Rodina

Jak podpořit partnerovu chuť na sex: komunikujte a nehodnoťte

Život ve dvou přináší mnoho radostí, a jednou z nich jistě jsou intimní chvilky. Jenže co dělat, když se vašemu miláčkovi do nich příliš nechce?

Pokud se vyloučí organické příčiny a váš partner je zdravotně v pořádku, popřemýšlejte, co byste mohly změnit vy. Někdy stačí opravdu málo a dílo se podaří.

A léta běží

Co fungovalo před lety, nemusí fungovat dnes. Rovněž sexuální apetit se proměňuje a není to nic neobvyklého. „Dříve jsme se milovali několikrát týdně a bylo to fajn, jenže poslední měsíce jsem musela Radka k sexu vysloveně přemlouvat. Vůbec jsem si nevěděla rady, tak jsem se byla poradit s odborníkem. A sexuolog mi doporučil, abych si to nebrala osobně. Partnerovi je totiž o 15 let více než mně, a je možné, že už to tolik nemusí. Začala jsem se smiřovat s tím, že věkový rozdíl se zkrátka projevuje, a přestala jsem o něj tolik usilovat. A ejhle – když jsem si Radka po sexuální stránce méně všímala, přišel za mnou sám,“ svěřuje se čtenářka Elena.

(Ne)potřebná slova

Mnohé situace neumožňují říci „na plnou pusu“, co si skutečně myslíme, ale mlčet není ideální. Pokud vám chybí sex a partnerovi ne, musíte mu to sdělit, vždyť vám do hlavy nevidí. Některé ženy si mnohdy myslí, že stačí pár náznaků. Ty zkušenější vědí: náznaky jsou málo, je třeba se vyjádřit přesně.

Stejně jako nedostatek ovšem někdy škodí i přemíra slov, navíc řečených v nevhodné chvíli. Partnera jistě nepodpoří k výkonu vaše sdělení, že před týdnem to bylo lepší. Všímejte si, jak se chová, na které podněty reaguje pozitivně. A ty se snažte přenést z běžného rodinného života také do ložnice.

Změna je život

Zkraje je to většinou bezvadné, snažíme se překvapit jeden druhého, vyjít mu vstříc v tom, co mu dělá dobře. Jenže časem nastoupí rutina. Jak z ní ven? Změňte prostředí, vyjeďte si spolu na víkend, někam, kde bude všechno pro oba nové. Pouvažujte, zda by se nedala vyzkoušet nová poloha, i přesto, že vás možná bolí klouby a jeho píchá v páteři (a „misionář“ je prostě jistota). Anebo si pořiďte sexy prádélko. Praxe totiž napovídá, že nejlépe si ho stejně koupí jen žena. A partner bude zírat, i kdyby měl deset dioptrií.

Pohyb svědčí každému

Každý jistě ví, že pohyb prospívá nejen tělu, ale i duši. Po dlouhé procházce či jiné aktivitě přijde uspokojení. Zvýší se sebevědomí, dostaví se lepší nálada. Chce to jen přemluvit partnera, aby se k vám přidal, nebo si každý najděte to, co vás těší.

Manžel má sedavé zaměstnání a doma trávil hodně času u počítače. Trvalo mi sice docela dlouho, než jsem ho v dobrém slova smyslu přinutila k tomu jednou týdně si dát delší túru, ale vrací se to v dobrém. Nám oběma. Cítíme se fyzicky lépe. Navíc cestou probereme to, na co doma nebývá čas. A únava? Naopak, jsme nabití energií. Byla by škoda nevyužít ji také při sexu,“ usmívá se čtenářka Romana.

Možná si řeknete, to je jen maličkost. Ano, je. Ovšem když všechny „maličkosti“ začnete prakticky uplatňovat, i do vaší ložnice se může vrátit vášeň.

Připravila: Věra Hájková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: www.psychologytoday.com/us/blog/divorce-busting/201001/9-tips-the-partner-higher-sex-drive
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků