Zdraví

Spánková hygiena: může pomoci k lepšímu spánku

Sbírání kytiček

Také se v noci převalujete z jedné strany na druhou a nemůžete usnout? Možná jen nedodržujete správnou spánkovou hygienu.

Několik bezesných nocí má za sebou určitě každý, třeba kvůli starostem v práci, v rodině, nebo když řešíte vážnější zdravotní problém. Nic závažného se neděje, pokud špatně spíte pár dnů. Nejprve je potřeba vyřešit problém, který vás trápí. Pak by se měl spánkový režim vrátit do správných kolejí. A když se tak neděje? Pak se zamyslete, zda nenastal ideální čas, kdy je třeba změnit některé nesprávné návyky.

Podle webu mayoclinic.org si můžete osvojit návyky, které podporují lepší spánek. Zde je pár tipů z tohoto webu.

Snažte se chodit spát zhruba ve stejnou dobu, totéž platí i pro vstávání. Neuléhejte těsně po velmi pozdní večeři, vůbec se snažte před spaním příliš nezatěžovat svůj žaludek. Postel má sloužit ke spaní. Dívat se na televizi můžete v křesle.

Před spaním si nedávejte poslední noční kávičku ani alkohol (jednou za čas to nemusí vadit, na závadu je zmiňovaná pravidelnost). Uléhejte přiměřeně fyzicky i psychicky unavení. Pohyb je báječná věc, dopřávejte si ho plnými doušky během dne, jak jen můžete, nikoli těsně před spaním. Nepřevalujte se v posteli zbytečně – pokud neusnete zhruba do půl hodiny, je lepší vstát a věnovat se monotónní, mozek ani svaly nezatěžující práci.

Cigaretka těsně před usnutím nebo během noci, když se probudíte, není zrovna dobrý návyk, odepřete si ho. Snažte se organizovat si své plány a chod rodiny během dne, nikoli pozdě v noci. Rovněž vám prospěje, když budete usínat v dobře vyvětrané místnosti o teplotě zhruba kolem 20 ºC a pokud to můžete ovlivnit, dopřejte si klidné prostředí. A v neposlední řadě se zamyslete, zda už není nejvyšší čas vyměnit starou matraci za novou.

Spánková laboratoř

Někdy se může stát, že si nedostatečný a nekvalitní spánek jen namlouváme – domníváme se, že špatně spíme. Vyjasnit tento problém pomůže návštěva lékaře, který vás může poslat na specializované vyšetření ve spánkové laboratoři. Výsledky měření ukáží, jak na tom skutečně jste. A možná se dozvíte, že to s vámi není tak špatné. V opačném případě se však může zjistit, že skutečně trpíte některou ze spánkových poruch, a pak je nejvyšší čas ji začít řešit.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/sleep/art-20048379
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků