Štítná žláza

Pro správné fungování lidského těla je bezpochyby nutná správná funkce všech jeho orgánů a jejich částí. Často ale považujeme za nejdůležitější orgány nám dobře známé. Srdce, plíce, játra, ledviny, mozek. Nezapomínejme na orgány, jejichž činnost je všeobecně méně známá, ale které přesto patří mezi životně důležité. Jedním z nich je štítná žláza.

Titulka pro: Štítná žláza
Zobrazit fotografii v galerii

Kde se nachází a co ovlivňuje

Štítná žláza je největší žláza s vnitřní sekrecí v lidském těle. Má tvar motýla a nachází se v přední části krku. Její dvě "křídla" obepínají průdušnici. Její hlavní funkcí je výroba tyroxinu, což je hormon, který ovládá každý orgán, všechny tkáně a doslova každou buňku v lidském těle. Hormony štítné žlázy ovlivňují srdeční tep, hladinu cholesterolu, tělesnou váhu, energii, tonus svalů, stav pokožky, menstruační cyklus, paměť a mnoho dalších funkcí.


Jak funguje štítná žláza

Činnost štítné žlázy je řízena hypofýzou, což je žláza, která se nachází v mozku. Činnost hypofýzi je zase závislá na pokynech hypotalamu (rovněž část mozku). Velmi zjednodušeně: Hypotalamus průběžně kontroluje tělesné pochody a podle nich nastavuje "termostat" hypofýzi. Dle toho štítná žláza produkuje tyroxin a uvolňuje ho do krevního oběhu.
K výrobě tyroxinu potřebuje štítná žláza dostatek jódu. Pokud ho nemá, nemůže vyrobit dostatek tyroxinu a metabolismus těla se zpomaluje. Nicméně hypotalamus stále "naléhá" na hypofýzu: "Řekni štítné žláze, ať sebou hodí". Při tomto stavu je štítná žláza neustále stimulována, což po delší době může vést k jejímu poškození.


Hypofunkce štítné žlázy

Stav snížené produkce tyroxinu se nazývá hypofunkce štítné žlázy. Její hlavní příznaky jsou: unavenost, zapomětlivost, lámavé nehty, suchá pokožka, nateklý obličej a oči, deprese, přírůstek tělesné hmotnosti, přecitlivělost na chlad. Množství a druh sympotomů se může lišit případ od případu. Mnoho lidí přisuzuje tyto příznaky životnímu stylu a skutečná příčina potíží zůstává po dlouhá léta skrytá.


Hyperfunkce štítné žlázy

Pokud štítná žláza produkuje příliš mnoho tyroxinu, tak se metabolismu zrychluje a objevují se následující tělesné příznaky: ubývání tělesné hmotnosti, zrychlený tep, bušení srdce, svalová slabost, třes, přecitlivělost na teplo, nadměrné pocení, pocity úzkosti a nervozity, vypoulené oči. Tento stav se nazývá hyperfunkce štítné žlázy. Vyskytuje se mnohem méně často než hypofunkce a může být způsobena autoimunitním onemocněním nebo nádory štítné žlázy.
Štítná žláza je důležitým orgánem, který ovlivňuje fungování doslova každé buňky v lidském těle. Nejčastějším onemocněním štítné žlázy je její snížená funkce. Ta může být způsobená nedostatkem jódu, z kterého štítná žláza tyroxin vyrábí. Jeho nejlepším přírodním zdrojem jsou mořští živočichové a mořské řasy.


Oblíbenou řasou je Kelp. Je to zvláštní druh mořských řas, které jsou sbírány z moře z lodí za pomoci velkých háků. Vršky řas jsou odsekávány speciálními noži, zbytek je pak posekán, vyčištěn, pomlet a usušen na prášek či lisován do tablet. Není potřeba je vařit, takže většina živin se dostane až do konečného produktu. Kelp obsahuje hojnost minerálů a stopových prvků, zvláště jódu, který často chybí v zemědělských půdách. Najdete ho třeba v přípravku LKVB6.


Připravila:Katka
Foto: iStock
19. 2. 2013
 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Týden štítné žlázy: varovné příznaky onemocnění štítné žlázy

Týden štítné žlázy: varovné příznaky onemocnění štítné žlázy

Připomenout si onemocnění štítné žlázy a nepodceňovat varovné příznaky se snaží osvětová kampaň probíhající tento...

Co nám mohou prozradit naše nehty Foto: Pexels

Co nám mohou prozradit naše nehty

Uvádí se, že během jednoho měsíce vaše nehty povyrostou o 4 milimetry, a tak se...

recept na sexy zadeček

Recept na sexy zadeček

Plavková sezóna už dávno skončila, nicméně téma dokonalé postavy je věčné. Protože ať už se...

Co víte o penisu: Jak je to s jeho velikostí a může se zlomit?

Co víte o penisu: Jak je to s jeho velikostí a může se zlomit?

Kolik měří „normální“ penis a co všechno dělají muži pro to, aby si jej zvětšili?...

Nemoci, které trápí muže: k preventivní prohlídce patří i návštěva urologa

Nemoci, které trápí muže: k preventivní prohlídce patří i návštěva urologa

Ani v době pandemie covid-19 by muži neměli zanedbávat preventivní prohlídky u urologa. Díky vyšetření...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz