Štítná žláza

Pro správné fungování lidského těla je bezpochyby nutná správná funkce všech jeho orgánů a jejich částí. Často ale považujeme za nejdůležitější orgány nám dobře známé. Srdce, plíce, játra, ledviny, mozek. Nezapomínejme na orgány, jejichž činnost je všeobecně méně známá, ale které přesto patří mezi životně důležité. Jedním z nich je štítná žláza.

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

Kde se nachází a co ovlivňuje

Štítná žláza je největší žláza s vnitřní sekrecí v lidském těle. Má tvar motýla a nachází se v přední části krku. Její dvě "křídla" obepínají průdušnici. Její hlavní funkcí je výroba tyroxinu, což je hormon, který ovládá každý orgán, všechny tkáně a doslova každou buňku v lidském těle. Hormony štítné žlázy ovlivňují srdeční tep, hladinu cholesterolu, tělesnou váhu, energii, tonus svalů, stav pokožky, menstruační cyklus, paměť a mnoho dalších funkcí.


Jak funguje štítná žláza

Činnost štítné žlázy je řízena hypofýzou, což je žláza, která se nachází v mozku. Činnost hypofýzi je zase závislá na pokynech hypotalamu (rovněž část mozku). Velmi zjednodušeně: Hypotalamus průběžně kontroluje tělesné pochody a podle nich nastavuje "termostat" hypofýzi. Dle toho štítná žláza produkuje tyroxin a uvolňuje ho do krevního oběhu.
K výrobě tyroxinu potřebuje štítná žláza dostatek jódu. Pokud ho nemá, nemůže vyrobit dostatek tyroxinu a metabolismus těla se zpomaluje. Nicméně hypotalamus stále "naléhá" na hypofýzu: "Řekni štítné žláze, ať sebou hodí". Při tomto stavu je štítná žláza neustále stimulována, což po delší době může vést k jejímu poškození.


Hypofunkce štítné žlázy

Stav snížené produkce tyroxinu se nazývá hypofunkce štítné žlázy. Její hlavní příznaky jsou: unavenost, zapomětlivost, lámavé nehty, suchá pokožka, nateklý obličej a oči, deprese, přírůstek tělesné hmotnosti, přecitlivělost na chlad. Množství a druh sympotomů se může lišit případ od případu. Mnoho lidí přisuzuje tyto příznaky životnímu stylu a skutečná příčina potíží zůstává po dlouhá léta skrytá.


Hyperfunkce štítné žlázy

Pokud štítná žláza produkuje příliš mnoho tyroxinu, tak se metabolismu zrychluje a objevují se následující tělesné příznaky: ubývání tělesné hmotnosti, zrychlený tep, bušení srdce, svalová slabost, třes, přecitlivělost na teplo, nadměrné pocení, pocity úzkosti a nervozity, vypoulené oči. Tento stav se nazývá hyperfunkce štítné žlázy. Vyskytuje se mnohem méně často než hypofunkce a může být způsobena autoimunitním onemocněním nebo nádory štítné žlázy.
Štítná žláza je důležitým orgánem, který ovlivňuje fungování doslova každé buňky v lidském těle. Nejčastějším onemocněním štítné žlázy je její snížená funkce. Ta může být způsobená nedostatkem jódu, z kterého štítná žláza tyroxin vyrábí. Jeho nejlepším přírodním zdrojem jsou mořští živočichové a mořské řasy.


Oblíbenou řasou je Kelp. Je to zvláštní druh mořských řas, které jsou sbírány z moře z lodí za pomoci velkých háků. Vršky řas jsou odsekávány speciálními noži, zbytek je pak posekán, vyčištěn, pomlet a usušen na prášek či lisován do tablet. Není potřeba je vařit, takže většina živin se dostane až do konečného produktu. Kelp obsahuje hojnost minerálů a stopových prvků, zvláště jódu, který často chybí v zemědělských půdách. Najdete ho třeba v přípravku LKVB6.

Připravila:Katka
Foto: iStock
19. 2. 2013
 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

ilustrační obrázek

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

ilustrační obrázek

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

ilustrační obrázek

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

ilustrační obrázek

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

ilustrační obrázek

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

ilustrační obrázek

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

inzerce

ŽHAVÉ DRBY

BOX NA STŘECHU

Ahoj, shanime nejaky box na auto, chystame se jeste na hory, tak by ...

DŮM-DŘEVOSTAVBA

Ahoj chceme si s partnerem nechat postavit dům s jakou firmou ...

OPERACE

Ahoj čeká mě operace kolene, byl jste někdo? Jak je to s ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz