Zdraví

Kopřiva: pomáhá čistit krev i snižovat hladinu cukru v krvi

Jsou to paradoxy. Jedni lamentují, když se kopřivy jako plevelu zbavují ze svých zahrádek a druzí by za ni zase byli rádi. Komu a kdy kopřiva prospěje?

Kopřiva pod lupou

O prospěšnosti této byliny přesvědčí látky, které jsou v ní obsažené. Mimo jiné jde o chlorofyl, minerály (zejména hořčík, vápník draslík, železo), karotenoidy, flavonoidy, organické kyseliny, ale také sacharidy, vitamíny a jiné. Z nich zmiňme třeba kyselinu křemičitou, která svědčí nehtům a vlasům.

Léčivé účinky kopřivy

Kopřiva pomáhá při mnoha zdravotních potížích. Například v ní obsažený chlorofyl obecně povzbuzuje metabolismus. Listy ve formě nálevů, odvarů nebo čajů působí močopudně (vhodné při chorobách močových cest) a pomáhají čistit krev. Kopřiva je vhodná i pro diabetiky. Pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a prospívá slinivce.

Pro krásnější vlasy

Možná jste zvyklí krátce převařit kopřivové listy a tímto výluhem zakončit mytí hlavy. Vlasy budou krásně lesklé. Koho však trápí vypadávání vlasů, ten by si měl připravit odvar z kořenů. Hrst kořenů naložte do půl litru vinného nebo jablečného octa a 10 minut pomalu vařte v nádobě s pokličkou. Až tekutina vychladne, sceďte ji a jednou denně si kopřivový ocet vetřete do vlasové pokožky.

Jarní detox

Šťáva z mladých, čerstvých rostlin se používá jako součást detoxikační kůry, stačí ji zředit vodou. Samozřejmě ji můžete kombinovat s dalšími čerstvými šťávami, například z mrkve, okurky, rajčat, červené řepy.

Kopřivový čaj

Co zvládnou všichni? Čaj z kopřiv. Nyní na jaře je ideální, s ohledem na dostupnost mladých čerstvých rostlin. Pokud jich ve vašem okolí roste dostatek, můžete si je natrhat do zásoby, usušit a používat zase na podzim. Kopřivová kúra by měla trvat dva až tři týdny, kdy budete denně popíjet jeden až dva šálky (pokud dva, pak optimálně jeden ráno a druhý večer). Listy stačí natrhat či nasekat, nechat přejít varem, a po 5 až 10 minutách louhování přelít přes sítko.

Připravila: Věra Hájková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: www.medicinenet.com/what_are_the_benefits_of_nettle/article.htm, www.healthline.com/nutrition/stinging-nettle
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků