Zdraví

Ašvaganda: zmírňuje stres a úzkosti, zlepšuje spánek a pomáhá při depresi

Sbírání kytiček

Každý z nás občas cítí smutek. Důležité je, aby nás pocity smutku brzy opustily a vystřídala je radost.

Zpozorněte, pokud se vám už dlouho nechce nic dělat, protože nic nemá cenu.

 

Co je deprese

Depresi charakterizuje vážná porucha nálady trvající dlouhou dobu. Typická je špatná nálada po většinu dne, která se vleče den za dnem a stav se nelepší. Dále nedostatek zájmu o okolí, o běžné činnosti. Vyskytuje se únava spojená s nedostatkem energie, nespavost nebo naopak nadměrná spavost. Připojují se pocity osamění, bezcennosti, provinilé pocity, pro které není žádný důvod. V mnoha případech přichází i nerozhodnost a nesoustředěnost

 

Jaké jsou spouštěče?

U každého člověka je spouštěcí mechanismus trochu jiný. Někteří lidé mohou prožívat deprese už od dětství, a to bez spouštěcích faktorů. Jindy bývají na vině i některá onemocnění. Nadužívání alkoholu a drog může rovněž hrát roli při vzniku deprese. Stejně tak stresující životní události jako rozvod, finanční krach, úmrtí blízké osoby atd. mohou být rizikovými faktory pro rozvoj deprese. Pozoruje se také vliv dědičnosti.

Co se vlastně děje v těle?

Při depresi dochází k narušení chemické rovnováhy v mozku. Jde zejména o neurotransmitery, tedy chemické látky, které zodpovídají za komunikaci mozku s nervovými buňkami. Ve hře jsou hlavně neurotransmitery jako serotonin, dopamin a noradrenalin. Může dojít k fyzickým poruchám, například změnám trávení, nechuť k jídlu, také změnám imunity, hormonální nerovnováze.

 

Ašvaganda nabízí dobré výsledky

Samozřejmě léčba deprese jakožto duševní poruchy patří do rukou psychiatra, ale je možné ji podpořit také bylinkami. Pro lepší spánek, proti strachu a depresi je účinný kozlík lékařský například ve formě kapek. Na lehké až střední deprese pomáhá třezalka tečkovaná.

 

Přírodním prostředkem pro léčbu deprese je rovněž vitánie snodárná neboli ašvaganda. Zmírňuje stres a úzkosti, zlepšuje spánek. Snižuje záněty a hladiny stresových hormonů.

 

Klinické studie na lidech prokázaly, že vitánie snodárná silně působí jako přírodní sedativum a může účinně snížit příznaky u lidí se stresem a úzkostnými poruchami. Rostlina má ale i další zdravotní výhody: odbourává únavu a napětí, zvyšuje duševní bdělost, zlepšuje koncentraci a paměť. Tím, že podporuje vytrvalost, vyvažuje energetické úrovně. Ašvaganda se dá užívat samotná nebo s dalšími bylinkami, o nichž se ví, že zklidňují a pomáhají od stresu. Při 60denní studii na 64 osobách, které měly chronický stres, bylo zjištěno snížení úzkosti a nespavosti o 69 % ve srovnání s 11 % ve skupině s placebem. [4]

 

Podobně jako ostatní adaptogenní rostliny pomáhá ašvaganda tělu udržovat homeostázu (tzn. udržování stálého vnitřního prostředí v rovnováze) a to i ve chvílích silného fyzického i emocionálního stresu.

 

Ašvagandu je možné najít pod názvy Ashwagandha, vitánie snodárná, Withania somnifera, známá je také jako indický ženšen.

 

Připravila: Katka Soušková
Zdroje: www.superionherbs.cz/asvaganda-vitanie-snodarna/, www.healthline.com/health/types-of-depression, www.healthline.com/nutrition/12-proven-ashwagandha-benefits, 4, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23439798/
Foto: Bigstock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků