Rýma a nachlazení, to jsou nemoci, které se dětem dvakrát nevyhýbají. Obzvlášť, pokud chodí do školky či školy.
V kolektivu se nemoci šíří rychlostí blesku, a pokud onemocní jeden, strhne se vzápětí hotová lavina. Podívejte se na naše tipy pro posílení imunity.
Pohyb v přírodě a správné oblečení
I přesto, že teplé léto je nenávratně pryč, nebojte se trávit čas venku. Pohyb na čerstvém vzduchu dítěti určitě prospěje. Ať už se vydáte na výlet, malou procházku, do parku nebo ho vypravujete do školy či školky, důležité je zvolit správné oblečení. Dítěti by neměla být zima, ale také by nemělo být nabalené jako sněhulák, aby se při pobíhání venku příliš nezapotilo. A protože podzimní počasí je nevyzpytatelné, je dobrou volbou vrstvení. Základem by měla být kvalitní spodní vrstva z prodyšného materiálu, které odsává pot. Další kousky by pak měly být lehce rozepínací, tak aby si je dítě mohlo samo sundat nebo obléci, jak zrovna potřebuje.
Pestrý jídelníček
Dbejte na to, aby vaše dítě mělo vyváženou stravu. Nezapomeňte ke školní svačině přibalit ovoce či zeleninu. Na podzim dozrávají jablka, hrušky, švestky a na pultech v obchodě se objevují šťavnaté mandarinky. Využijte toho a doplňte své ratolesti potřebné vitamíny přírodní cestou. Zapomínat byste neměli ani na pitný režim. Dětem nejvíc prospěje čistá pramenitá voda.
Čistota půl zdraví
Že je normální umýt si ruce teplou vodou a mýdlem po příchodu z venku, před každým jídlem, a po návštěvě toalety, byste měli každého předškoláka i školáka učit jako samozřejmost. Nenechte se odradit otráveným obličejem. Dodržováním základních hygienických potřeb zamezíte šíření virů a bakterií. Také se snažte udržovat v domácnosti čistotu. Především velké množství prachu či dokonce plísně mohou dítěti spustit alergie a problémy s respiračním onemocněním.
Nebojte se inhalovat
„Na zlepšení stavu dýchacích sliznic je důležitý volný nos a zvlhčená sliznice. Nos je vstupní brána pro všechny škodliviny. Doporučuji pravidelné oplachování nosní sliznice konvičkou nejlépe s Vincentkou. Pomoci si můžete také inhalováním,“ uvádí MUDr. Jarmila Seifertová.
„Inhalovat můžete bylinné esence, farmaceutické prostředky, nebo Vincentku. Inhalování je nejen účinný bojovník při léčbě dýchacích cest, ale slouží také jako skvělá prevence proti typickým podzimním nemocem. Při inhalování se miniaturní částice aerosolu dokážou dostat až do plicních sklípků a tak pomáhají pacientům s rychlejším vykašláváním a zároveň přispívají ke kratší rekonvalescenci pacientů s rýmou,“ dodává MUDr. Jarmila Seifertová.
Připravila: Katka Soušková