Rodina

Vnitřní kritik: jak s ním pracovat

Sbírání kytiček

Vnitřní kritik je náš vnitřní hlas, který podporuje naše negativní myšlení. Je to ten hlas, který nám opakuje, že nejsme dost dobré.

Našeptává různým částem naší psychiky. Ty pak fungují nezávisle na vaší mysli. Když dokážete rozeznat, který vnitřní kritik vás ovládá, je mnohem jednodušší s ním pracovat.

Cílem je porozumět své vlastní mysli a procesu vnitřního kritika, aby vás tolik neovládal. Možná máte jednoho vnitřního kritika. Možná vás jich ovládá více. Poznáváte některého z nich?

Perfekcionista

Stanovujete si vysoké a někdy těžko dosažitelné cíle? Snažíte se být dokonalí. Ať už ve vztahu, v práci nebo chcete dokonale vypadat? Bojíte se, že když nebudete dokonalí, tak nezapadnete?

Vnitřní kontrolor

Bojíte se, že byste mohli ztratit vnitřní kontrolu, ať už jde o jídlo, alkohol nebo vaší sexualitu?

Správce úkolů

Máte pocit, že musíte pořád naplno pracovat? Myslíte si, že pokud nejste uhnaní, tak jste líní?

Podkopávač vlastního sebevědomí

Tento vnitřní hlas vás nabádá, abyste nic neriskovali. Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše. Jakýkoli pokus o zviditelnění se je podle něj pro vás nebezpečný.

Konformista

Tento typ vnitřního kritika se bude snažit, abyste se přizpůsobili společenským nebo rodinným zvyklostem. Pokud mírně vystoupíte z řady, budete se bát, abyste nebyli odmítnuti.

Naučte se rozpoznat, který vnitřní hlas vás ovládá vždy, když se něčeho bojíte nebo o něčem pochybujete. Zkuste s ním promluvit. Ne vždy se vám povede ho přesvědčit, co vy opravdu chcete. Ale je to klíč ke změně.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: https://evolvingminds.org.uk/meeting-the-inner-critic/
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků