Kosmetika

Výlet do světa parfémů

Sbírání kytiček

Znáte degustaci vína, šampaňského nebo různých labužnických lahůdek, ale o degustaci parfémů jste nikdy neslyšeli? Není divu. V České republice totiž nedávno proběhla taková akce poprvé, a to díky internetové parfumerii Elnino.

 Odbornice Adéla Bartlová při degustaci

Odbornice Adéla Bartlová při degustaci

Podobné akce jsou ve světě samozřejmostí a jsou určeny pro všechny milovníky a opravdové fajnšmekry v oblasti parfémů. Máte zde možnost seznámit se jak s novými trendy, tak poodhalit tajemství vůní, které jsou doslova stálicemi moderní doby. Na degustacích se však setkáte i s opravdovými skvosty – například parfémy, jejichž původ se začal psát již v dávné historii.


Historie parfémů
Započala se již ve starověku. K výrobě parfémů se tehdy používaly převážně vonné látky z rostlin, například sušené byliny či pryskyřice. V této době byla již známa i metoda destilace. Zajímavostí je, že nejstarší továrna na výrobu parfémů, kterou archeologové objevili, je stará 4000 let a nachází se na Kypru.

11. století
Perský učenec Avicenna vyzkoušel a popsal destilaci vonných olejů z květů. Lehké květinové vody, vyrobené destilací, se díky této technologii stávaly rychle populární. V Evropě byly centry parfumerie hlavně Itálie a Francie. Jedna z nejslavnějších vůní té doby však pochází z Uherského království, byla vyrobena pro uherskou královnu Alžbětu. Její hlavní složkou byla rozmarýna.

17. století

Degustace dále pokračovala do 17. století, kdy se parfémy staly nesmírně populární. Používali je hlavně bohatí lidé k zamaskování vlastního zápachu, protože tehdejší hygiena byla, mírně řečeno, nedostatečná. Obliba parfémů vyvrcholila ve Francii v době rokoka. Nosily se těžké, sladké vůně s vysokým obsahem pižma a jiných živočišných složek, ale oblíbené byly i kolínské vody s bylinami, citrusy a květinami. Protože se vyráběly z běžného alkoholu, měli někteří lidé ve zvyku je i popíjet. Vonělo se i šatstvo, závěsy a nábytek.

19. století

Cesta historií parfémů pokračovala do 19. století, ve kterém naopak přišla do módy zdrženlivost. Ženy, které se příliš výrazně voněly, byly tehdy pokládány za nemravné. Na konci 19. století se objevily první syntetické vonné látky. To dalo parfumérům možnost vymýšlet nové kompozice. Za první moderní parfém je pokládán Jicky z roku 1889. V podstatě až dodnes dochází neustále k novým objevům na poli syntetických i přírodních vonných látek a podle toho jsou také nastolovány nové trendy. Například parfém Chanel No. 5 vznikl ve 20. letech díky objevu aldehydů.

Výlet za hranice Evropy
V Orientu jsou oblíbené výrazné parfémy, jejichž složení vychází z místních vonných látek (kadidlo, myrha, egyptský jasmín apod.) Japonci si naopak na výrazné vůně nikdy nepotrpěli a i dnes se tam prodávají spíš svěží parfémy.


 Guerlain

Guerlain

 Degustační menu parfumerie Elnino:
 

 

 

 • 4177 Eau de Cologne neboli Echt Kölnisch Wasser

Jedna z prapůvodních kolínských vod, která vznikla v roce 1792. Směs citrusů a rozmarýny, podle které si dnes můžeme představit, jak staré kolínské voněly.

 • Caldey Island Lavender

Jednosložková levandulová vůně z Walesu. I takhle vypadaly staré kolínské.
 

 • Eau de Cartier (2001)

Moderní levandulová voda se zelenými a dřevitými tóny. Pouze z přírodních látek, bez pomoci syntetik, by takovou vůni nebylo možné vyrobit.

 • Christian Dior Diorissimo (1956)

Zdánlivě jednoduchá, stylizovaná konvalinka, ve své době převratná svým prostým vyzněním. Vystřídala složité, překombinované parfémy a ukázala, jak správně pracovat s novými syntetickými látkami.

 • Azzaro pour Homme (1978)

Klasická fougèrová vůně s levandulovo-kumarinovým akordem, doplněným citrusy, bylinami a dřevitými tóny. Fougèrové vůně mohou mít mnoho podob, tato klasická je jednou z nich.

 • Guerlain Shalimar (1925)

Praotec orient. Výrazná, ve své době skandální vůně je díky nadčasovému spojení opulentních (vanilka) a svěžích (bergamot) složek oblíbená dodnes.

 • Guerlain L’Heure Bleue (1912)

Květinově orientální vůně. Parfuméři v této době zkoumali možnosti, které jim dávaly syntetické látky; Jacques Guerlain, autor L’Heure Bleue, už se v tomto parfému propracovává k orientálním tónům, které se stanou populární později.

 • Grès Cabochard (1958)

Chyprová kategorie, jež „oficiálně“ vznikla v roce 1917 po uvedení vůně Chypre (Coty), byla populární v podstatě až do 80. let. Chyprový akord se kombinoval s nejrůznějšími složkami. Cabochard je příkladem spojení tohoto akordu s kůží.

 • Robert Piguet Bandit (1944)

I na dnešní dobu je tato vůně dost drsná. Kožená chypre v extrémní podobě.

 • Ô de Lancôme (1969; nové uvedení 1994)

Chypre se zelenými tóny a citrusy v dnes již nemoderní verzi. Tento styl zelených vůní přestal být populární v 90. letech.

 • DKNY Women (1999)

Zelené vůně, jak je známe dnes: s citrusy, ovocem, šťavnatými zelenými tóny – bez dřeva a větvičníku.

 • Lanvin Arpège (1927)

Jedna z vůní inspirovaná Chanelem No. 5. Aldehydy tu však nehrají hlavní roli, zůstávají v pozadí a starají se o to, aby vynikly květiny.

 • Elizabeth Taylor White Diamonds (1991)

Labutí píseň aldehydů a zároveň výrazných parfémů 80. let.

 • Grès Cabotine (1991)

Vůně, která již předznamenává nový svěží trend. Ženy měly výrazných parfémů dost a toužily po něčem novém. Cabotine se ještě nepodobá dnešním svěžím parfémům, ale podoba už je znát.

 • Chopard Cašmir (1991) a jeho variace, především White

Gurmánská vůně, která lehce předběhla dobu. Za rok přišel Angel a svět začal šílet po gurmánských orientech.

 • Lolita Lempicka L (2006)

Mandle, vanilka a skořice – cukroví nadrobené do flakonu. Angel byl postavený na kontrastu, ale některé dnešní parfémy tvoří takřka výhradně „jedlé“ tóny.

 • Red Door Velvet (2005)

Necelých sto let po prvních chyprových vůních se tato kategorie výrazně proměňuje. Místo větvičníku a citrusů teď hraje hlavní roli pačuli.
 

Připravila: Zuzana
Foto: Elnino
18. 8. 2011

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků