Filmové novinky

Vánoční nabídka České televize: Těšit se můžete nejen na čtyři nové pohádky

Sbírání kytiček

Už se těšíte, až se o vánočních svátcích posadíte k televizi a odpočinete si? Podívejte se, co si pro vás přichystala Česká televize.

Nová pohádka Zdeňka Zelenky s Jiřinou Bohdalovou, česko-slovenská koprodukční pohádka oceňovaného režiséra Petera Bebjaka, rodinná filmová komedie Víta Karase i nová pohádka pro sluchově hendikepované děti. Česká televize ve svém vánočním vysílání nabídne také premiéru svého Českými lvy ověnčeného koprodukčního filmu Po strništi bos nebo oscarového snímku La La Land. Chybět nebude ani vánoční klasika Tři oříšky pro Popelku, která letos slaví pětačtyřicet let od své premiéry. Silvestrovská noc bude poctou Václavu Neckářovi.

Kouzelník Žito

Kouzelník Žito

Kořenářka Apolena nalezne v obilném lánu odložené novorozeně. Vezme ho k sobě a dá mu jméno Žito. Tak začíná příběh štědrovečerní pohádky Kouzelník Žito, kterou pro Českou televizi natočil Zdeněk Zelenka. „Chtěl jsem odvyprávět příběh, který by měl nepohádkového hrdinu, kterému ovšem život zkomplikují pohádkové bytosti. A také zlí, pochybní lidé, proti kterým náš hrdina musí napnout všechny své síly, aby na konci zjistil, že boj stál za to, a že princezna je ta nejlepší obyčejná holka na světě,“ říká Zdeněk Zelenka, který do role kořenářky Apoleny obsadil Jiřinu Bohdalovou

„Jiřina mi v pohádkách hraje buď odporné babizny, jako tomu bylo v Nesmrtelné tetě či v Boháči a chudákovi, anebo moudré osoby, jako právě v Kouzelníku Žitovi,“ doplňuje režisér. Jako hlavní představitel se v pohádce objeví Denis Šafařík, pro nějž je Kouzelník Žito první velkou rolí: „Kouzelník Žito má hned několik ponaučení. Dobro vždy zvítězí, i přes to, že už se zdá být všechno ztraceno. Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. A nakonec, že jeden člověk je silný, ale dva jsou neporazitelní,“ říká. 

Jako princezna se v nové pohádce objeví Anna Kadeřávková: „Je to milá a hodná duše s velkým srdcem, zároveň tak trochu rebelka. I když je princezna, nosí šaty a korunku, nebojí se dobrodružství, miluje třeba jízdu na koni, kterou jsme často natáčeli. Tu jsem si zamilovala i já,“ říká k natáčení. V dalších rolích se v Kouzelníku Žitovi objeví například Pavel Kříž, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška nebo Petr Kostka.

O zakletém králi a odvážném Martinovi

O zakletém králi a odvážném Martinovi

Další premiérové pohádky České televize se režijně ujal Peter Bebjak, který stál například za úspěšnými projekty Případy prvního oddělení nebo Českým lvem oceněnou minisérií Spravedlnost. V pohádce O zakletém králi a odvážném Martinovi vypráví o tom, jak se princezna Michaela rozhodla najít kouzelnou korunu krále Svaroga, aby s její pomocí uzdravila svého těžce nemocného otce. Hlavní roli si zahrál jeden z nejmladších členů Slovenského národního divadla Richard Autner a začínající herečka Simona Kollárová. „Michaela není úplně typickou představitelkou princezny. Je odvážná, má dobré srdce a nebojí se riskovat svůj vlastní život pro zdraví milovaného otce. Jezdí na koni, umí šermovat, a když si něco vezme do hlavy, nikdo jí to nevymluví,“ říká o své roli. 

