Vše kolem nás se začíná připravovat k zimnímu spánku, po krásném babím létě přichází krátké dny, sychravé počasí a plískanice. A jak posílit náš imunitní systém?
„Imunitní systém našeho organismu je důležitým ukazatelem kvality fungování našeho těla. Nezdravý životní styl, nedostatek důležitých živin, minerálů a vitamínů v potravě a v neposlední řadě i vysoká úroveň psychického stresu zatěžují organismus,” říká MUDr. Magdaléna Záchová, praktická lékařka, která v rámci své praxe využívá i homeopatii. Lidé pak hledají rychlé řešení v podobě jednoho léku “na všechno” – hlavně se rychle uzdravit a nastoupit do práce.
Jak být na podzim fit nám poradí MUDr. Magdaléna Záchová.
Pozor na přetopené místnosti
Začínáme topit a málo větráme, aby teplo neutíkalo. Ale pozor na suchý vzduch v místnostech. Je velkou zátěží na sliznice a ty jsou pak náchylné k virům.
Dodržujte správnou vlhkost vzduchu, ať již zvlhčovači či mokrým ručníkem na topení. Správná vlhkost se pohybuje mezi 40 až 60 %. Je nutné i preventivně pečovat o naše sliznice. Ideálně je proplachovat mořskou solí, a to jak preventivně, tak i při prvních příznacích podráždění. Sůl je účinná dezinfekce. Dále se doporučuje preventivní používání éterických olejů v místnostech, kde spíme i kde pracujeme (např. Eucalyptus, levandule, máta). Velmi účinná je i prevence a léčba homeopatickými léky jako je Echinacea angustifolia či Ferrum phosphoricum.
Zvýšený příjem vitamínů
Je nám zima a uchylujeme se spíše k teplým pokrmům, což je správně. Ale čerstvé ovoce a zelenina jsou stále potřebné, i když v jiném režimu než v létě. A nejen ovoce a zelenina, ale i vitamíny D a B či hořčík.
Jezte hodně ovoce a zeleniny. Zaměřte se na sezónní ovoce např. jablka, hrušky, švestky či rakytník. Dále je velmi potřebný pro imunitní systém vitamín D. Běžně jej čerpáme v letních měsících ze slunce, ale pro zimu je ho málo. Vitamín D je nejvíce zastoupený v rybím tuku, ale i vaječném žloutku či mléce. Velmi důležitý pro toto zatěžkávající období je hořčík (magnesium), který umí bojovat s podzimní únavou a na zimní období je potřeba ho tělu dodat.
Pohyb venku
I když je zima, je to právě přirozený pohyb venku na čerstvém vzduchu, který je potřeba dodržovat. Je nutné se venku pohybovat co nejvíce, jen tak se organismus může připravit na přicházející změny klimatu. A to platí nejen pro děti, ale i pro dospělé. Pro případné obavy z nachlazení při sportovních aktivitách venku je vhodné použít homeopatika jako je Rhus toxicodendron (při rychlém zpocení a následném vychladnutí) nebo Arnika montana (podporuje imunitu a svalovou regeneraci).
Podzimní nálady
Pochmurné počasí, krátké dny, málo sluníčka, návrat dětí do školy, nadcházející závěr roku, zvýšené pracovní tempo. Nic z toho nepřidá na dobré náladě a proto máme pocit, že se utápíme v tzv. podzimní depresi.
I v tomto období bychom neměli zapomínat hlavně sami na sebe a najít si čas na odpočinek. Samozřejmostí by měl být vyvážený jídelníček s dostatkem vitamínů. Ale i tady může pomoci homeopatie. Pokud převládá pocit, že toho máte hodně a nic nezvládáte, pomůže vám Argentum nitricum. Nebo naopak, stres vás tak paralyzuje, že nejste schopni práci dokončit? Pak zkuste lék Gelsemium sempervirens nebo Ferrum phosphoricum.
Připravila: Katka Soušková