky s průvodcem. Trasa, která je dlouhá asi 45 minut, vás provede od hlavní západní vstupní brány, přes bývalý hřbitov až do kostela sv. Jana Nepomuckého. Prohlídku doporučujeme předem rezervovat.
Žďárský zámek
Nezapomeňte se zastavit také na žďárském zámku. Historii bývalého cisterciáckého kláštera, která sahá až do 13. století, můžete objevit v rámci několika komentovaných prohlídek. Nebo na vlastní pěst pomocí mobilního telefonu a aplikace. Přímo v areálu najdete několik dalších staveb se Santiniho rukopisem.
Muzeum nové generace
S 800 let starým příběhem celého areálu vás seznámí také Muzeum nové generace, které je držitelem ocenění za nejkreativnější muzeum ve střední Evropě. Jedinečné multimediální prvky vás doslova vtáhnou do děje. Sluchátka s audioprůvodcem v podobě cisterciáckého mnicha vás provedou temným středověkem. Po přesunutí do období baroka se seznámíte s opatek Vejmulou a potkáte geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho.
Připravila: Linda Vojancová