Bydlení

Jak zařídit úzkou chodbu

Vítá vás doma po příchodu menší a úzký či členitý prostor? Jak chodbu vybavit, aby vypadala pěkně a současně byla funkční?

I na několika metrech čtverečních se dá kouzlit, když víte, jak na to. A totéž platí také pro dlouhé, ale úzké prostory. Zkuste to podle našich rad!

Méně je více

Menší a hluboké skříňky i botníky do úzké chodby nepatří, lepší je pořídit si velkoformátovou vestavnou skříň na míru, se zrcadlovými dveřmi, jež prostor opticky násobí. Pokud to díky členitosti chodby opravdu nejde, snažte se umístit sezonní věci do skříněk, které zavěsíte doslova u stropu – jen je barevně slaďte s výmalbou, pak budou působit subtilněji. Abyste lépe dosáhli k jejich obsahu, pomůžou schůdky anebo sklápěcí systémy, které se běžně používají právě u vestavných skříní.

Další zrcadlo

Přidat k zrcadlu ještě jedno, či ho nahradit speciální akrylátovou fólií? Vyberte si sami. Fólie je však tak dokonalá, že na první pohled ani návštěva nezjistí, že nejde o zrcadlo. Využívá se jako ozdobný prvek na nábytková dvířka, rovněž ji lze aplikovat na dekorativní obklad stěny.

Aby bylo vidět

Většina z nás má chodby špatně osvětlené, kdy světlo je pouze jedno a nejde s ním pohybovat. Více světel je vždy lepší volba, ostatně vybrat si lze i taková, jež nikde nepřekážejí a přitom svým designem fungují jako originální bytový doplněk.

Optické hrátky

Pokud zvažujete novou podlahu, pak myslete na to, že užší chodbu opticky rozšíří pokládka napříč, tedy ve směru kratší stěny. A naopak – kratší chodbu zdánlivě prodloužíte pokládkou podél. Zvýšit stropy se dá například s pomocí tapet, které mají svislý dekor; použijte je však jen na části stěn, pak tapeta více zaujme.

Nezapomeňte na dveře

Z chodby se vstupuje do dalších místností, proto se vyplatí sjednotit design všech dveří. Není to problém ani v případě, když některé máte klasicky otočné a další posuvné (ať do stavebního pouzdra, nebo po zdi). A dokonce lze sladit interiérové dveře i s dezénem dveří vchodových.

Vsaďte na sklo

Když není chodba vybavená okny, doveďte do ní světlo z vedlejších místností – skleněnými dveřmi. Kromě standardních skel čirých, mléčných nebo tónovaných můžete zvolit variantu skla s vnitřním motivem, popřípadě pískované sklo. Právě skla s motivy či mléčná skla slibují zachovat i dostatek soukromí.

Jak na barvy

Nic nezkazíte bílým základem, i když je to už trochu nuda. Mezi neutrální barvy patří ještě odstíny béžové, hnědé či šedé. Pokud vsadíte na barvy, myslete jen na to, že teplé dokážou daný prostor pohledově zmenšit, naopak chladné barvy ho zvětšují. Chcete-li chodbu „rozsvítit“, pomůže žlutá a oranžová. Ale snažte se dodržovat zásadu – použijete-li jiné než neutrální barvy, pak jimi vymalujte vždy jen jednu či dvě stěny.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: G Servis, J.A.P.A.
Zdroj fotografií: G Servis

Diskuze: příspěvků