Zdraví

Zdravotní potíže po čtyřicítce

Sbírání kytiček

Režimová opatření, změna životního stylu, nutriční terapie, pohyb, bylinky a pravidelné lékařské prohlídky jsou receptem na spokojené překročení 40. roku bez výrazných zdravotních potíží.

Co nás ohrožuje po čtyřicítce?

Okolo čtyřicátého roku dochází v lidském těle k mnoha změnám. S přibývajícími léty se mění hladina hormonů, jejímž následkem je klimaktérium, a navíc začíná fungovat jinak i metabolismus – tělo mnohem pomaleji spaluje, ukládá si tuky z přijímané potravy a my se mnohem hůře zbavujeme nadbytečných kil. Zvyšují se i rizika vzniku vysokého krevního tlaku, zvýšené hladiny cholesterolu v krvi a samozřejmě také kardiovaskulárních onemocnění a nemocí pohybového aparátu. Ke změnám dochází i v psychice, především v souvislosti s menopauzou, u mužů se tomuto přechodu říká andropauza. Dostavuje se podrážděnost, úzkosti a nespavost.

Přechod prožívají ženy i muži

Problémy, které doprovázejí nižší hormonální hladinu, jsou spojeny s menopauzou. Jedná se o návaly horka, bolesti hlavy, pocity malátnosti a únavy, změny nálad, nespavost, ztrátu sexuálního apetitu, vysušování pokožky, suchost poševní sliznice. Může dojít i k častějšímu výskytu poševních bakteriálních zánětů a infekcí. Některé zdravotní potíže se mohou začít objevovat nejen v průběhu menopauzy, ale i několik let po přechodu. S obdobím přechodu a hormonálními změnami se pojí i riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. I mužský přechod má s klimakteriem u žen hodně společného. Patří sem  potíže psychické, jako jsou podrážděnost, úzkostně depresivní nálady nebo potíže v oblasti sexuální – snížená chuť k sexu, snížená vzrušivost, problém s dosažením nebo udržením erekce. Často se přidávají i potíže jako ateroskleróza, řídnutí kostí či potíže spojené s prostatou.


Zdravotní rizika spojená nejen s přechodem

Po čtyřicátém roce se zvyšuje i riziko výskytu vysokého krevního tlaku, dochází také ke změně procesu ukládání tuku, čímž se zvyšuje riziko obezity, což úměrně zvyšuje riziko srdečních a cévních onemocnění. Ženy jsou v průběhu života před těmito nemocemi chráněny estrogenem, což je důvod nižšího výskytu těchto onemocnění u žen než u mužů stejného věku. Tento ochranný účinek se ovšem ztrácí kolem 60 let věku, kdy se riziko vzniku onemocnění u mužů a žen vyrovnává. Podle průzkumů jsou cévy Čechů na rozdíl od ostatních národů, například Japonců nebo obyvatel středomoří, ve velmi špatném stavu. Příčinou je ukládání cholesterolu do cév, které se pak stávají nepoddajnými a zúženými. Výsledkem je ateroskleróza, tedy degenerativní onemocnění cévní stěny. To způsobuje, že se nedostatečně prokrvuje orgán, ke kterému céva směřuje, a pak už je to jen krůček ke kardiovaskulárním onemocněním.


Vysoký cholesterol

Cholesterol sám o sobě nebezpečný není. To ale platí pouze do okamžiku, kdy je jeho hladina v krvi v normě. V okamžiku, kdy tělo nezvládá regulovat jeho hladinu a my ho navíc nadměrně zásobujeme cholesterolem z potravin, vzniká problém. Cholesterol se totiž snadno přichycuje na cévní stěny a vytváří součást sklerotických plátů, na jejichž povrch se pak nabalují krevní sraženiny. Posléze dochází k zúžení a někdy i k úplné neprůchodnosti cév, a tím se omezuje dodávka krve do srdce. Následkem jsou srdečně-cévní onemocnění. Za zvýšenou hladinou tzv. zlého a celkového cholesterolu stojí především náš životní styl – stres, kouření, sedavé zaměstnání, nezdravé stravování, nulová pohybová aktivita.


Vysoký krevní tlak

Stejně jako zvýšená hladina cholesterolu, ani vysoký krevní tlak nebolí. Často se ani nijak neprojevuje, a tak se mnohdy na jeho vysoké hodnoty přijde pozdě. Přitom se jedná o jednu z nejnebezpečnějších zdravotních potíží, které nás mohou ohrozit. Hypertenze totiž zatěžuje srdce a tepny a může poškodit jemné tkáně například v oku nebo ledvinách. Čím vyšší je tlak, tím větší je riziko vzniku závažných komplikací jako srdečního infarktu. K rizikovým faktorům vysokého krevního tlaku patří stres, nadměrná konzumace alkoholu, strava bohatá na sůl a obezita.


Pomůže nutriční terapie

Ta by měla být hlavním pilířem prevence po celý život, ale pokud jste v mládí hýřili, právě teď je ten nejvyšší čas na změnu (nejen) jídelníčku. Hlavní prim by v něm samozřejmě měla hrát zelenina a ovoce, ale také mléčné výrobky a samozřejmě ryby, které jsou bohaté na zdravé tuky. Naopak tučná jídla a živočišné tuky byste měli úplně vyloučit (zvyšují cholesterol). Zapomeňte také na kofein, cukr, alkohol, cigarety, nadbytek soli a kořeněná jídla (zvyšují krevní tlak). Rozhodně jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, protože ta pomáhá významně snižovat hladinu cholesterolu – zařaďte do jídelníčku celozrnné pečivo, neloupanou rýži, cereálie a luštěniny. 


Pohyb pro zdravé tělo i mysl

Pokud nejste vyloženě sportovní typy, pak se můžete věnovat například rychlé chůzi, joggingu, nordic walkingu, plavání, tanci, ale také józe a dalším relaxačním cvičením, která navodí nejen fyzickou kondici, ale také psychickou pohodu. Takovým cvičením je například tai-či, které pomáhá relaxovat a lépe zvládnout menopauzální změny. Nezatěžuje klouby, podporuje ale jejich ohebnost a poddajnost. Jako forma meditace zmírňuje úzkost a přináší pocit klidu.

Připravila: Eva Šarfová
Zdroj: www.eatthis.com/health-problems-after-40/, www.health.com/condition/osteoarthritis/40s-common-illnesses

Foto: Andy P. Pixabay

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků