Bydlení

Jak se doma zahřát: pomohou vhodné barvy i podlaha

Počasí je vážně nevyzpytatelné. Proto je lepší nespoléhat se na počasí a doma si navodit pěkné teploučko.

Vhodné barvy

Nejvýraznější prostor v interiéru zpravidla zabírají stěny. Pokud se držíte tradice a malujete, pocitově vás více zahřejí takzvaně teplé barvy. Stále se nabízejí nové a nové odstíny, jež můžou „hřát“ už svým názvem, jako třeba ohnivé flamenco, vášnivá Carmen. Ale nemusí jít jen o výrazné oranžové či červené tóny. Třeba odstín řecké slunce evokuje dostatek tepla, byť jde o světlejší odstín.

Praktický tip: Pokud chcete místnost nejen „prohřát“, ale také opticky zvýšit její strop, vymalujte ho světlejší barvou než stěny.

Hřejivé textilie

Deka z jemného mikrovlákna nejlépe s oboustranným dekorem, (nebo z jedné strany se vzorem, z druhé může evokovat beránka) přijde každému vhod. A když ji zrovna nebudete používat, poslouží jako přehoz přes postel nebo křeslo.

Praktický tip: Ptejte se po takzvané protižmolkové úpravě, která brání plstnatění vláken.

Do postele patří flanelové povlečení. Flanel skutečně nejlépe zahřeje. A co na zem? Koberečky s vysokým vlasem. Jejich umístění u postele je více než příjemné.

Teplé dřevo

Nábytek, dveře a podlahy vyrobené ze dřeva evokují teplo. A nejde jen o zrakový klam. Porovnejte si, jak se vám bude chodit bosou nohou po dřevěné podlaze. A pak šlápněte třeba na laminát. Jakou roli hrají přírodní odstíny dřeva? Spíše jde o pocitovou záležitost. Každopádně hřejivě působí červené tóny dřevin třešeň a mahagon, medové tóny dubu či atypický ořech, dále pak dřeva exotická, například merbau. Příjemných tónů, které navozují teplo, lze u dřevěných podlah dosáhnout pomocí moření.

Mihotavé plamínky

Několik zapálených svíček na jednom místě vytváří kouzelnou atmosféru a pocit tepla. Nejčastěji se vyrábějí z parafínu, luxusnější variantu představuje včelí nebo palmový vosk. Do svíček se už tradičně dávají bavlněné knoty.

Praktický tip: Koupili jste si svíčku s příliš dlouhým knotem, která nasává více vosku, než kolik plamen spotřebuje? Pak se na konci knotu vytvoří shluk sazí a uhlíku. Stačí sfouknout plamen, nechat svíčku vychladnout a knot zkrátit.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Deco Doma, Parket Profi
Zdroj fotografií: Pexels

Diskuze: příspěvků