Zdraví

Dovolená a dlouhé cestování: trombóza ohrožuje i zdravé lidi

Sbírání kytiček

S letními radovánkami jsou spojeny i dlouhé cesty letadlem, autobusem či autem. Přestože cestování přináší nové zážitky, skrývá i zdravotní rizika. Jedním z nich je žilní trombóza – závažné onemocnění, které může mít fatální následky. Riziko jejího vzniku roste už po čtyřech hodinách cesty.

Co je to žilní trombóza

Primář Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz vysvětluje, že žilní trombóza je stav, kdy dojde k ucpání některé z žil krevní sraženinou. Toto onemocnění je již samo o sobě je nepříjemnou komplikací křečových žil a může vést ke vzniku ještě nebezpečnější komplikaci, kterou je plicní embolie. K té dochází v případě, kdy se krevní sraženina v žíle uvolní , přirozeným krevním proudem je zanesena do srdce a pak ucpe v lepším případě jen některou z plicních cév.

Rizikové faktory

Jedním z hlavních rizikových faktorů pro vznik žilní trombózy je dlouhé sezení. „Při dlouhém sezení bez pohybu, zejména se skrčenými koleny, dochází ke zpomalení proudění krve v hlubokých žilách nohou. Tím se zvyšuje riziko vzniku sraženiny. Navíc při cestování často dochází k dehydrataci, která zvyšuje hustotu krve a podporuje její srážlivost,“ upozorňuje MUDr. Patrik Jakubek, angiolog kliniky Venova.

Riziko vzniku žilní trombózy narůstá s délkou cesty a přítomností rizikových faktorů. „Vyšší riziko mají osoby starší 60 let, těhotné ženy a ženy po porodu, kuřáci, ženy užívající hormonální antikoncepci nebo substituční hormonální terapii, lidé po operacích nebo úrazech, osoby s obezitou, lidé s genetickou dispozicí k trombofilii či onkologičtí pacienti. Za kritickou hranici se považuje doba kolem čtyř hodin nepřetržitého sezení. Po jejím překročení se riziko zvyšuje, zejména u osob s predispozicí. Po šesti až osmi hodinách bez pohybu může být riziko významné i pro jinak zdravého člověka,“ řekl Patrik Jakubek.

Nebezpečné ale mohou být i krátké lety. „Opakované krátké lety mohou riziko kumulativně zvyšovat, hlavně pokud mezi nimi není dostatek času na regeneraci, pohyb a hydrataci. V letadle navíc působí další faktory, jako je nižší tlak, suchý vzduch a omezený prostor, které ke vzniku žilní trombózy přispívají,“ vysvětlil angiolog.

Prevence žilní trombózy

Prevence proti vzniku žilní trombózy existuje. Lidé ji ale často podceňují. „Důležitý je dostatečný příjem tekutin bez alkoholu a kofeinu, a právě na pitný režim lidé během cest často zapomínají. I během cesty je podstatný pohyb, i malý pohyb pomáhá zlepšit průtok krve a snižuje riziko trombózy, stačí pravidelně měnit polohu nebo procvičovat nohy. Podceňovat by lidé neměli ani výběr cestovního oděvu, vhodné je spíš volné, netlačící a pohodlné oblečení. Zejména pro osoby s vyššími predispozicemi jsou vhodné kompresní punčochy. U vysoce rizikových osob je vhodné před cestou navštívit lékaře, který zváží preventivní podání antikoagulancií – například nízkomolekulárního heparinu,“ doporučil Patrik Jakubek.

Při dodržení preventivních opatření a sledování změn zdravotního stavu se ale podle lékaře lidé cestování obávat nemusejí. „Trombóza je reálné, závažné, ale poměrně vzácné riziko. Při správných opatřeních je cestování bezpečné. Je důležité být informovaný, zejména pokud má člověk určité rizikové faktory. Je důležité všímat si prvotních příznaků. Mezi ně patří otok jedné dolní končetiny, bolest lýtka při chůzi nebo na dotek, pocit tlaku, napětí nebo ‚táhnutí‘ v noze, změna barvy pokožky – buď začervenání, nebo fialový nádech, teplejší oblast na postižené končetině,“ uvedl.

Pokud se jakékoliv příznaky objeví, vyhledejte lékařskou pomoc. „Vedle lokálních příznaků je nutné okamžitě vyhledat lékaře, pokud se objeví náhlá dušnost, bolest na hrudi, zrychlený tep, kašel, ten může být i s příměsí krve. Tyto příznaky mohou značit plicní embolii, tedy stav, který může být smrtelný. Vyšetření obvykle zahrnuje klinické zhodnocení a ultrazvuk žil. Samoléčba není vhodná, podezření na trombózu vždy vyžaduje odborné posouzení,“ uzavřel Patrik Jakubek.

Prevence – klíč k bezpečnému cestování:

  • Pravidelný pohyb: Během cesty se snažte každou hodinu projít nebo alespoň procvičit nohy.
  • Hydratace: Pijte dostatek vody a vyhýbejte se alkoholu a kofeinu, které mohou způsobit dehydrataci.
  • Kompresní punčochy: Zvláště u rizikových jedinců mohou pomoci speciální punčochy, které podporují krevní oběh.
  • Volné oblečení: Noste pohodlné a volné oblečení, které neomezuje průtok krve.
  • Konzultace s lékařem: Pokud patříte do rizikové skupiny, poraďte se před cestou s lékařem o možných preventivních opatřeních.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: Klinika Venova, Žilní klinika, MUDr. Ota Schütz, MUDr. Patrik Jakubek
Zdroj fotografií: Shutterstock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL