Zapracujte na pevné vůli

Přála byste si konečně zhubnout, naučit se anglicky, přestat kouřit, nebo udělat cokoli jiného, o čem sníte? Dost možná za sebou máte bezpočet neúspěšných pokusů a nedokážete s tím prostě hnout. Chybí vám pevná vůle. Víme, jak ji posílit.

Titulka pro: Zapracujte na pevné vůli
Zobrazit fotografii v galerii

Jednoznačnou definici pevné vůle budete ve slovníku hledat těžko. Každý psycholog ji bude popisovat jinak. V podstatě však jde o lidskou schopnost složenou z více ingrediencí. Ty nejdůležitější z nich jsou cílevědomost, návyky a motivace. Pokud vám některý z těchto prvků chybí, vaše snaha něčeho dosáhnout může nakonec skončit neúspěchem.

 

Cílevědomost

Je to schopnost formulovat cíl a zaměřit pozornost na jeho dosažení. Pokud vám chybí, přeskakujete z jedné činnosti na druhou a nedokážete dotáhnout do konce nic, co jste začali. Pustíte se například do studia angličtiny, ale po dvou měsících se vydáte lyžovat do Alp, kde zjistíte, že byste potřebovali umět spíš německy. Takže se pustíte nadšeně do studia tohoto jazyka. Nakonec nevydržíte u žádného z nich.

  • Jak ji získat? Zkuste si nejprve opravdu důkladně promyslet, jakou konkrétní podobu vás cíl má. Například cíl zhubnout je špatný, ale cíl zhubnout půl kila za týden, už váš mozek bude vnímat úplně jinak. Cílevědomost účinně podpoří také tvorba harmonogramů a plánů. Dobře funguje také pomoc odborníků. Ať už jde o výživové poradce, psychology nebo životní kouče.

 

Návyky

Jde o vědomé činnosti, které jsou k dosažení našich cílů nezbytné. Vzdát se dvakrát týdně televizního seriálu a jít cvičit pro vás může být ze začátku těžké. Časem se však pro vás tato činnost stane natolik běžná, že by vám dokonce i chyběla.

  • Jak je získat? Chcete-li posílit pevnou vůli, vytvořte si návyk opakovaných a jasných činností vedoucích k cíli. Takže si například stanovte, že budete chodit cvičit v pondělí, ve středu a v pátek. Vyberte si dny, kdy víte, že na vás nebude číhat žádné pokušení (v úterý a ve čtvrtek dávají Ordinaci v Růžové zahradě). Aktivitám vyžadujícím zapojení vůle se obecně věnujte spíše v době, kdy nejste unavení a vyčerpaní. Těžko si vytvoříte návyk studovat anglická slovíčka v jedenáct večer. Pravidelně se jim věnujte, dokud vám to ještě „pálí“.

 

Motivace

Pevná vůle je podporována tím, že si uvědomíme, jak je pro nás cíl důležitý. Pokud se budete chtít naučit anglicky jen proto, že to umí kde kdo a vy nechcete vypadat hloupě, pak hrozí, že studium nedotáhnete do konce. Jestliže se však jazyk budete učit s vědomím, že získáte lepší (konkrétní) pracovní místo, hned vám to půjde lépe.

  • Jak ji získat? Představte si, jaké to bude, až svého cíle dosáhnete. Například získáte lepší pocit sami ze sebe, budete mít více peněz, lepší sociální postavení, uznání svého okolí, získáte více přátel apod. Hledejte také lidi, kterým se dojít do stejného cíle, jako máte vy, podařilo. Když to dokázali oni, dokážete to také! Zkuste si více věřit. Podle psychologů funguje rovněž jakési spojování motivací. Takže když chcete například zhubnout, může vás motivovat nejen úbytek kilogramů, ale třeba i zlepšení zdravotních problémů či navázání nových přátelství s lidmi, které potkáte. Dělejte zajímavé věci s příjemnými lidmi s jasným přínosem.

 

Co vás může brzdit

V posilování pevné vůle budete úspěšnější, když ze svého okolí odstraníte nežádoucí podněty, které by mohly vaše snažení překazit. Je to vlastně úplně jednoduché. Stačí jen nepodceňovat vliv prostředí (lidí, podnětů a situací kolem nás). Například pokud hubnete, nekupujte domů (ani dětem) žádné sladkosti a nevařte tučná kalorická jídla. Rodina přeci také může jíst zdravě a místo smaženého řízku si dát libové pečené maso. 

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
12. 1. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Horoskop na týden od 22. do 28. dubna 2013

Horoskop na týden od 22. do 28. dubna 2013

Zajímá vás, jaký máte horoskop na týden od 22. dubna?

Titulka pro: Jak napsat životopis, který spolehlivě zaujme

Jak napsat životopis, který spolehlivě zaujme

Sháníte práci, už jste odpověděli na desítky inzerátů, a výsledek nikde? Možná děláte chybu už...

Titulka pro: Feng Shui - lepší místo k bydlení

Feng Shui - lepší místo k bydlení

Lidé stále více kladou důraz na kvalitu svého života. Tu určují věci a lidé kolem...

Titulka pro: Tajemství Bobbi Brown

Tajemství Bobbi Brown

V roce 1991 způsobila Bobbi revoluci v oblasti líčení s několika rtěnkami a prostou filozofií,...

Titulka pro: Horoskop na týden od 21. do 27. 1. 2013

Horoskop na týden od 21. do 27. 1. 2013

Zajímá vás váš horoskop na tento týden?

Titulka pro: Horoskop na týden od 10.-17. března 2013

Horoskop na týden od 10.-17. března 2013

Přečtěte si svůj horoskop na tento týden.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

FREESTYLE KOLOBĚŽKA

Zdravím, nemáte prosím doporučení, kde objednat ...

DETOX ORGANISMU

Jakým způsobem podstupujete detox organismu ? Hrozně ráda ...

TINKTURA

Ahoj, chtěla bych se zeptat jaké máte zkušenosti s ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz