Bydlení

Červená barva u vás doma: kam se hodí

Jde o jednu z nejvýraznějších barev, a tak je s ní třeba i zacházet. S citem. Ovšem červená nabízí řadu odstínů, a pak se dá bez nadsázky říci, že se dá použít v kterékoliv místnosti.

Červená barva sice není tou, kterou volíme jako první, zejména na velkých plochách, ale na druhé straně díky své výraznosti dokáže interiér velmi zásadně pozměnit. Zpravidla se tedy vnímá jako barva doplňková.

Kde se může použít

Není striktně dané, zda se více hodí do obýváku, či třeba do koupelny. Mějte však na mysli, jak působí. Sytě červená evokuje nejen život, ale i vášeň, nespoutanost a energii. Proto by se ve větším množství měla užívat v místech, kde potřebujete podpořit k aktivitě. Oblíbená je například v kuchyních, rovněž se hodí třeba do pracoven, v určité míře i do koupelen.

Na co si dát pozor

První dojem není v tomto případě rozhodující. Představte si, že se na zvolený odstín i velikost plochy budete dívat řadu let. Pokud vám tato představa není proti mysli, vsaďte na červenou. A když si nejste stoprocentně jistí, raději si vyberte méně nápadný odstín a zmenšete plochu, na kterou tuto barvu plánujete použít.

Jednu z výjimek představuje rychlé dekorování stěn, tedy výmalba či použití tapety, kterou lze poměrně snadno změnit, kdyby se vám červeň přestala zamlouvat. Ovšem když si v červené pořídíte nábytek, dveře nebo dokonce podlahu, a za pár let byste rádi změnu, případná změna vás vyjde zbytečně draho.

Vybíráme odstín

Červená se dnes poměrně často používá například na dvířkách kuchyňské linky. Můžete zvolit jak jednobarevné provedení, tak kombinaci s bílou, béžovou či jinou neutrální barvou. Anebo se sklem. Mezi módní prvky posledních let patří vysoký lesk, a když vsadíte na odstín maranello (viz foto), zvolený tón ještě více zvýrazníte. Pokud se naopak výrazné rudé obáváte, zkuste její provedení v tmavě červené, například bordó. Světlejší červeň se zase blíží spíše k oranžové, v odstínu malin může jít o směřování k červeno-růžové a podobně.

Spolehlivé oživení

Červená dobře ladí i s dalšími výraznými barvami, ovšem che to najít správnou míru, abyste si doma nepřipadali jako v omalovánkách pro děti. Sázku na jistotu představuje kombinace s nejčastěji používanými, už zmiňovanými neutrálními barvami (bílá, béžová, hnědá, šedá). Například šedá je posledních pár let velice v oblibě, mnohé moderní interiéry se v základu vybarvují právě do šeda, a tak imitují barvu betonu. Což je rovněž trendy materiál.

I maličkosti hrají roli

Méně odvážní si můžou červenou dopřát na bytovém textilu a drobných doplňcích, které lze snadno obměnit. V kuchyni vám udělá radost pěkné prostírání a ubrus nebo souprava hrnečků na čaj, v obýváku zase nové přehozy na sedačku, v ložnici například lampa, v koupelně set ručníků či drobných hygienických předmětů. Ostatně čas od času si každý domov žádá aspoň trochu změny, tak s chutí do toho!

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Trachea
Zdroj fotografií: Trachea

Diskuze: příspěvků