Cestování

Jak cestovat levně: ušetřete na dopravě

Rádi byste vyrazili za hranice všedních dnů, aniž by vás cesta finančně zcela vyčerpala? S našimi radami dokážete na cestách ušetřit! Tentokrát se zaměříme na dopravu.

Teoretických doporučení známe každý mnoho, avšak nejlepší jsou rady skutečných cestovatelů. Mezi ně patří také Petr Novák a Matouš Vinš, kteří své zkušenosti zhmotnili v knize Travel Bible. Vybrali jsme pro vás následující tipy.

Levnější letenky

Dnes je docela běžné, že se lidé jeden den rozhodnou a za několik dnů by rádi odcestovali třeba na druhou stranu zeměkoule. Právě vzdálenější destinace jsou hodně populární. Pokud ale chcete uspořit, plánujte dovolenou déle dopředu a nelpěte na přesném termínu odjezdu, ani návratu. Pak snáze seženete levnější letenky. A totéž platí i v případě více přestupů, což je sice náročnější na čas, avšak příznivější k vaší peněžence.

Plánování a železnice

Pár kilometrů jistě každý zvládne pěšky, občas se dá spolehnout i na stop, ale když chcete poznat větší kus země, kam se vydáváte, nevyhnete se nákladům na dopravu. Pokud to jde, plánujte si cestu předem. Podobně jako u letecké dopravy platí – když si cestu rozložíte na více etap a budete přestupovat, ušetříte. Hlavně u frekventovaných míst se vyplatí jezdit mimo špičku (čtvrtek, pátek, neděle) a obecně jsou výhodné noční spoje.

Síťové železniční jízdenky

K dostání jsou ve většině zemí. Například řada Japonců díky jízdenkám Eurail Passs křižuje doslova celou Evropu, tak se jimi inspirujte. „Za fixní cenu získáte jízdenku pro libovolné cestování v daných zemích a termínech a nemusíte tak řešit dopředu akční jízdenky na konkrétní vlaky ani přesný plán cesty,“ uvádějí autoři Travel Bible. A dodávají, že třeba v Austrálii se síťovou jízdenkou ušetříte až 70 procent, ve srovnání s běžnými cenami.

Místní doprava

Řiďte se tím, co je typické pro běžnou populaci dané země. V takzvaně moderních státech často platí, že ušetříte, když budete využívat místní linkové spoje, ať autobusy či vlaky. Ve velkých městech jsou rovněž šikovné i předplatitelské jízdenky. Naopak v zemích, kde se lidé normálně dopravují hlavně taxíky, využívejte tento způsob přesunu z místa na místo také. Předem si jen vyjasněte, za kolik pojedete. A nebojte se smlouvat. Když se nedáte a nekývnete na první vyřčenou cenu, ušetříte.

Spolujízdy

Další způsob, jak se přepravovat, nabízejí spolujízdy. Třeba pan X jede do země Y a má volná místa v autě. Může je nabídnout na některém webu a třeba zrovna vy s ním pojedete a tím uspoříte další finance. Ve srovnání se stopováním jde o bezpečnější způsob dopravy, navíc si můžete vybírat řidiče třeba i podle referencí.

Zkuste například tyto servery: BlaBlacar.cz (nejen ČR), BlaBlaCar.com (Evropa), Lyft.com, Side.cr (USA), kangaride.com (Kanada), coseats.com (Austrálie).

Připravila: Věra Hájková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: kniha Travel Bible, Matouš Vinš a Petr Novák, vydalo Blue Vision 2015
Zdroj fotografií: iStock

Diskuze: příspěvků