Větrání pro zdraví

Připadáte si malátní, unavení, a přitom není důvod? Zamyslete se, zda doma správně větráte. I taková zdánlivá drobnost, jako je čerstvý vzduch, může ovlivňovat vaší kondici.

Titulka pro: Větrání pro zdraví
Zobrazit fotografii v galerii

Určitě jste to už sami zažili - v místnosti, kde je takzvaně vydýchaný vzduch, se člověk jen těžko soustředí, může si připadat bez energie, jiného začne pobolívat hlava… Přitom řešení je snadné - správně větrat.

Co se děje pokud nevětráme

Pokud nevětráme, začne stoupat vlhkost vzduchu, která způsobuje vznik plísní a mnohdy i přemnožení roztočů. V ideálním případě bychom v místnosti měli udržovat vlhkost mezi 40 až 60 %. Hlídat bychom ale měli i koncentraci CO2 ve vzduchu, která dobře indikuje jeho kvalitu vzduchu. Podle normy se má pohybovat do 1500 ppm. Ale kdybychom si změřili, jak jsme na tom v zimním období například v kanceláři nebo k ránu v ložnici, naměřili bychom i 2500 ppm,“ uvádí architektka Klára Bukolská ze společnosti VELUX.


Dodejme, že průměrná koncentrace CO2 se venku, v městské zástavbě, pohybuje mezi 400 a 500 ppm (ppm = parts per milion, 1 ppm = 0,0001 %). Podle evropských norem se vnitřní prostředí budov považuje za kvalitní tehdy, jestliže koncentrace CO2 je o 350 ppm vyšší než venku, ale ne více. Nevíte, jak na tom jste? Ověřit si kvalitu vzduchu můžete doma sami, pomůže vám měřič koncentrace CO2 i vlhkoměr, které jsou běžně v prodeji.

Proč je zima problém

Důvod je zřejmý – zatímco od jara do podzimu trávíme více času venku a doma větráme téměř automaticky, v zimě se nám nechce „pouštět“ drahé teplo ven. Pokud však budete správně větrat, nepromarníte ani korunu a navíc budete v pohodě.

Jak správně větrat

Větrejte po dobu několika minut tak, aby se zcela vyměnil vzduch v bytě. Pomůže, když najednou otevřete více oken a vytvoříte průvan, nebo příčné větrání (okny umístěnými proti sobě). Obecně se doporučuje domov vyvětrat zhruba jednou za 2 hodiny, ale když doma přes den nepobýváte, je zřejmé, že ani časté větrání není možné - ale ani potřebné (horší je to ovšem v noci). Pomůže také „komínový efekt“ neboli teplotní rozdíl mezi vzduchem teplým a studeným. Teplý je lehčí, stoupá vzhůru a „odejít“ může například střešními okny, kdy současně dovnitř pouštíte vzduch chladný fasádními okny.

Čerstvý vzduch bojuje i s plísněmi

I díky vyšší vzdušné vlhkosti se můžou u vás doma tvořit plísně. Někdy to začíná nevinně, třeba jen rosením oken. Což v drtivé většině případů neznamená, že máte nekvalitní okna, nýbrž že se vodní páry kondenzují na nejchladnějším místě u vás doma, což jsou zpravidla okenní tabule. Proto odborníci radí udržovat v místnosti správnou teplotu okolo 21 °C, sledovat také relativní vlhkost vzduchu (optimum se pohybuje kolem 40 procent) a větrat. A my dodejme, že k vyšší vzdušné vlhkosti přispívají i naše zvyky, včetně například toho, že vyprané prádlo rozvěsíme po bytě, ale už nevětráme každou hodinu, jak by bylo správné. Přitom otevřít okno na pár minut je tak snadné.Připravila: Marcela
Foto: VELUX
13. 2. 2014

DISKUZE K ČLÁNKU

2

jo je to tak souhlasím

ODPOVĚDĚT

4

Větrání je hodně důležité. My máme kvalitní plastová okna https://www.jaktak.cz/jak-poznat-kvalitni-plastova-okna.html , kterými netáhne, takže větrat musíme, aby se vyčistil doma vzduch. Přes léto to je v pohodě, jelikož to máme otevřená okna pořád, ale v zimě na to musím myslet, abych nezapomněla.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Podle statistik ČSÚ bydlí ve vlastní nemovitosti přibližně dvě třetiny rodin. V rodinném domě žije...

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

Probouzíte se unavení, podráždění, bez energie, a to i po dlouhých hodinách spánku? Pak je...

Titulka pro: Veletrhy nábytku, bydlení a zahrady už od zítřka!

Veletrhy nábytku, bydlení a zahrady už od zítřka!

Řešíte stavbu nebo rekonstrukci? Nábytek do bytu? Zajímáte se o zahradu? Pak si nenechte ujít...

Titulka pro: Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Pokud uvažujete o novém bydlení a poohlížíte se po řadové výstavbě, určitě si také kladete...

Kdy vylétne z hnízda? Nedělejte si z bytu mama hotel!

Zatímco někteří potomci se snaží vylétnout z hnízda co nejdříve, poznat svět a osamostatnit se,...

Nový start do života v pronájmu bytu v Praze

Nový start do života v pronájmu bytu v Praze

Rozešla jste se s partnerem a nyní hledáte nový pronájem bytu v Praha?

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VÁNOCE

Holky, co plánujete na vánoce pro své chlapy? :) Docela bych ...

ŠICÍ STROJ JAKO DÁREK

Zdravím maminky, moje máma by si přála nový šicí stroj, ...

ŠICÍ STROJ

Poraďte jakou značku šicího stroje je nejlepší ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz