5 chyb, kterých se dopouštíme při praní prádla. Děláte je také?

Každý z nás pere prádlo trochu jinak. Máme pro vás pár tipů, v čem můžeme chybovat.

5 chyb, kterých se dopouštíme při praní prádla. Děláte je také?
Zobrazit fotografii v galerii

Používáme jeden prací program na vše

Řadíte se také mezi ty, kteří mají na své pračce jeden oblíbený prací program, který používáte téměř na vše jako zázračné univerzální „tlačítko“? Je to špatně, prádlo z různých materiálů nelze prát na jeden prací program. Základem praní by vždy mělo být třídění prádla podle barev a materiálů. V dalším kroku přichází správně zvolený prací program pro každou z vytvořených „hromádek“. V dnešní době si mnoho z nás vystačí s programy s nízkou teplotou v rozmezí 30-40 °C. Je to dáno jemnými materiály a doporučením výrobců textilií. 


Na tyto nižší stupně je vhodné prát trička, svetříky, košile, kalhoty, džíny. Avšak ložní a spodní prádlo, ponožky, ručníky a utěrky potřebují vyšší teploty, které dokáží zahubit viry a bakterie. Na tyto textilie je proto vhodné použít programy s teplotou na 60 °C či vyšší. Nízká teplota si s těmito bakteriemi neporadí a můžeme tím riskovat i své zdraví. Z těchto zdravotních důvodu bychom měli dbát na oddělené praní ložního prádla, spodního prádla a ponožek od várky s ručníky a utěrkami. Pro zničení všech bakterií bychom měli také alespoň jednou měsíčně „vyvařit“ prázdnou pračku v programu na 90 °C. 


Volíme nesprávné prací prostředky 

Používáte jeden prací prostředek na veškeré prádlo bez ohledu na barvu či materiál? Tato chyba snižuje životnost daných textilií. Pokud používáme prášek určený na bílé prádlo obsahující bělící složky na prádlo barevné, riskujeme tím vyblednutí a zešednutí barev, a to především u tmavého prádla. Bělící a rozjasňující složky obsažené v prášku určeném na bílé prádlo způsobí u barevného prádla pravý opak. Prací prostředky na prádlo barevné obsahují ustalovače barev, díky kterým budou barvy stále stejné a prádlo bude vypadat déle jako nové. Černé a tmavé prádlo bychom měli prát ve speciálních prostředcích proti blednutí barev. 


Při praní černého prádla bychom určitě měli sáhnout po pracím prášku či gelu, který obsahuje látky chránící tmavé barvy před jejich vyblednutím. To samé platí při praní jemných materiálů, jako jsou svetry či vlněné prádlo, které doporučuji prát v gelech či prášcích na vlnu a jemné tkaniny, čímž zabráníme narušení vláken tkanin,“ doporučuje Jana Kozlová, manažerka značky Wansou. 


Gely na praní je vhodnější používat na méně znečištěné prádlo a na praní při nižších teplotách. Prací gely neobsahují bělidla a mohou si tedy hůře poradit s některými skvrnami. „Jejich výhodou však zůstává lepší rozpustnost, než mají klasické prášky. U gelových kapslí nezapomínejme, že nepatří mezi prádlo, ale vkládají se do prázdného bubnu. Při nesprávném použití může dojít k tomu, že se kapsle zcela nerozpustí a zanechá na prádle stopy po ochranné fólii, “ dodává Jana Kozlová. 


Nelámeme si hlavu s množstvím prádla v pračce 

Přemýšleli jste někdy, jaké množství prádla odpovídá optimálně naplněné pračce? I tento faktor hraje svou roli při správném praní. Přeplněná pračka není určitě optimální volbou, jelikož prádlo se v bubnu nemůže dostatečně pohybovat. Následkem je špatně vyprané prádlo, nedostatečné vyždímání a zmačkání prádla. Pravidlo pro optimálně naplněnou pračku zní „mezi prádlem a bubnem má zůstat prostor na výšku dlaně“. Pokud se budeme řídit tímto pravidlem, bude pračka naplněna dostatečně, uspoříme tím energii na další praní a prádlo se lépe vypere. Každý prací cyklus spotřebovává elektrickou energii, a proto není optimální zapínat ani pračku napůl prázdnou. Při kratších a úsporných programech myslete také na použití menšího množství pracího prostředku. Úsporný prací program je nastaven tak, že pračka napouští méně vody a při použití většího množství pracího prostředku hrozí, že se prášek z prádla dostatečně nevyplaví a usadí se v látce. 


Bojíme se použití aviváže 

Tvrzení, že aviváž se nemá používat, jelikož prádlu škodí a roztahuje vlákna, můžeme považovat za mýtus. Aviváž není vhodná pouze při praní funkčních materiálů, což je například sportovní oblečení. Tyto funkční materiály aviváž nepotřebují a neprospívá jim. U jiných materiálů má však aviváž své opodstatnění a není důvod, proč si výhody aviváže odepírat. Aviváž u běžného prádla zmírní projevy statické elektřiny, prádlo změkčí a sníží mačkavost, snáze se nám poté bude prádlo žehlit a v neposlední řadě krásně vonět. Oblečení ošetřené aviváží je o poznání měkčí, pohodlnější a příjemnější na nošení. 


Aviváž navíc vytváří na prádle slabý film, který napomáhá udržet špínu dále od vláken a následně usnadní praní. Prádlo ošetřené aviváží a bez aviváže lze jednoduše rozpoznat díky měkkosti, vůni a hebkosti, kterou prádlu aviváž dodá. Aviváž je nadstavbou pracích prostředků, která nám práci s ošetřením prádla ulehčí a zpříjemní. Velmi problematickou skupinou materiálů jsou dnes hodně používané tkaniny s vysokým obsahem umělých vláken, u kterých vzniká při nošení elektrostatický náboj, oblečení se nepříjemně lepí na pokožku a přitahuje navíc špínu. Tento problém u umělých vláken aviváž vyřeší a elektrostatický náboj odstraní. Nikdy nelijte aviváž přímo na oblečení, mohlo by dojít ke vzniku skvrn. 


Špatná manipulace s vypraným prádlem 

Prádlo věšíme ihned po vyprání. Pokud zůstává prádlo v pračce déle, než je nutné, přetrvávající vlhkost se podepisuje na stavu vláken prádla. Sušičku používejme také opatrně z důvodu vysokých teplot, které mohou narušit strukturu textilních vláken. Samotnou kapitolou je vlněné oblečení, které nikdy neždímejme, ale pouze u něj vymačkejme přebytečnou vodu přes ručník a místo pověšení na sušák jej pouze položme na vodorovnou plochu a nechejme takto uschnout. Šaty, halenky či košile je ideální pověsit při sušení na ramínko a mnohdy není žehlička již ani potřeba. Pamatujme na jedno pravidlo a prádlo bude vypadat mnohem déle jako nové. Praní a žehlení naruby – tímto zabráníme jak poškození prádla, tak vyprání barvy.


Zdroj a foto: Wansou

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Mohla bych vědět od jakých výrobců máte pračky a jak jste s nimi spokojená ? Čeká mě koupě nové, tak bych si chtěla pozjišťovat víc, abych na to nedoplatila jako s touhle co teď mám.

ODPOVĚDĚT

2

Holky, můžu se zeptat, kde skladujete prací prášek? Já to zatím řeším tak, že ho nechávám v krabici, ale nevypadá to nejlépe, tak přemýšlím, že bych si na něj koupila nějakou nádobu. Už jsem se i po nějakých dívala dost se mi líbí třeba tato: https://www.emako.cz/myci-prislusenstvi/emako-nadoba-na-praci-prasek--kolicky-na-pradlo-8718158622242/

ODPOVĚDĚT

2

proč se vyrábí aviváž, když všude říkají:nepoužívat...

ODPOVĚDĚT

3

peru stále stejně a suším na zahradě a prádlo pak hezky voní

ODPOVĚDĚT

4

dobré rady,snažím se prát prádlo aby netrpělo

ODPOVĚDĚT

7

Dobrých rad není nikdy dost.

ODPOVĚDĚT

5

I když za nás pere pračka, tak stejně je praní a sušení prádla občas alchymie aby bylo stále bílé, barevné, černé, funkční a ještě k tomu voňavé. Po přečtení článku jsem zjistila, že pěti chyb se nedopouštím, což mě uklidnilo :-)

ODPOVĚDĚT

3

Dobré rady. Pračku už jsem nevyvářela dlouho.

ODPOVĚDĚT

8

Zajímavé rady...ale také už mám zaběhnutý způsob praní...Něco dělám stejně, ale třeba aviváž nepoužívám vůbec...

ODPOVĚDĚT

5

peru si jak já uznám za vhodné,nepotřebuji rady...prádlo mám čisté

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (10 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chytrý dům je trendem současnosti - Jak vlastně funguje?

Chytrý dům je trendem současnosti - Jak vlastně funguje?

Chytrý dům může mít opravdu hodně vysoké IQ. Inteligentní neboli chytrá domácnost se někdy také...

Titulka pro: Bojujte proti bakteriím

Bojujte proti bakteriím

Bakterie a viry, které nás obklopují na každém kroku, jsou příčinou nejrůznějších onemocnění. Zdravotní rizika...

Jak zabezpečit domácnost před dovolenou

Jak zabezpečit domácnost před dovolenou

Nepodceňujte situaci a snažte se před týdnem či delším časem více či méně plánovaného oddechu...

Tipy pro zdravou domácnost Foto: Roventa

Tipy pro zdravou domácnost

Zabavit děti po celý den a zároveň udržet domácnost dokonale čistou je občas oříšek a...

Soutěž o poukázky do obchodního domu Kika

Už víte, jak na Vánoce vyzdobíte své domovy? Obchodní domy kika po celé České republice...

Titulka pro: Bakterie: kde všude na nás číhají?

Bakterie: kde všude na nás číhají?

Snažíte se mít domácnost jako klícku, aby vaše rodina žila v čistém prostředí? Děláte dobře,...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ODŘENINY

nedávno jsem si pořídila sprej Hemacut na odřeniny a ...

UM

Dobrý den, jaké UM doporučujete? Malý má skoro půl roku a ...

NEDAŘÍ SE OTĚHOTNĚT

Dobrý večer, s manželem se pokoušíme o miminko a nedaří se ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz