Domácnost

Praní prádla v pračce: usnadní ho správně zvolený program i prací prostředky

Sbírání kytiček

Každý z nás pere prádlo trochu jinak. Máme pro vás pár tipů, v čem můžeme chybovat.

Používáme jeden prací program na vše

Řadíte se také mezi ty, kteří mají na své pračce jeden oblíbený prací program, který používáte téměř na vše jako zázračné univerzální „tlačítko“? Je to špatně, prádlo z různých materiálů nelze prát na jeden prací program. Základem praní by vždy mělo být třídění prádla podle barev a materiálů. V dalším kroku přichází správně zvolený prací program pro každou z vytvořených „hromádek“. V dnešní době si mnoho z nás vystačí s programy s nízkou teplotou v rozmezí 30-40 °C. Je to dáno jemnými materiály a doporučením výrobců textilií.

Na tyto nižší stupně je vhodné prát trička, svetříky, košile, kalhoty, džíny. Avšak ložní a spodní prádlo, ponožky, ručníky a utěrky potřebují vyšší teploty, které dokáží zahubit viry a bakterie. Na tyto textilie je proto vhodné použít programy s teplotou na 60 °C či vyšší. Nízká teplota si s těmito bakteriemi neporadí a můžeme tím riskovat i své zdraví. Z těchto zdravotních důvodu bychom měli dbát na oddělené praní ložního prádla, spodního prádla a ponožek od várky s ručníky a utěrkami. Pro zničení všech bakterií bychom měli také alespoň jednou měsíčně „vyvařit“ prázdnou pračku v programu na 90 °C.

Volíme nesprávné prací prostředky

Používáte jeden prací prostředek na veškeré prádlo bez ohledu na barvu či materiál? Tato chyba snižuje životnost daných textilií. Pokud používáme prášek určený na bílé prádlo obsahující bělící složky na prádlo barevné, riskujeme tím vyblednutí a zešednutí barev, a to především u tmavého prádla. Bělící a rozjasňující složky obsažené v prášku určeném na bílé prádlo způsobí u barevného prádla pravý opak. Prací prostředky na prádlo barevné obsahují ustalovače barev, díky kterým budou barvy stále stejné a prádlo bude vypadat déle jako nové. Černé a tmavé prádlo bychom měli prát ve speciálních prostředcích proti blednutí barev.

Při praní černého prádla bychom určitě měli sáhnout po pracím prášku či gelu, který obsahuje látky chránící tmavé barvy před jejich vyblednutím. To samé platí při praní jemných materiálů, jako jsou svetry či vlněné prádlo, které doporučuji prát v gelech či prášcích na vlnu a jemné tkaniny, čímž zabráníme narušení vláken tkanin.

Gely na praní je vhodnější používat na méně znečištěné prádlo a na praní při nižších teplotách. Prací gely většinou neobsahují bělidla a mohou si tedy hůře poradit s některými skvrnami. Jejich výhodou však zůstává lepší rozpustnost, než mají klasické prášky. U gelových kapslí nezapomínejme, že nepatří mezi prádlo, ale vkládají se do prázdného bubnu. Při nesprávném použití může dojít k tomu, že se kapsle zcela nerozpustí a zanechá na prádle stopy po ochranné fólii.

Nelámeme si hlavu s množstvím prádla v pračce

Přemýšleli jste někdy, jaké množství prádla odpovídá optimálně naplněné pračce? I tento faktor hraje svou roli při správném praní. Přeplněná pračka není určitě optimální volbou, jelikož prádlo se v bubnu nemůže dostatečně pohybovat. Následkem je špatně vyprané prádlo, nedostatečné vyždímání a zmačkání prádla. Pravidlo pro optimálně naplněnou pračku zní „mezi prádlem a bubnem má zůstat prostor na výšku dlaně“. Pokud se budeme řídit tímto pravidlem, bude pračka naplněna dostatečně, uspoříme tím energii na další praní a prádlo se lépe vypere. Každý prací cyklus spotřebovává elektrickou energii, a proto není optimální zapínat ani pračku napůl prázdnou. Při kratších a úsporných programech myslete také na použití menšího množství pracího prostředku. Úsporný prací program je nastaven tak, že pračka napouští méně vody a při použití většího množství pracího prostředku hrozí, že se prášek z prádla dostatečně nevyplaví a usadí se v látce.

Bojíme se použití aviváže

Tvrzení, že aviváž se nemá používat, jelikož prádlu škodí a roztahuje vlákna, můžeme považovat za mýtus. Aviváž není vhodná pouze při praní funkčních materiálů, což je například sportovní oblečení. Tyto funkční materiály aviváž nepotřebují a neprospívá jim. U jiných materiálů má však aviváž své opodstatnění a není důvod, proč si výhody aviváže odepírat. Aviváž u běžného prádla zmírní projevy statické elektřiny, prádlo změkčí a sníží mačkavost, snáze se nám poté bude prádlo žehlit a v neposlední řadě krásně vonět. Oblečení ošetřené aviváží je o poznání měkčí, pohodlnější a příjemnější na nošení.

Aviváž navíc vytváří na prádle slabý film, který napomáhá udržet špínu dále od vláken a následně usnadní praní. Prádlo ošetřené aviváží a bez aviváže lze jednoduše rozpoznat díky měkkosti, vůni a hebkosti, kterou prádlu aviváž dodá. Aviváž je nadstavbou pracích prostředků, která nám práci s ošetřením prádla ulehčí a zpříjemní. Velmi problematickou skupinou materiálů jsou dnes hodně používané tkaniny s vysokým obsahem umělých vláken, u kterých vzniká při nošení elektrostatický náboj, oblečení se nepříjemně lepí na pokožku a přitahuje navíc špínu. Tento problém u umělých vláken aviváž vyřeší a elektrostatický náboj odstraní. Nikdy nelijte aviváž přímo na oblečení, mohlo by dojít ke vzniku skvrn. 

Špatná manipulace s vypraným prádlem

Prádlo věšíme ihned po vyprání. Pokud zůstává prádlo v pračce déle, než je nutné, přetrvávající vlhkost se podepisuje na stavu vláken prádla. Sušičku používejme také opatrně z důvodu vysokých teplot, které mohou narušit strukturu textilních vláken. Samotnou kapitolou je vlněné oblečení, které nikdy neždímejme, ale pouze u něj vymačkejme přebytečnou vodu přes ručník a místo pověšení na sušák jej pouze položme na vodorovnou plochu a nechejme takto uschnout. Šaty, halenky či košile je ideální pověsit při sušení na ramínko a mnohdy není žehlička již ani potřeba. Pamatujme na jedno pravidlo a prádlo bude vypadat mnohem déle jako nové. Praní a žehlení naruby – tímto zabráníme poškození prádla.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: Tomil
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků