Bydlení

Správné větrání: předchází únavě i plísním

.Připadáte si malátní, unavení, a přitom není důvod? Zamyslete se, zda doma správně větráte. I taková zdánlivá drobnost, jako je čerstvý vzduch, může ovlivňovat vaší kondici.

Určitě jste to už sami zažili – v místnosti, kde je takzvaně vydýchaný vzduch, se člověk jen těžko soustředí, může si připadat bez energie, jiného začne pobolívat hlava… Přitom řešení je snadné – správně větrat.

Co se děje pokud nevětráme

Pokud nevětráme, začne stoupat vlhkost vzduchu, která způsobuje vznik plísní a mnohdy i přemnožení roztočů. V ideálním případě bychom v místnosti měli udržovat vlhkost mezi 40 až 60 %. Hlídat bychom ale měli i koncentraci CO2 ve vzduchu, která dobře indikuje jeho kvalitu vzduchu. Podle normy se má pohybovat do 1500 ppm. Ale kdybychom si změřili, jak jsme na tom v zimním období například v kanceláři nebo k ránu v ložnici, naměřili bychom i 2500 ppm,“ uvádí architektka Klára Bukolská.

Dodejme, že průměrná koncentrace CO2 se venku, v městské zástavbě, pohybuje mezi 400 a 500 ppm (ppm = parts per milion, 1 ppm = 0,0001 %). Podle evropských norem se vnitřní prostředí budov považuje za kvalitní tehdy, jestliže koncentrace CO2 je o 350 ppm vyšší než venku, ale ne více. Nevíte, jak na tom jste? Ověřit si kvalitu vzduchu můžete doma sami, pomůže vám měřič koncentrace CO2 i vlhkoměr, které jsou běžně v prodeji.

Proč je zima problém

Důvod je zřejmý – zatímco od jara do podzimu trávíme více času venku a doma větráme téměř automaticky, v zimě se nám nechce „pouštět“ drahé teplo ven. Pokud však budete správně větrat, nepromarníte ani korunu a navíc budete v pohodě.

Jak správně větrat

Větrejte po dobu několika minut tak, aby se zcela vyměnil vzduch v bytě. Pomůže, když najednou otevřete více oken a vytvoříte průvan, nebo příčné větrání (okny umístěnými proti sobě). Obecně se doporučuje domov vyvětrat zhruba jednou za 2 hodiny, ale když doma přes den nepobýváte, je zřejmé, že ani časté větrání není možné – ale ani potřebné (horší je to ovšem v noci). Pomůže také „komínový efekt“ neboli teplotní rozdíl mezi vzduchem teplým a studeným. Teplý je lehčí, stoupá vzhůru a „odejít“ může například střešními okny, kdy současně dovnitř pouštíte vzduch chladný fasádními okny.

Čerstvý vzduch bojuje i s plísněmi

I díky vyšší vzdušné vlhkosti se můžou u vás doma tvořit plísně. Někdy to začíná nevinně, třeba jen rosením oken. Což v drtivé většině případů neznamená, že máte nekvalitní okna. Vodní páry kondenzují na nejchladnějším místě u vás doma, což jsou zpravidla okenní tabule. Proto odborníci radí udržovat v místnosti správnou teplotu okolo 21 °C. Sledovat také relativní vlhkost vzduchu (optimum se pohybuje kolem 40 procent) a větrat. A my dodejme, že k vyšší vzdušné vlhkosti přispívají i naše zvyky. Včetně například toho, že vyprané prádlo rozvěsíme po bytě, ale už nevětráme každou hodinu, jak by bylo správné. Přitom otevřít okno na pár minut je tak snadné.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: https://nchh.org/information-and-evidence/learn-about-healthy-housing/health-hazards-prevention-and-solutions/ventilation-and-indoor-air-quality/, us.softbankrobotics.com/blog/5-ways-poor-indoor-air-ventilation-affects-health
Zdroj fotografií: Velux

Diskuze: příspěvků