Cestování

Dovolená se psem a kočkou: myslete na očkování i pas

Sbírání kytiček

Milovníci čtyřnohých mazlíčků už dnes nemusí řešit dilema, zda je vzít na dovolenou s sebou – mnoho poskytovatelů ubytovacích služeb, včetně zahraničních, jim to umožní. Co však ještě řešit, než společně vyrazíte za novými zážitky?

Není až tak podstatné, zda budete trávit dny volna v našich či cizích končinách, připravit se předem se vyplatí v každém případě.

Když jedete (nejen) autem

Bezpečnost je důležitá, proto využijte pro cestování se zvířetem speciální kšíry či převozní klec. A pokud plánujete urazit větší vzdálenost, vydejte se na cestu ráno nebo večer, kdy nebude takové teplo. Dělejte pravidelné zastávky na malé proběhnutí a dbejte i na zvýšenou potřebu pitného režimu. Zvíře by mělo pít stejně dobře jako vy. Aby se váš miláček cítil dobře, vezměte mu s sebou jeho oblíbené hračky nebo deku (hlavně kočky jsou fixované na domácí prostředí, známé věci je uklidní).

Očkovací průkaz

Ať už míříte na chalupu „za rohem“, přes půl republiky nebo vyjíždíte za hranice, měli byste mít s sebou očkovací průkaz vašeho psa či kočky. Několik dní před odjezdem zkontrolujte platnost všech očkování. Zejména očkování proti vzteklině je nezbytné při výjezdu mimo ČR. Některé země navíc požadují, aby očkování bylo „čerstvé“, tedy 30 dnů před příjezdem do cílové destinace. Pozor i na to, že existují státy, jež vyžadují specifická očkování.

Pas a mikročip

Jestliže se chystáte do zahraničí, je pas pro vašeho mazlíčka nezbytností. Vydá vám ho
veterinář, který je k tomu oprávněný. Podmínkou pro vydání pasu je označení zvířete mikročipem. Dříve sice stačilo v některých zemích označení zvířete tetováním, dnes už ale musí mít mikročip. S ním vám opět poradí veterinář.

Pozor na jejich zdraví

Zejména když se psem cestujete do jihoevropských zemí, myslete na rizikovější výskyt onemocnění způsobených bodavým hmyzem. Například už při cestování do Chorvatska či Itálie hrozí riziko dirofilárie. Komáři přenášejí různé nemoci, včetně podkožní dirofilariózy nebo srdeční dirofilariózy (jinak řečeno – jde o podkožní a srdeční červivost). Známá je rovněž leishmanióza, která je vyvolaná jednobuněčným parazitem Leishmanií a opět za ní stojí komáři. Primárně se nedá léčit, navíc je přenosná na člověka. Leishmanióza se běžně vyskytuje v teplých exotických zemích a na jihu Evropy (Chorvatsko, Itálie, jižní Francie, Španělsko, Řecko). Ovšem v posledních letech jste se s těmito exotickými onemocněními mohli „potkat“ i u nás.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Animalhealth Bayer
Zdroj fotografií: Animalhealth Bayer
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků