Zdraví

Anýz zaujme nejen vůní

Sbírání kytiček

Výrazně aromatické koření nejspíše používáte k ochucení zeleniny, zvěřiny, ale i sladkostí či nápojů. Anýz rovněž podporuje vykašlávání, eliminuje nadýmaní a napomáhá lepšímu trávení.

Jde o jedno z nejstarších koření na světě, o kterém dokonce kolovaly zvěsti, že má omlazující účinky. Prý rovněž napomáhá uspávání a také funguje jako afrodiziakum. Svého času, a není to tak dávno, se anýzový olej používal i proti vším. Například v 16. století ho Evropané vnímali jako přírodní řešení při trávení myší. A jak je to dnes?

Za vším hledejte plody

Anýzové plody obsahují silice, dále sacharidy, slizy, oleje, pektin, organické kyseliny, chlorofyl a jiné užitečné látky. Nabízí se využít jeho působení samostatně nebo v kombinaci s mnoha dalšími bylinami, jako jsou například fenykl, andělika, podběl, dobromysl, jitrocel, tymián či majoránka (například ve formě velice účinných homeopatických tinktur).

Kdy na něj vsadit

Anýz usnadňuje vykašlávání hlenů, působí mírně antiseptiky. Velmi užitečný je při problémech s trávením, protože zvyšuje tvorbu trávicích enzymů, působí proti plynatosti, ovšem přidává se i do diuretických přípravků nebo čajů proti zácpě. Rovněž se uvádí, že podporuje tvorbu mateřského mléka. Anýzová silice se mimo jiné uplatňuje také v emulzích a mastích určených pro určité kožní choroby.

Připravte si (nejen) nálev

Často se aplikuje ve formě nálevu, kdy se zhruba jedna polovina čajové lžičky koření zalije hrnkem vařící vody. Další řešení nabízí rozdrtit semena na jemný prášek, ovšem v tomto případě je třeba zpracovat ho okamžitě – silice se rychle vytrácí. Doporučuje se používat 1 až 2 g na jednu dávku, maximálně však 8 g denně, samozřejmě v několika dávkách. Z dalších variací se zmiňuje i užívání silice, ovšem zde je třeba velké opatrnosti co do množství – kdybyste se jí předávkovali, hrozí vám velké zdravotní obtíže. Proto není od věci předem svůj záměr ve využití anýzové silice vnitřně konzultovat s někým, kdo má v tomto směru prokazatelné zkušenosti.

Obklady na šlachy

Znáte anýzový vinny obklad? Na něj se lze spolehnout při potížích s achillovkami. Dojde-li k zanícení těchto šlach, měli byste volit chladný obklad, a při jejich namožení zase teplý. Optimální je aplikace obkladu na noc. Další vnější užití anýzu je možné rovněž ve formě už zmiňované silice, jež se vtírá do některých akupunkturních bodů, například při léčbě angíny.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: kniha Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča a Josef A. Zentrich, Eminent 1999
Zdroj fotografií: Gokalp Iscan Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků