Zdraví

Jak působí stres na imunitu: oslabuje její reakci

Mnohé situace nám způsobují stres. Samozřejmě, jistá dávka stresu je normální, aby bylo tělo schopné pohotově reagovat na změny.

Pokud je však stresových situací příliš, má to negativní vliv na náš organismus a imunitu. Naše tělo totiž pracuje na základě neuro-endokrinního imunitního systému, který nás má chránit před vnějšími vlivy, ale rovněž před změnami v našem těle.

Stres oslabuje imunitu

I když je stres čas od času dobrý, neměl by trvat příliš dlouho, protože se může stát chronickým. Jeho příznaky jsou nespavost, podrážděnost, ale například i únava.

Za nadměrnou produkci stresového hormonu kortizolu je zodpovědný stres. Jeho hlavní funkcí je zvýšení pohotovosti během vypjatých situací a podílí se také na obranných reakcích. Pokud jsme ve stresu, jeho hladina stoupne, zatímco se snižuje hladina jiných hormonů. Takto je náš organismus v nerovnováze a imunitní systém nedokáže rychle reagovat na vlivy vnějšího prostředí.

Co pomáhá proti stresu?

Základem toho, jak se vyhnout stresu, je naučit se odpočívat. Odměnou pro vás bude správné fungování imunitního systému.

Podle webu health.umms.org, který cituje Americkou psychologickou asociaci, může stres snížit počet lymfocytů v těle, které jsou potřebné v bojí s viry. Stres může dokonce způsobit, že imunitní systém vyvolá zánětlivou reakci.

Jak podpořit imunitu

Pokud je váš organismus často vystavován například stresu v práci a vaše imunita trpí, zkuste dodržovat tzv. „5S“, které jsou základem pro lepší fungování imunity. A které to jsou?

  • spánek
  • strava
  • smích
  • spokojený život
  • sport

Někdo se zdravě stravuje, někomu zase více vyhovuje sportovat, každý by si měl najít alespoň něco z výše zmíněných „5S“, aby byl jeho život o něco lepší a především zdravější.

Připravila: Věra Hájková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: www.news-medical.net/health/How-does-Stress-Affect-Your-Immune-System.aspx, www.healthline.com/health/stress
Zdroj fotografií: Pexels

Diskuze: příspěvků