Přání k mání

Přání k mání 

„Je to film o tom, čeho jsme schopni dosáhnout, když uvěříme sami sobě,“ říká režisér Vít Karas o pohádkové komedii Přání k mání. Hravý, stylizovaný příběh vypráví o nejrůznějších podobách lásky, o trampotách Alberta, jednostranně zamilovaného do sestry svého nejlepšího kamaráda. O Albertových rodičích, tvořících varietní duo, a jejich letité lásce vystavené novým zkouškám. Rodičovská láska pak chybí Albertovu spolužákovi Bosákovi, který touží po jediném – po pozornosti a uznání svého bohatého otce. „Je to film o kamarádství, lásce, o odvaze a odhodlání. O tom, že opravdická kouzla existují a že možnost přát si cokoli může být ohromně krásná, ale i velice nebezpečná,“ popisuje představitel jedné z hlavních rolí Martin Myšička

Vodníkova princezna 

Už čtvrtým rokem nabídne Česká televize také premiérovou pohádku ve znakovém jazyce. Tuto vánoční tradici Česká televize založila, aby usnadnila přístup k televiznímu vysílání i sluchově hendikepovaným dětem. Díky dabingu si ji ale budou moci užít i děti slyšící. Letošní pohádka nese název Vodníkova princezna a vypráví příběh vodníka Fandy, který si usmyslí, že se ožení pouze se skutečnou princeznou. 

Tři oříšky pro Popelku

O Vánocích nebudou ve vysílání České televize chybět ani Tři oříšky pro Popelku, pohádka, která měla svoji premiéru přesně před pětačtyřiceti lety, 16. listopadu 1973. V následujících letech ji v kinech viděly téměř tři miliony diváků, prodala se do více než třiceti zemí světa a Československá televize ji poprvé odvysílala 24. prosince 1974. Tehdy ji sledovalo 94 % všech diváků u obrazovek. 

Hotel Hvězdář 

Silvestrovský večer se ponese v duchu pocty herci a zpěvákovi Václavu Neckářovi, který letos oslavil své 75. narozeniny. Do pořadu s názvem Hotel Hvězdář mu přijde pogratulovat dvacítka osobností, které se – každá po svém – zhostí nejslavnějších Neckářových písní. Mezi nimi například Jan Cina, Lucie Bílá, Jiří Korn a 4TET, Václav Noid Bárta, Ondřej Ruml, Radek Banga, Thom Artway nebo Debbi. 

„Je to pro mne obrovská pocta. Kolegové mé písně zpívají skvěle a moc se mi líbí i aranžmá Petra Maláska,“ říká Václav Neckář a dodává: „Že ty písně oslovují i mladou generaci bude asi tím, že jsou melodické a texty mají co říci i dnes, po tolika letech. Brácha říká, že všechno a všechny prověří čas…“ 

Po strništi bos

Po strništi bos

„Je to asi čtrnáct let, co mě Honza požádal, abych zavzpomínal písemně na dobu protektorátu. Pak si to přečetl a říká – no to je materiál, ale vůbec to nemá klenbu, musíme z toho udělat příběh. A já to nedokázal. Tak jsem to nechal deset let u ledu. Potom jsem si to znovu přečetl a už mi to připadalo, jako kdyby to napsal někdo jiný, už jsem to mohl poupravit,“ říká Zdeněk Svěrák o počátcích práce na filmu Po strništi bos. Snímek, na němž se Česká televize koprodukčně podílela, bude uveden v televizní premiéře na Nový rok. 

Planeta Česko 

Jen kousek od civilizace se odehrávají každodenní dramata zvířat a rostlin. Bažiny, pralesy, pouště, stepi či džungle velkoměsta, to všechno se dá nalézt i v České republice. Dokazuje to dokumentární film z koprodukce České televize Planeta Česko, který si na Nový rok také odbude svou televizní premiéru. „Když mi bylo řečeno, že jde o přírodovědný film o české přírodě, tak na to se nedalo říct ne! Českou přírodu mám totiž moc rád,“ říká herec Kryštof Hádek, který k filmu namluvil komentář. 

Připravila: red.

Foto: Česká televize

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků