Bydlení

Barvy v bytě: inspirujte se přírodou

Zařídit si interiér tak, abyste se v něm cítili skutečně dobře, znamená vhodně si pohrát také s barvami. Kde hledat námět? V přírodě!

Vybarvit si domov tak, aby se pro vás stal skutečným přístavem, kam se budete rádi vracet, není příliš složité. Stačí jen vhodně použít barvy, které se běžně vyskytují v přírodě.

Z exteriéru do interiéru

Kdo má blízko k přírodě, najde v ní tu nejlepší inspiraci. Po část roku se venku všechno zelená, pak hnědne, a když máme štěstí, dočkáme se i bílé. A po celý rok pak nejrůznějších odstínů modré na nebi. Ale někdy také šedavých až černých mračen. Tuto základní paletu se nabízí přenést i domů. Že vám přijde trochu smutná? Kdepak, k základnímu vybarvení můžete směle přidat výraznější barvy. Platí však, že čím zářivější a poutavější tón zvolíte, tím opatrněji je s ním třeba nakládat. Ostatně třeba i oranžová, červená, růžová nebo fialová ani v přírodě nepřevažují, vidíte je hlavně na detailech.

Pravidla hry

Ovšem nejde jen o samotnou volbu barev, řešte také, jak a kde působí. Například se uvádí, že teplé barvy by měly být v popředí, studené v pozadí. Pokud chcete obarvit velké plochy, vhodnější je neutrální tón nebo pastelové odstíny. Jistě, jednu stěnu můžete vymalovat i výraznou barvou, pak je však třeba přizpůsobit jí zařízení místnosti (tato stěna může symbolizovat určitou funkci, například opticky oddělit pracovní kout od zbytku obývacího pokoje a podobně). Rovněž platí, že tmavé barvy prostor zmenšují, světlé zvětšují. Pestré až výrazné tóny se více hodí na menší zařizovací předměty.

Co kde a proč zkusit

Barvy ovlivňují naší psychiku, vzbuzují nejrůznější pocity. Proto je tak důležité zamýšlet se nad jejich výběrem, včetně volby optimálního odstínu. Obecně se uvádí, že chladné barvy studí, ale nemusí to platit vždy. Jako příklad si uveďme modrou. Stačí jen vybrat vhodný tón a sytost a zvolená barva rázem podporuje invenci a kreativitu.

Zelená je skvělá třeba do dětského pokoje, opatrně s ní však nakládejte například v kuchyni. Když se jídlo nevhodně nasvítí, může pak pokrm na talíři získat nepříliš vábnou barvu.

Žlutá společně s oranžovou dokáže prozářit každý domov, symbolizuje optimismus a dodává energii. Ovšem na druhou stranu: příliš mnoho energie může být i na škodu (hůře se s ní usíná).

A co červená? Tahle barva jedinečným způsobem oživí například základní bílo-šedé vybarvení domova. Mimo jiné se často používá na drobnější kuchyňské spotřebiče. Právě tím se inspirujte. Na menších plochách bude skvělá, na větších může v dlouhodobém horizontu vzbuzovat až nelibé pocity. Ostatně představte si například rudě vymalovanou ložnici. Pro chvilky vášně je to možná super, pro klidné spaní a relaxaci už ne.

Když si nevíte rady

Svoje představy zkonzultujte s odborníky. Optimální je, abyste se o barvách společně bavili, protože vy máte nějakou představu a odborníci zase zkušenosti. Aby vaše vize dokázali lépe zhmotnit, zpravidla vám nabídnou barevné vizualizace. Nejlépe v několika variantách, abyste si výsledek mohli lépe porovnat.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Hornbach, Sencor
Zdroj fotografií: Hornbach

Diskuze: příspěvků