Domácnost

Žehlení: zajímavosti a praktické tipy

Žehlička je nezbytnou součástí každé domácnosti. Někdo žehlí rád, někdo žehlení naopak bere jako nutné zlo. Ať tak nebo tak, bez žehlení se prakticky neobejdete.

Pravda je, že se během staletí i tato činnost vyvíjela a oproti našim babičkám máme práci velmi ulehčenou. Nové technologie zkrátily čas žehlení na minimum a poděkovat můžeme nejen moderním žehličkám, ale i zdokonalené receptuře pracích prostředků. Jak to tedy s žehlením bylo a je? Máme pro vás zajímavosti i praktické tipy.

Kapitoly z historie

Žehlit se snažili lidé již ve starověku. Tenkrát ho zajišťovali „valcháři“, kteří prádlo lisovali. V prvním století před Kristem se žehlilo i v Číně, kde ženy rovnaly prádlo pomocí velkých pánví naplněných žhavým uhlím. Klasické žehličky se poprvé objevily až v 15. století. Byly litinové, a tím pádem i velmi těžké. Před žehlením se nahřívaly na ohni. Existovaly i duté krejčovské žehličky, do nichž se vkládalo rozžhavené dřevěné uhlí. První elektrické žehličky spatřily světlo světa v roce 1882 v New Yorku a brzy se rozšířily i do Evropy. Ve velkém je však začaly hospodyňky běžně používat až po 1. světové válce.

Vybíráme žehličku

Svoji pozornost zaměřte nejen na cenu a značku, ale především na kvalitu. Důležité je také to, jak často žehlíte a jaké objemy prádla. Žehličku nevybírejte jen podle designu a barvy. Všímejte si, jakou kvalitu má žehlicí plocha, parní otvory, zda má žehlička odvápňovací systém, jaký má příkon a jaká splňuje kritéria bezpečnosti. Pozornost věnujte například i kapacitě nádržky na vodu, délce přívodní šňůry a dalším zvláštním funkcím. U každé žehličky si před koupí přečtěte návod a ujistěte se, zda v ní není nějaký „zádrhel“, například striktní používání destilované vody apod.

Před začátkem

Než začnete zdolávat hromadu zmačkaných triček, košil a dalšího oblečení, prádlo si nejprve roztřiďte podle druhů tkaniny. Ne každý kus se žehlí při stejné teplotě. Doporučenou teplotu pro žehlení najdete na etiketách jednotlivých kusů oblečení. Je dobré začít se syntetickými tkaninami, protože se žehlí méně rozpálenou žehličkou. Lněné a bavlněné oblečení si nechte až na konec, protože vyžadují vysoký stupeň teploty.

Při žehlení můžete stát, nebo sedět, záleží na tom, co je pro vás pohodlnější. Každopádně dbejte na správné nastavení výšky žehlicího prkna. Jak poznat správnou výšku? Měli byste být schopni položit své dlaně na prkno, aniž byste museli ohýbat paže nebo záda.

Pro žehlení si vyberte dobré místo. Dbejte na dostatek světla i vzduchu a vytvořte si prostor pro odkládání vyžehleného prádla.

Dobré rady pro žehlení

 • Když položíte prádlo na žehlicí prkno, nejdříve je uhlaďte a narovnejte.
 • Pokud neumíte dobře vyžehlit ohyby, můžete si pořídit praktickou pomůcku – rukávník.
 • U složitějších kusů oblečení se řiďte pravidlem: nejprve vyžehlete malé pracné části, jako jsou límečky, manžety, volánky, rukávy atd. Velké plochy si nechte nakonec.
 • Vždy pamatujte, že je nutné žehlit pohybem nahoru a dolů, neboť kruhové pohyby mohou vést k poškození materiálu.
 • Snažte se žehlit průběžně, alespoň jednou týdně. Jinak se prádlo nakupí a za jedno odpoledne se ho pak nezbavíte.
 • Žehlení si můžete zpříjemnit třeba tím, že si pustíte oblíbenou hudbu. Zkušenější hospodyňky zvládnou sledovat i nenáročný film. Pak si ani nevšimnete, jak hora zmačkaného prádla zmizí.

Jak správně vyžehlit pánskou košili:

 1. Nejprve vyžehlete límeček. Začněte na rubové straně, postupujte směrem k jeho krajům a zase zpět do středu.
 2. Vyžehlete manžety, prožehlete je z rubu i z líce.
 3. Pokračujte žehlením rukávů. Rukáv vypněte tak, že ho uchopíte za manžetu a průramek. Látka se tak vyrovná.
 4. Následuje klín na ramenou: nasuňte jej na začátek žehlicího prkna a jednoduše vyžehlete. Légu pořádně natáhněte a vyžehlete z obou stran. Pozornost věnujte i prostoru mezi knoflíčky.
 5. Dále se zaměřte na záda košile. Žehlete je zevnitř. Tato část se žehlí možná nejlehčeji, dejte však pozor na tvorbu skladů na bocích.
 6. A teď přichází to nejdůležitější – přední část. Položte si košili na žehlicí prkno – jako by byla zapnutá – a přežehlete levou a pravou stranu. Zároveň tím prožehlíte i záda.
 7. Jakmile je celá košile vyžehlená, ještě jednou přežehlete vršek límečku.
 8. Vyžehlenou košili pověsíme na ramínko, chvíli ji necháme vychladnout a poté pověsíme do skříně (tak si udrží svůj tvar a zářivý vzhled delší dobu).

Připravila: Eva Šarfová

Zdroj informací: www.cleanipedia.com/ph/clothing-care/learn-how-to-iron-clothes-the-easy-way.html, cleaning.lovetoknow.com/laundry-tips/how-iron-clothes-correctly
Zdroj fotografií: Pexels

Diskuze: příspěvků