Děti

Prevence úrazů na trampolíně

Skákání na trampolíně baví snad všechny děti, dokonce i ty větší. Navíc nejde jen o zábavu, ale také o sport, který prospívá zdraví. Aby si však děti trampolínu skutečně užily, dbejte v první řadě na jejich bezpečnost.

Zabavit děti na zahradě není nijak těžké, však se také pro ně vyrábí mnoho praktických herních prvků. Některá ratolest má raději pískoviště, jiná houpačku, další prolézačku. Anebo dnes tak populární trampolínu.

Kam s ní

Odborníci doporučují postavit trampolínu do volného terénu tak, aby byla vzdálená od jakýchkoliv překážek minimálně 2,5 metru. Oněmi překážkami se má na mysli například zídka, plot, stromy. Dále je vhodné postavit tento hrací prvek na takový povrch, který tlumí nárazy, ale současně se musí trampolína dobře ukotvit. Pak se nemůže stát, že by se například pod náporem větru převrátila.

Skákat se dá všude

Na trampolíny často narazíte i na mnoha veřejných místech, ať už jde o restaurace se zahrádkou, obchodní centra nebo jednorázové akce pro děti. Co je podstatné? Zpravidla jde o volně přístupný hrací prvek, bez stálého dozoru. Na vás jako rodičích či dospělém doprovodu dětí zůstává zajištění bezpečnosti. Dejte pozor, aby dítko v zápalu nadšení nelezlo pod trampolínu, ani nestálo v její těsné blízkosti. A když už se dostane na řadu, pohlídejte rovněž, aby na trampolíně najednou neskákalo více dětí, než kolik je zde povoleno.

Extrémy vadí

Nejvíce úrazů se přihodí při srážkách dětí ve výskoku nebo při dopadu. A to často tehdy, když se na trampolíně pohybuje více dětí. Čím menší je váha osoby na trampolíně, tím větší je riziko úrazu. Proto jsou zvláště zranitelné děti pod 6 let.

Prevence úrazů

Nešťastné pády můžou zasáhnout všechny části těla, včetně krku, končetin a hlavy, nejhorší však bývají úrazy hlavy a krku. Pokud není trampolína krytá sítí, pak jsou úrazy při pádech na pevný okraj, nebo vypadnutí vedle na tvrdý podklad opravdu velmi vážné.

Kupujte pouze certifikované výrobky, které mají všechny pevné části kryté měkkým materiálem a jsou vybavené zmiňovanou ochrannou sítí s uzavíratelným průlezem.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/childrens-health/expert-answers/trampoline-exercise/faq-20058001, orthoinfo.aaos.org/en/staying-healthy/trampoline-injury-prevention/
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků