Rodina

Nejčastější zabiják vztahu: nudný sex

Přestože se manželství rozpadají z řady různých důvodů, 63 % české populace si myslí, že nejčastějším zabijákem vztahů je nudný sexuální život. U 41 % lidí pak právě sex hrál významnou roli v jejich rozchodu nebo rozvodu s partnerem či partnerkou. Ukázal to nový reprezentativní průzkum, který si nechal zpracovat e-shop Ruzovyslon.cz.

Manželství je ve většině světových kultur oslavováno jako základ rodiny a základní jednotka společnosti. Dle Českého statistického úřadu v roce 2021 v tuzemsku počet uzavřených manželství mírně meziročně vzrostl na necelých 47 tisíc a zároveň klesl počet rozvodů, a to na zhruba 21 tisíc. Rozvodovost tak dle statistiků na konci roku 2021 dosáhla hodnoty 39,7 %. Průměrně se manželé rozcházeli po zhruba 13 letech a 7 měsících svazku.

Zabiják vztahů? Nuda v posteli.

Ačkoliv může mít rozvod či rozchod mnoho příčin, mezi ty velmi časté se řadí problémy v oblasti sexu. Potvrzuje to i průzkum e-shopu Ruzovyslon.cz, jehož se zúčastnilo 1 100 Čechů a Češek. S názorem, že nudný a ohraný sex je nejčastějším zabijákem vztahů souhlasilo 63 % respondentů. Co se týče rozpadu manželství či vztahu, pro téměř 41 % lidí v něm hrál sex spíše větší až rozhodně velkou roli. Nešlo přitom pouze o nevěru, ale také o neuspokojivou kvalitu sexu a obecně nesoulad v sexuálním životě partnerů. Jen u asi 24 % rozchodů či rozvodů nehrál sexuální život roli vůbec.

Kvalitní sex podporuje vzájemnou intimitu partnerů, posiluje mezi nimi emoční blízkost. V individuální rovině podporuje zdravé sebevědomí mužů i žen, zlepšuje fyzickou kondici, snižuje stres a podporuje psychickou pohodu. Naopak nespokojenost v oblasti sexu může vést k depresím, úzkostem a frustraci,“ poukazuje sexexpertka Veronika Kubíčková.

Nejde o četnost sexu, ale o stereotyp v něm

Ukazatelem dobrého sexuálního života partnerů přitom rozhodně není pouze četnost pohlavního styku. Patří k němu i něžné doteky, flirtování či třeba společná masturbace. „Problémem často není to, že mají partneři sexu málo, ale že se stal stereotypním, vytratila se z něj vášeň, hravost, experimentování,“ vysvětluje Veronika Kubíčková. Skvělým pomocníkem jsou v tomto ohledu erotické hračky. „Pomohou v objevování nových slastí a prozkoumávání vlastního těla, zároveň představují účinnou pomoc i v případě zdravotních obtíží, jako je slabá erekce nebo ochablé svaly pánevního dna,“ doplňuje sex expertka.

O průzkumu

Průzkum byl proveden na jaře 2022 na vzorku české online populace ve věku 18–65 let, který byl reprezentativní s ohledem na pohlaví, věkovou strukturu, region, velikost místa bydliště a vzdělání obyvatel ČR. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Autor: Adam Durčák

Zdroj informací: Ruzovyslon.cz
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků