Zdraví

Jak se chránit proti infekcím: posilujte imunitní systém

Alfou a omegou je v takovýchto situacích vždy především naše imunita, tedy obranyschopnost organizmu, kterou je nutné posilovat průběžně, a ne pouze v době, kdy potřebujeme, aby pracovala na plné obrátky.

Správnou funkci imunitního systému lze podpořit pravidelným pohybem, otužováním, a hlavně pomocí vhodného a pestrého jídelníčku plného ovoce a zeleniny. Kromě vitaminů ale existují i další látky, které mohou tělu pomoci. Patří sem nejrůznější přírodní přípravky, kterých najdeme na trhu desítky. Jenže laik jen těžko pozná, který je ten nejlepší. Srovnání účinků jednotlivých přírodních látek a jejich vlivu na imunitu se věnoval prof. Václav Větvička z univerzity Louisville (Kentucky, USA), který své závěry prezentuje v nové knize „Choosing a Natural Immunomodulator – A scientific approach“. Jeho výzkum prokázal, že betaglukan je jedním z nejúčinjších mezi rostlinnými přípravky na podporu imunity, kam patří například echinacea, chlorella, ženšen nebo různé esenciální oleje.

„Betaglukany jsou přírodní imunomodulátory, které aktivují makrofágy, buňky tvořící první obrannou linii organismu. Takto vybavené organismy následně vykazují mnohem silnější schopnost odolávat bakteriím a cizorodým látkám,“ upřesňuje profesor Václav Větvička, prezident Mezinárodní společnosti pro výzkum glukanu.

Při výběru betaglukanu dbejte na jeho původ a čistotu

Zdrojem těchto přírodních polysacharidů jsou například kvasinky, obilniny, jako je ječmen nebo oves, houby či mořské řasy. Ovesná kaše ke snídani je tedy rozhodně dobrý nápad, ale nestačí to. Porovnávací testy ukázaly, že kvasničné betaglukany jsou účinnější nežli betaglukany izolované z hub. „Určitě se vyplatí pořádně si prostudovat obal daného výrobku. Vybírejte výrobek, který jasně informuje o tom, kdo glukan vyrábí a jaká je jeho čistota. Hotový přípravek by měl mít čistotu alespoň 80 %,“ upřesňuje profesor Větvička. 

Betaglukany se mohou užívat preventivně celoročně

V období zvýšené zátěže, kdy potřebuje náš imunitní systém naši pomoc, můžeme krátkodobě dávku betaglukanu zvýšit. Velkou výhodou betaglukanů je, že u nich nejsou známé žádné vedlejší účinky a nelze se jimi předávkovat. „Pro dospělou osobu obvykle postačí 200 mg betaglukanů denně, v případě důkladné prevence před infekcí doporučují odborníci zvýšit dávku až na 1000 mg denně,“ doplňuje profesor Větvička. 

Virová onemocnění napadají zejména lidi s oslabenou imunitou. Betaglukan sice není přímý lék, ale výrazně může zvýšit šanci na to, že se nám virová infekce vyhne nebo bude mít alespoň mnohem mírnější průběh. 

Náš tip: Velmi kvalitní zdroj betaglukanů představuje doplněk stravy Betaglukan IMU. Každá tobolka obsahuje 200 mg čistého betaglukanu z kvasnic a inulin. Rozpustnou vlákninu, která vytváří ve střevě příznivé prostředí pro prospěšné probiotické bakterie. Přípravek Betaglukan IMU je vhodný pro dlouhodobé užívání. Denní dávku pokryje jediná tobolka.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: kniha Choosing a Natural Immunomodulator - A scientific approach, Václav Větvička PhD., vydal Václav Větvička PhD. 2019
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků