Zdraví

Jak nám prospěje tvaroh: při redukční dietě i péči o pleť

Sbírání kytiček

Tvaroh najde využití v teplé i studené kuchyni. Tvaroh je mléčný výrobek smetanové chuti, obvykle tužší konzistence a bílé barvy. Vzniká srážením mléčné bílkoviny – kaseinu.

Druhy tvarohu

K dostání je tvaroh tvrdý určený ke strouhání i měkký, v několika variantách, včetně odtučněné. Velice kvalitní je přírodní bílý tvaroh z plnotučného mléka vyráběný tradičním způsobem, kdy surovina odkapává v sýrařských pytlích, díky čemuž získává jedinečnou chuť i vůni.

Pro zdraví

Podle webu medicalnewstoday.com je tvaroh vynikajícím zdrojem vápníku. Minerálu, který je prospěšný pro kosti a zuby. Dále obsahuje draslík, hořčík, mangan, zinek, měď, selen, nechybí v něm ani aminokyseliny.

Při redukční dietě

Podle webu healthline.com je tvaroh vhodnou součástí redukčních diet. Má vysoký obsah bílkovin a nízký obsah kalorií. Kasein v tvarohu navíc přispívá k pocitu sytosti. Tvaroh je oblíben také u sportovců, protože vysoký obsah bílkovin pomáhá budovat svalovou hmotu. Kasein obsažený v tvarohu se pomalu vstřebává a jeho konzumace před spaním zvyšuje metabolismus a syntézu svalů přes noc, aniž by tento proces ovlivnil odbourávání tuků.

Tvaroh pro krásu

Co pomůže na popraskané paty? Měkkým tvarohem namažte plosky v silnější vrstvě, překryjte igelitem a navlékněte si ponožky. Tento zábal můžete mít také přes noc. Vyzkoušet můžete i domácí masku, kterou připravíte ze 2 čajových lžiček medu, 1 lžičky citrónové šťávy a 2 lžiček měkkého tvarohu. Smíchejte nejlépe v nádobě, kterou postavíte do teplé vodní lázně. Vlažnou směsí potřete obličej, nechte působit 30 minut. Potom smyjte vodou a ošetřete osvědčeným pleťových krémem.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.medicalnewstoday.com/articles/318400, www.healthline.com/nutrition/cottage-cheese-is-super-healthy
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků