Bydlení

Elektronické zabezpečení domova: jak ho správně vybrat

Kvalitně zabezpečená okna a vstupní dveře jsou základní pojistkou proti případnému „vetřelci“. Pokud však chcete zvýšit ochranu svého domova, myslete také na pořízení alarmu.

Víte však, podle jakých parametrů si vybrat alarm vhodný právě pro váš byt, dům nebo chalupu? Cena je určitě důležitá, avšak nejde jen o ni. Výrobek by měl být certifikovaný, s dostatečnou zárukou a servisní nabídkou, neméně podstatná je i volba montážní firmy.

Zvažte stupeň zabezpečení

O jaké stupně jde? Obecně se rozlišují čtyři stupně, přičemž pro domácnosti se nejčastěji používají systémy stupně zabezpečení 2 (nízká až střední, vhodná pro větší objekty typu chalupy nebo rodinného domku) nebo 1 (nízká, zpravidla dostačující pro byty či menší chaty). Důležitá nejen pro vás, ale i pro pojišťovny je certifikace celého systému.

Uvažujete o ochraně svého bytu v paneláku, domku nebo chaty? Finančně nejnáročnější položkou je samotná technika, tedy ústředna, klávesnice, detektory pohybu a tříštění skla, magnety na dveře a okna, kouřové a plynové detektory a podobně (a to bez ohledu na drátovou, či bezdrátovou instalaci).

Pro lepší představu nyní uvádíme modelové příklady zabezpečení.

Rodinný dům ve starší zástavbě nebo v satelitním městečku

Myslete na dostatečný rozsah detektorů pro zabezpečení všech potenciálně rizikových míst, ale i na částečné hlídání jak ve dne (zejména jde o garáž a dílnu, tedy přízemní „vstupní“ prostory), tak v noci (zde se připojuje celé přízemí). Řešte i přilehlý pozemek stejně jako třeba ochranu proti požáru. Alarm komunikuje prostřednictvím GSM sítě, ovšem majitelé objektů se nemusí spokojit jen se sdělením, že někdo neoprávněně vstoupil do jejich domova, ale můžou si nechat celý systém propojit s bezpečnostní agenturou.

Byt ve městě či na sídlišti

V tomto případě je zásadní pořídit si bezpečnostní vchodové dveře s detektorem otevření. V interiéru, ale i na balkoně či terase, pak instalovat detektory pohybu. Komunikace alarmu GSM sítí je standardem.

Chata nebo chalupa na okraji vsi, v osadě či na samotě

Podle svých preferencí a velikosti objektu volte stupeň zabezpečení 1 nebo 2, lze ho doplnit i kamerou s vestavěným GSM komunikátorem. S ohledem na lokalitu, kdy na poplach nemůže nikdo nebo jen omezeně reagovat, se doporučuje propojení systému s bezpečnostní firmou.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Jablotron Alarms
Zdroj fotografií: DAFE-PLAST

Diskuze: příspěvků