Zdraví

Jak působí stres na imunitu?

Mnohé situace nám způsobují stres. Samozřejmě, jistá dávka stresu je normální, aby bylo tělo schopné pohotově reagovat na změny.

Pokud je však stresových situací příliš, má to negativní vliv na náš organismus a imunitu. Naše tělo totiž pracuje na základě neuro-endokrinního imunitního systému, který nás má chránit před vnějšími vlivy, ale rovněž před změnami v našem těle. 

Stres oslabuje imunitu 

I když je stres čas od času dobrý, neměl by trvat příliš dlouho, protože se může stát chronickým. Jeho příznaky jsou nespavost, podrážděnost, ale například i únava. 

Za nadměrnou produkci stresového hormonu kortizolu je zodpovědný stres. Jeho hlavní funkcí je zvýšení pohotovosti během vypjatých situací a podílí se také na obranných reakcích. Pokud jsme ve stresu, jeho hladina stoupne, zatímco se snižuje hladina jiných hormonů. Takto je náš organismus v nerovnováze a imunitní systém nedokáže rychle reagovat na vlivy vnějšího prostředí.  

Co pomáhá proti stresu? 

Základem toho, jak se vyhnout stresu, je naučit se odpočívat. Odměnou pro vás bude správné fungování imunitního systému. 

Základním stavebním prvkem imunity jsou buňky nazvané makrofágy, které pohlcují cizorodé objekty a rozpoznávají a ničí poškozené buňky. Jejich počet však kolísá v závislosti na stavu organismu. Záleží tedy na tom, zda jsme vyčerpaní, oslabení jinou nemocí, ale také na tom, zda jsme v noci spali nebo ne,“ objasňuje situaci Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu ze společnosti Natures.

S imunitou vám pomůže „5S“ 

Pokud je váš organismus často vystavován například stresu v práci a vaše imunita trpí, zkuste dodržovat tzv. „5S“, které jsou základem pro lepší fungování imunity. A které to jsou? 

 • spánek 
 • strava 
 • smích
 • spokojený život
 • sport
 • Někdo se zdravě stravuje, někomu zase více vyhovuje sportovat, každý by si měl najít alespoň něco z výše zmíněných „5S“, aby byl jeho život o něco lepší a především zdravější. 

  Betaglukan jako pomocník 

  Jako velmi prospěšný se v boji s chorobami a při podpoře imunity (která může být oslabena důsledkem stresu) se jeví polysacharid  betaglukan. „Betaglukan vysoké čistoty je netoxický, nevyvolává závislost nebo alergické reakce, není možné se jím předávkovat. V mnoha případech se prokázalo, že spolupracuje s dalšími léčivy, pomáhá zlepšovat jejich účinek a redukovat nežádoucí reakce. 

  Betaglukan je vhodné podávat i v době, kdy se užívají antibiotika, které často působí i proti prospěšným mikroorganismům v těle. Nejčastěji jsou postiženy střevní bakterie, což může vést k průjmům a dalšímu oslabování imunity. Betaglukan v tomto případě působí tak, že podpoří imunitní systém, aby úspěšněji likvidoval mikroorganismy způsobující onemocnění. Zároveň působí podpůrně na takzvané dobré bakterie (laktobacily). Vliv betaglukanu na tyto probiotické bakterie byl vědecky prokázán i v našich výzkumech,“ ozřejmuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu ze společnosti Natures.

  Zdroj a foto: Natures


  Diskuze: příspěvků